Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 24 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 2.What do 3 mangoes at ₹35 each and 2 storybooks at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 3.What do 5 geometry boxes at ₹145 each and 3 cricket balls at ₹110 each cost in all (in ₹)?
- 4.One T-shirt costs ₹235. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
- 5.One storybook costs ₹115. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 6.How many pairs of socks can you buy with ₹385 if one costs ₹55?
- 7.What do 5 pens at ₹23 each and 5 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 8.One geometry box costs ₹145. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 9.One lunch box costs ₹210. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 10.There are 16 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 11.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 12.One cricket ball costs ₹120. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 13.How many storybooks can you buy with ₹380 if one costs ₹95?
- 14.What do 5 mangoes at ₹30 each and 3 samosas at ₹19 each cost in all (in ₹)?
- 15.How many cricket balls can you buy with ₹660 if one costs ₹110?
- 16.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 17.One storybook costs ₹145. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 18.What do 2 water bottles at ₹235 each and 2 pens at ₹19 each cost in all (in ₹)?
- 19.One T-shirt costs ₹340. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
- 20.What do 2 cricket balls at ₹115 each and 2 lunch boxes at ₹275 each cost in all (in ₹)?
- 21.One water bottle costs ₹220. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 22.What do 2 plates of idli at ₹60 each and 4 pairs of socks at ₹70 each cost in all (in ₹)?
- 23.One water bottle costs ₹170. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
- 24.One cricket ball costs ₹105. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 25.What do 2 lunch boxes at ₹285 each and 4 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 26.One badminton racket costs ₹535. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
- 27.One notebook costs ₹50. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
- 28.One notebook costs ₹40. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 29.There are 40 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 30.How many mangoes can you buy with ₹160 if one costs ₹40?
- 31.One school bag costs ₹700. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
- 32.How many storybooks can you buy with ₹700 if one costs ₹100?
- 33.What do 5 footballs at ₹300 each and 2 geometry boxes at ₹130 each cost in all (in ₹)?
- 34.There are 11 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 35.How many school bags can you buy with ₹5225 if one costs ₹475?
- 36.There are 16 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 37.There are 32 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 38.One school bag costs ₹750. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
- 39.How many pens can you buy with ₹253 if one costs ₹23?
- 40.What do 3 geometry boxes at ₹145 each and 5 footballs at ₹275 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 1200
- 315
- 1055
- 1645
- 230
- 7
- 415
- 725
- 630
- 960
- 1280
- 720
- 4
- 207
- 6
- 360
- 435
- 508
- 2720
- 780
- 440
- 400
- 510
- 630
- 750
- 1070
- 350
- 160
- 2200
- 4
- 4200
- 7
- 1760
- 275
- 11
- 192
- 448
- 6000
- 11
- 1810
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids