← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 318 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 24 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.What do 3 mangoes at ₹35 each and 2 storybooks at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.What do 5 geometry boxes at ₹145 each and 3 cricket balls at ₹110 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.One T-shirt costs ₹235. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
  5. 5.One storybook costs ₹115. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
  6. 6.How many pairs of socks can you buy with ₹385 if one costs ₹55?
  7. 7.What do 5 pens at ₹23 each and 5 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.One geometry box costs ₹145. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  9. 9.One lunch box costs ₹210. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  10. 10.There are 16 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.One cricket ball costs ₹120. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
  13. 13.How many storybooks can you buy with ₹380 if one costs ₹95?
  14. 14.What do 5 mangoes at ₹30 each and 3 samosas at ₹19 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.How many cricket balls can you buy with ₹660 if one costs ₹110?
  16. 16.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  17. 17.One storybook costs ₹145. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  18. 18.What do 2 water bottles at ₹235 each and 2 pens at ₹19 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.One T-shirt costs ₹340. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
  20. 20.What do 2 cricket balls at ₹115 each and 2 lunch boxes at ₹275 each cost in all (in ₹)?
  21. 21.One water bottle costs ₹220. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
  22. 22.What do 2 plates of idli at ₹60 each and 4 pairs of socks at ₹70 each cost in all (in ₹)?
  23. 23.One water bottle costs ₹170. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
  24. 24.One cricket ball costs ₹105. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
  25. 25.What do 2 lunch boxes at ₹285 each and 4 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  26. 26.One badminton racket costs ₹535. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
  27. 27.One notebook costs ₹50. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
  28. 28.One notebook costs ₹40. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  29. 29.There are 40 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.How many mangoes can you buy with ₹160 if one costs ₹40?
  31. 31.One school bag costs ₹700. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
  32. 32.How many storybooks can you buy with ₹700 if one costs ₹100?
  33. 33.What do 5 footballs at ₹300 each and 2 geometry boxes at ₹130 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.There are 11 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.How many school bags can you buy with ₹5225 if one costs ₹475?
  36. 36.There are 16 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.There are 32 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  38. 38.One school bag costs ₹750. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
  39. 39.How many pens can you buy with ₹253 if one costs ₹23?
  40. 40.What do 3 geometry boxes at ₹145 each and 5 footballs at ₹275 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 1200
  2. 315
  3. 1055
  4. 1645
  5. 230
  6. 7
  7. 415
  8. 725
  9. 630
  10. 960
  11. 1280
  12. 720
  13. 4
  14. 207
  15. 6
  16. 360
  17. 435
  18. 508
  19. 2720
  20. 780
  21. 440
  22. 400
  23. 510
  24. 630
  25. 750
  26. 1070
  27. 350
  28. 160
  29. 2200
  30. 4
  31. 4200
  32. 7
  33. 1760
  34. 275
  35. 11
  36. 192
  37. 448
  38. 6000
  39. 11
  40. 1810

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids