Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 23 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 2.How many water bottles can you buy with ₹1380 if one costs ₹230?
- 3.One mango costs ₹20. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 4.How many plates of idli can you buy with ₹500 if one costs ₹50?
- 5.What do 4 plates of idli at ₹35 each and 3 colour pencil sets at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 6.There are 24 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 7.One T-shirt costs ₹390. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
- 8.One samosa costs ₹19. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
- 9.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 10.One notebook costs ₹30. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 11.There are 30 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 12.One school bag costs ₹725. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 13.How many footballs can you buy with ₹620 if one costs ₹310?
- 14.One geometry box costs ₹120. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
- 15.There are 20 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 16.One water bottle costs ₹175. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
- 17.There are 25 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 18.There are 28 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 19.There are 33 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 20.One pair of socks costs ₹60. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
- 21.There are 17 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 22.One cricket ball costs ₹115. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 23.One notebook costs ₹60. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 24.One cricket ball costs ₹150. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 25.There are 11 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 26.How many cricket balls can you buy with ₹1305 if one costs ₹145?
- 27.What do 3 pens at ₹18 each and 3 T-shirts at ₹225 each cost in all (in ₹)?
- 28.How many mangoes can you buy with ₹180 if one costs ₹20?
- 29.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 30.There are 30 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 31.What do 5 lunch boxes at ₹150 each and 2 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 32.One notebook costs ₹60. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 33.One school bag costs ₹510. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
- 34.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 35.One pen costs ₹25. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 36.What do 4 storybooks at ₹185 each and 5 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 37.One cricket ball costs ₹135. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 38.One mango costs ₹40. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 39.How many geometry boxes can you buy with ₹480 if one costs ₹80?
- 40.What do 3 storybooks at ₹135 each and 3 pens at ₹16 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 920
- 6
- 120
- 10
- 410
- 1320
- 3120
- 76
- 1375
- 180
- 900
- 1450
- 2
- 720
- 1000
- 1575
- 475
- 1400
- 396
- 300
- 680
- 805
- 180
- 750
- 143
- 9
- 729
- 9
- 720
- 360
- 820
- 540
- 3060
- 1240
- 75
- 890
- 945
- 240
- 6
- 453
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids