← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 293 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 23 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.How many water bottles can you buy with ₹1380 if one costs ₹230?
  3. 3.One mango costs ₹20. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  4. 4.How many plates of idli can you buy with ₹500 if one costs ₹50?
  5. 5.What do 4 plates of idli at ₹35 each and 3 colour pencil sets at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  6. 6.There are 24 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.One T-shirt costs ₹390. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
  8. 8.One samosa costs ₹19. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  9. 9.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.One notebook costs ₹30. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  11. 11.There are 30 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.One school bag costs ₹725. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  13. 13.How many footballs can you buy with ₹620 if one costs ₹310?
  14. 14.One geometry box costs ₹120. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
  15. 15.There are 20 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  16. 16.One water bottle costs ₹175. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
  17. 17.There are 25 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.There are 28 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.There are 33 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.One pair of socks costs ₹60. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
  21. 21.There are 17 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.One cricket ball costs ₹115. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
  23. 23.One notebook costs ₹60. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  24. 24.One cricket ball costs ₹150. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  25. 25.There are 11 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.How many cricket balls can you buy with ₹1305 if one costs ₹145?
  27. 27.What do 3 pens at ₹18 each and 3 T-shirts at ₹225 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.How many mangoes can you buy with ₹180 if one costs ₹20?
  29. 29.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.There are 30 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  31. 31.What do 5 lunch boxes at ₹150 each and 2 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.One notebook costs ₹60. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
  33. 33.One school bag costs ₹510. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
  34. 34.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.One pen costs ₹25. How much do 3 pens cost (in ₹)?
  36. 36.What do 4 storybooks at ₹185 each and 5 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.One cricket ball costs ₹135. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
  38. 38.One mango costs ₹40. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  39. 39.How many geometry boxes can you buy with ₹480 if one costs ₹80?
  40. 40.What do 3 storybooks at ₹135 each and 3 pens at ₹16 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 920
  2. 6
  3. 120
  4. 10
  5. 410
  6. 1320
  7. 3120
  8. 76
  9. 1375
  10. 180
  11. 900
  12. 1450
  13. 2
  14. 720
  15. 1000
  16. 1575
  17. 475
  18. 1400
  19. 396
  20. 300
  21. 680
  22. 805
  23. 180
  24. 750
  25. 143
  26. 9
  27. 729
  28. 9
  29. 720
  30. 360
  31. 820
  32. 540
  33. 3060
  34. 1240
  35. 75
  36. 890
  37. 945
  38. 240
  39. 6
  40. 453

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids