← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 290 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 2 geometry boxes at ₹80 each and 5 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.How many cricket balls can you buy with ₹330 if one costs ₹110?
  3. 3.How many pens can you buy with ₹105 if one costs ₹15?
  4. 4.How many lunch boxes can you buy with ₹1075 if one costs ₹215?
  5. 5.One plate of idli costs ₹30. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
  6. 6.What do 4 geometry boxes at ₹100 each and 2 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.There are 27 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.What do 5 plates of idli at ₹45 each and 4 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.What do 4 lunch boxes at ₹290 each and 4 colour pencil sets at ₹95 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.How many pens can you buy with ₹78 if one costs ₹13?
  11. 11.How many pens can you buy with ₹60 if one costs ₹12?
  12. 12.What do 3 storybooks at ₹120 each and 4 samosas at ₹17 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.How many badminton rackets can you buy with ₹3360 if one costs ₹480?
  14. 14.How many school bags can you buy with ₹2080 if one costs ₹520?
  15. 15.There are 30 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  16. 16.One samosa costs ₹19. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  17. 17.How many T-shirts can you buy with ₹650 if one costs ₹325?
  18. 18.One colour pencil set costs ₹70. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
  19. 19.There are 17 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.There are 36 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  21. 21.What do 5 storybooks at ₹110 each and 2 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.One pair of socks costs ₹70. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
  23. 23.What do 2 plates of idli at ₹55 each and 4 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
  24. 24.How many lunch boxes can you buy with ₹420 if one costs ₹210?
  25. 25.What do 4 pens at ₹10 each and 5 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  26. 26.How many pairs of socks can you buy with ₹825 if one costs ₹75?
  27. 27.What do 4 geometry boxes at ₹125 each and 5 footballs at ₹300 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.One samosa costs ₹16. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
  29. 29.How many pens can you buy with ₹36 if one costs ₹18?
  30. 30.What do 5 pens at ₹18 each and 2 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.What do 5 lunch boxes at ₹245 each and 5 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.One samosa costs ₹13. How much do 8 samosas cost (in ₹)?
  33. 33.One samosa costs ₹12. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  34. 34.One mango costs ₹20. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
  35. 35.How many footballs can you buy with ₹1830 if one costs ₹305?
  36. 36.How many pairs of socks can you buy with ₹585 if one costs ₹65?
  37. 37.How many notebooks can you buy with ₹660 if one costs ₹60?
  38. 38.One water bottle costs ₹215. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
  39. 39.One cricket ball costs ₹120. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
  40. 40.What do 2 water bottles at ₹130 each and 3 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 685
  2. 3
  3. 7
  4. 5
  5. 240
  6. 560
  7. 1080
  8. 405
  9. 1540
  10. 6
  11. 5
  12. 428
  13. 7
  14. 4
  15. 900
  16. 76
  17. 2
  18. 280
  19. 340
  20. 1440
  21. 590
  22. 350
  23. 150
  24. 2
  25. 240
  26. 11
  27. 2000
  28. 96
  29. 2
  30. 160
  31. 1825
  32. 104
  33. 60
  34. 100
  35. 6
  36. 9
  37. 11
  38. 645
  39. 720
  40. 440

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids