← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 303 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.One plate of idli costs ₹30. How much do 7 plates of idli cost (in ₹)?
  3. 3.There are 29 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.One pen costs ₹23. How much do 6 pens cost (in ₹)?
  5. 5.What do 4 geometry boxes at ₹140 each and 2 water bottles at ₹160 each cost in all (in ₹)?
  6. 6.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.One pair of socks costs ₹70. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
  9. 9.There are 15 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.There are 34 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.What do 4 pens at ₹12 each and 4 storybooks at ₹155 each cost in all (in ₹)?
  12. 12.There are 23 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.One school bag costs ₹780. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
  14. 14.One samosa costs ₹13. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
  15. 15.What do 4 pens at ₹16 each and 3 plates of idli at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.One notebook costs ₹50. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  17. 17.There are 30 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.What do 2 pairs of socks at ₹55 each and 3 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.There are 37 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.One colour pencil set costs ₹110. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
  21. 21.There are 24 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.How many notebooks can you buy with ₹280 if one costs ₹40?
  23. 23.One cricket ball costs ₹145. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  24. 24.What do 4 lunch boxes at ₹180 each and 5 water bottles at ₹125 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.One storybook costs ₹105. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
  26. 26.There are 11 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.There are 35 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  28. 28.One storybook costs ₹175. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
  29. 29.How many footballs can you buy with ₹640 if one costs ₹320?
  30. 30.One badminton racket costs ₹440. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
  31. 31.There are 10 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
  32. 32.How many pens can you buy with ₹24 if one costs ₹12?
  33. 33.One mango costs ₹30. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
  34. 34.There are 35 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.There are 24 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.There are 29 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.What do 3 storybooks at ₹175 each and 4 pens at ₹11 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.There are 19 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.One football costs ₹435. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
  40. 40.There are 39 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 800
  2. 210
  3. 551
  4. 138
  5. 880
  6. 480
  7. 260
  8. 140
  9. 180
  10. 1190
  11. 668
  12. 460
  13. 4680
  14. 91
  15. 184
  16. 100
  17. 540
  18. 290
  19. 1665
  20. 220
  21. 720
  22. 7
  23. 1305
  24. 1345
  25. 420
  26. 495
  27. 1225
  28. 1575
  29. 2
  30. 1320
  31. 110
  32. 2
  33. 270
  34. 420
  35. 600
  36. 725
  37. 569
  38. 855
  39. 1740
  40. 1170

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids