Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 3 water bottles at ₹165 each and 2 pens at ₹17 each cost in all (in ₹)?
- 2.One mango costs ₹20. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 3.How many lunch boxes can you buy with ₹360 if one costs ₹180?
- 4.How many mangoes can you buy with ₹360 if one costs ₹30?
- 5.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 6.There are 22 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 7.One badminton racket costs ₹445. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
- 8.What do 4 water bottles at ₹225 each and 5 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 9.There are 19 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 10.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 11.How many footballs can you buy with ₹2560 if one costs ₹320?
- 12.One colour pencil set costs ₹100. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 13.What do 3 samosas at ₹18 each and 3 water bottles at ₹205 each cost in all (in ₹)?
- 14.What do 2 T-shirts at ₹200 each and 4 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 15.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 16.How many badminton rackets can you buy with ₹1980 if one costs ₹330?
- 17.There are 15 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 18.There are 20 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 19.There are 25 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 20.One notebook costs ₹30. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 21.One mango costs ₹25. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 22.How many notebooks can you buy with ₹315 if one costs ₹35?
- 23.One plate of idli costs ₹50. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
- 24.There are 23 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 25.How many colour pencil sets can you buy with ₹525 if one costs ₹75?
- 26.There are 35 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 27.There are 21 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 28.What do 4 footballs at ₹260 each and 2 colour pencil sets at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 29.What do 4 notebooks at ₹35 each and 4 T-shirts at ₹275 each cost in all (in ₹)?
- 30.What do 5 pairs of socks at ₹85 each and 4 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 31.How many footballs can you buy with ₹610 if one costs ₹305?
- 32.How many badminton rackets can you buy with ₹2835 if one costs ₹405?
- 33.What do 4 storybooks at ₹150 each and 5 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 34.How many samosas can you buy with ₹160 if one costs ₹16?
- 35.What do 4 lunch boxes at ₹160 each and 2 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 36.One geometry box costs ₹100. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
- 37.How many storybooks can you buy with ₹630 if one costs ₹90?
- 38.There are 25 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 39.There are 37 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 40.One storybook costs ₹200. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
Answer key
- 529
- 120
- 2
- 12
- 760
- 1320
- 1780
- 1075
- 247
- 1375
- 8
- 300
- 669
- 480
- 684
- 6
- 225
- 340
- 750
- 60
- 225
- 9
- 200
- 460
- 7
- 420
- 945
- 1210
- 1240
- 765
- 2
- 7
- 1125
- 10
- 700
- 300
- 7
- 450
- 1480
- 1400
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids