← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 310 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 22 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.There are 38 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  3. 3.How many colour pencil sets can you buy with ₹825 if one costs ₹75?
  4. 4.One colour pencil set costs ₹70. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
  5. 5.One T-shirt costs ₹335. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
  6. 6.What do 4 notebooks at ₹35 each and 2 lunch boxes at ₹220 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.What do 3 notebooks at ₹30 each and 3 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.What do 3 samosas at ₹20 each and 4 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.One geometry box costs ₹150. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
  10. 10.There are 30 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.How many footballs can you buy with ₹4500 if one costs ₹375?
  12. 12.How many storybooks can you buy with ₹390 if one costs ₹130?
  13. 13.There are 27 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.How many pairs of socks can you buy with ₹780 if one costs ₹65?
  15. 15.What do 4 cricket balls at ₹150 each and 5 colour pencil sets at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.One plate of idli costs ₹40. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
  17. 17.What do 2 T-shirts at ₹270 each and 4 lunch boxes at ₹165 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.What do 2 pens at ₹13 each and 5 samosas at ₹18 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.How many footballs can you buy with ₹1300 if one costs ₹260?
  20. 20.One storybook costs ₹135. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
  21. 21.One storybook costs ₹105. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
  22. 22.One water bottle costs ₹230. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  23. 23.What do 4 geometry boxes at ₹110 each and 2 plates of idli at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  24. 24.One badminton racket costs ₹460. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
  25. 25.What do 2 colour pencil sets at ₹60 each and 5 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  26. 26.What do 2 notebooks at ₹45 each and 4 plates of idli at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  27. 27.What do 3 water bottles at ₹155 each and 4 storybooks at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.How many storybooks can you buy with ₹1520 if one costs ₹190?
  29. 29.One water bottle costs ₹185. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
  30. 30.One notebook costs ₹50. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  31. 31.One geometry box costs ₹150. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  32. 32.How many school bags can you buy with ₹920 if one costs ₹460?
  33. 33.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.One badminton racket costs ₹580. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
  35. 35.What do 3 colour pencil sets at ₹110 each and 3 pens at ₹21 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.One geometry box costs ₹85. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
  37. 37.How many pairs of socks can you buy with ₹900 if one costs ₹75?
  38. 38.What do 2 colour pencil sets at ₹75 each and 2 pens at ₹24 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.How many pens can you buy with ₹126 if one costs ₹14?
  40. 40.There are 31 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 374
  2. 760
  3. 11
  4. 560
  5. 1340
  6. 580
  7. 330
  8. 400
  9. 450
  10. 1800
  11. 12
  12. 3
  13. 540
  14. 12
  15. 1200
  16. 80
  17. 1200
  18. 116
  19. 5
  20. 810
  21. 525
  22. 920
  23. 540
  24. 1380
  25. 370
  26. 250
  27. 945
  28. 8
  29. 925
  30. 250
  31. 750
  32. 2
  33. 520
  34. 2320
  35. 393
  36. 255
  37. 12
  38. 198
  39. 9
  40. 372

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids