Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 2.One plate of idli costs ₹30. How much do 7 plates of idli cost (in ₹)?
- 3.There are 29 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 4.One pen costs ₹23. How much do 6 pens cost (in ₹)?
- 5.What do 4 geometry boxes at ₹140 each and 2 water bottles at ₹160 each cost in all (in ₹)?
- 6.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 7.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 8.One pair of socks costs ₹70. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
- 9.There are 15 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 10.There are 34 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 11.What do 4 pens at ₹12 each and 4 storybooks at ₹155 each cost in all (in ₹)?
- 12.There are 23 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 13.One school bag costs ₹780. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
- 14.One samosa costs ₹13. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
- 15.What do 4 pens at ₹16 each and 3 plates of idli at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 16.One notebook costs ₹50. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 17.There are 30 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 18.What do 2 pairs of socks at ₹55 each and 3 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 19.There are 37 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 20.One colour pencil set costs ₹110. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 21.There are 24 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 22.How many notebooks can you buy with ₹280 if one costs ₹40?
- 23.One cricket ball costs ₹145. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 24.What do 4 lunch boxes at ₹180 each and 5 water bottles at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 25.One storybook costs ₹105. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
- 26.There are 11 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 27.There are 35 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 28.One storybook costs ₹175. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
- 29.How many footballs can you buy with ₹640 if one costs ₹320?
- 30.One badminton racket costs ₹440. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
- 31.There are 10 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
- 32.How many pens can you buy with ₹24 if one costs ₹12?
- 33.One mango costs ₹30. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 34.There are 35 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 35.There are 24 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 36.There are 29 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 37.What do 3 storybooks at ₹175 each and 4 pens at ₹11 each cost in all (in ₹)?
- 38.There are 19 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 39.One football costs ₹435. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
- 40.There are 39 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 800
- 210
- 551
- 138
- 880
- 480
- 260
- 140
- 180
- 1190
- 668
- 460
- 4680
- 91
- 184
- 100
- 540
- 290
- 1665
- 220
- 720
- 7
- 1305
- 1345
- 420
- 495
- 1225
- 1575
- 2
- 1320
- 110
- 2
- 270
- 420
- 600
- 725
- 569
- 855
- 1740
- 1170
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids