Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 22 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 2.There are 38 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 3.How many colour pencil sets can you buy with ₹825 if one costs ₹75?
- 4.One colour pencil set costs ₹70. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 5.One T-shirt costs ₹335. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
- 6.What do 4 notebooks at ₹35 each and 2 lunch boxes at ₹220 each cost in all (in ₹)?
- 7.What do 3 notebooks at ₹30 each and 3 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 8.What do 3 samosas at ₹20 each and 4 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 9.One geometry box costs ₹150. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
- 10.There are 30 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 11.How many footballs can you buy with ₹4500 if one costs ₹375?
- 12.How many storybooks can you buy with ₹390 if one costs ₹130?
- 13.There are 27 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 14.How many pairs of socks can you buy with ₹780 if one costs ₹65?
- 15.What do 4 cricket balls at ₹150 each and 5 colour pencil sets at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 16.One plate of idli costs ₹40. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
- 17.What do 2 T-shirts at ₹270 each and 4 lunch boxes at ₹165 each cost in all (in ₹)?
- 18.What do 2 pens at ₹13 each and 5 samosas at ₹18 each cost in all (in ₹)?
- 19.How many footballs can you buy with ₹1300 if one costs ₹260?
- 20.One storybook costs ₹135. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
- 21.One storybook costs ₹105. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
- 22.One water bottle costs ₹230. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
- 23.What do 4 geometry boxes at ₹110 each and 2 plates of idli at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 24.One badminton racket costs ₹460. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
- 25.What do 2 colour pencil sets at ₹60 each and 5 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 26.What do 2 notebooks at ₹45 each and 4 plates of idli at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 27.What do 3 water bottles at ₹155 each and 4 storybooks at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 28.How many storybooks can you buy with ₹1520 if one costs ₹190?
- 29.One water bottle costs ₹185. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 30.One notebook costs ₹50. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 31.One geometry box costs ₹150. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 32.How many school bags can you buy with ₹920 if one costs ₹460?
- 33.There are 13 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 34.One badminton racket costs ₹580. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
- 35.What do 3 colour pencil sets at ₹110 each and 3 pens at ₹21 each cost in all (in ₹)?
- 36.One geometry box costs ₹85. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
- 37.How many pairs of socks can you buy with ₹900 if one costs ₹75?
- 38.What do 2 colour pencil sets at ₹75 each and 2 pens at ₹24 each cost in all (in ₹)?
- 39.How many pens can you buy with ₹126 if one costs ₹14?
- 40.There are 31 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 374
- 760
- 11
- 560
- 1340
- 580
- 330
- 400
- 450
- 1800
- 12
- 3
- 540
- 12
- 1200
- 80
- 1200
- 116
- 5
- 810
- 525
- 920
- 540
- 1380
- 370
- 250
- 945
- 8
- 925
- 250
- 750
- 2
- 520
- 2320
- 393
- 255
- 12
- 198
- 9
- 372
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids