← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 307 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 3 water bottles at ₹165 each and 2 pens at ₹17 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.One mango costs ₹20. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  3. 3.How many lunch boxes can you buy with ₹360 if one costs ₹180?
  4. 4.How many mangoes can you buy with ₹360 if one costs ₹30?
  5. 5.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.There are 22 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.One badminton racket costs ₹445. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
  8. 8.What do 4 water bottles at ₹225 each and 5 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.There are 19 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.How many footballs can you buy with ₹2560 if one costs ₹320?
  12. 12.One colour pencil set costs ₹100. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
  13. 13.What do 3 samosas at ₹18 each and 3 water bottles at ₹205 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.What do 2 T-shirts at ₹200 each and 4 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  16. 16.How many badminton rackets can you buy with ₹1980 if one costs ₹330?
  17. 17.There are 15 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.There are 20 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.There are 25 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.One notebook costs ₹30. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  21. 21.One mango costs ₹25. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
  22. 22.How many notebooks can you buy with ₹315 if one costs ₹35?
  23. 23.One plate of idli costs ₹50. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
  24. 24.There are 23 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.How many colour pencil sets can you buy with ₹525 if one costs ₹75?
  26. 26.There are 35 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.There are 21 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  28. 28.What do 4 footballs at ₹260 each and 2 colour pencil sets at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  29. 29.What do 4 notebooks at ₹35 each and 4 T-shirts at ₹275 each cost in all (in ₹)?
  30. 30.What do 5 pairs of socks at ₹85 each and 4 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.How many footballs can you buy with ₹610 if one costs ₹305?
  32. 32.How many badminton rackets can you buy with ₹2835 if one costs ₹405?
  33. 33.What do 4 storybooks at ₹150 each and 5 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.How many samosas can you buy with ₹160 if one costs ₹16?
  35. 35.What do 4 lunch boxes at ₹160 each and 2 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.One geometry box costs ₹100. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
  37. 37.How many storybooks can you buy with ₹630 if one costs ₹90?
  38. 38.There are 25 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.There are 37 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  40. 40.One storybook costs ₹200. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?

Answer key

  1. 529
  2. 120
  3. 2
  4. 12
  5. 760
  6. 1320
  7. 1780
  8. 1075
  9. 247
  10. 1375
  11. 8
  12. 300
  13. 669
  14. 480
  15. 684
  16. 6
  17. 225
  18. 340
  19. 750
  20. 60
  21. 225
  22. 9
  23. 200
  24. 460
  25. 7
  26. 420
  27. 945
  28. 1210
  29. 1240
  30. 765
  31. 2
  32. 7
  33. 1125
  34. 10
  35. 700
  36. 300
  37. 7
  38. 450
  39. 1480
  40. 1400

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids