Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 2 geometry boxes at ₹80 each and 5 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 2.How many cricket balls can you buy with ₹330 if one costs ₹110?
- 3.How many pens can you buy with ₹105 if one costs ₹15?
- 4.How many lunch boxes can you buy with ₹1075 if one costs ₹215?
- 5.One plate of idli costs ₹30. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
- 6.What do 4 geometry boxes at ₹100 each and 2 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 7.There are 27 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 8.What do 5 plates of idli at ₹45 each and 4 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 9.What do 4 lunch boxes at ₹290 each and 4 colour pencil sets at ₹95 each cost in all (in ₹)?
- 10.How many pens can you buy with ₹78 if one costs ₹13?
- 11.How many pens can you buy with ₹60 if one costs ₹12?
- 12.What do 3 storybooks at ₹120 each and 4 samosas at ₹17 each cost in all (in ₹)?
- 13.How many badminton rackets can you buy with ₹3360 if one costs ₹480?
- 14.How many school bags can you buy with ₹2080 if one costs ₹520?
- 15.There are 30 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 16.One samosa costs ₹19. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
- 17.How many T-shirts can you buy with ₹650 if one costs ₹325?
- 18.One colour pencil set costs ₹70. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 19.There are 17 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 20.There are 36 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 21.What do 5 storybooks at ₹110 each and 2 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 22.One pair of socks costs ₹70. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
- 23.What do 2 plates of idli at ₹55 each and 4 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
- 24.How many lunch boxes can you buy with ₹420 if one costs ₹210?
- 25.What do 4 pens at ₹10 each and 5 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 26.How many pairs of socks can you buy with ₹825 if one costs ₹75?
- 27.What do 4 geometry boxes at ₹125 each and 5 footballs at ₹300 each cost in all (in ₹)?
- 28.One samosa costs ₹16. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
- 29.How many pens can you buy with ₹36 if one costs ₹18?
- 30.What do 5 pens at ₹18 each and 2 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 31.What do 5 lunch boxes at ₹245 each and 5 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 32.One samosa costs ₹13. How much do 8 samosas cost (in ₹)?
- 33.One samosa costs ₹12. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
- 34.One mango costs ₹20. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 35.How many footballs can you buy with ₹1830 if one costs ₹305?
- 36.How many pairs of socks can you buy with ₹585 if one costs ₹65?
- 37.How many notebooks can you buy with ₹660 if one costs ₹60?
- 38.One water bottle costs ₹215. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
- 39.One cricket ball costs ₹120. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 40.What do 2 water bottles at ₹130 each and 3 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 685
- 3
- 7
- 5
- 240
- 560
- 1080
- 405
- 1540
- 6
- 5
- 428
- 7
- 4
- 900
- 76
- 2
- 280
- 340
- 1440
- 590
- 350
- 150
- 2
- 240
- 11
- 2000
- 96
- 2
- 160
- 1825
- 104
- 60
- 100
- 6
- 9
- 11
- 645
- 720
- 440
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids