← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 337 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One cricket ball costs ₹115. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
  2. 2.There are 23 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  3. 3.What do 4 cricket balls at ₹120 each and 2 storybooks at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.One water bottle costs ₹225. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
  5. 5.There are 21 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.One geometry box costs ₹140. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
  7. 7.One notebook costs ₹35. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  8. 8.One pair of socks costs ₹50. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
  9. 9.How many pens can you buy with ₹98 if one costs ₹14?
  10. 10.There are 23 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.There are 10 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.There are 26 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.One school bag costs ₹590. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  14. 14.How many colour pencil sets can you buy with ₹780 if one costs ₹65?
  15. 15.How many colour pencil sets can you buy with ₹240 if one costs ₹60?
  16. 16.How many notebooks can you buy with ₹100 if one costs ₹50?
  17. 17.How many geometry boxes can you buy with ₹880 if one costs ₹110?
  18. 18.What do 4 pairs of socks at ₹75 each and 3 plates of idli at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.One football costs ₹285. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
  20. 20.What do 2 storybooks at ₹160 each and 4 footballs at ₹260 each cost in all (in ₹)?
  21. 21.What do 3 colour pencil sets at ₹65 each and 4 water bottles at ₹135 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.How many geometry boxes can you buy with ₹520 if one costs ₹130?
  23. 23.One football costs ₹250. How much do 7 footballs cost (in ₹)?
  24. 24.There are 32 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.What do 3 storybooks at ₹180 each and 2 cricket balls at ₹110 each cost in all (in ₹)?
  27. 27.There are 27 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  28. 28.There are 31 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.One storybook costs ₹145. How much do 8 storybooks cost (in ₹)?
  30. 30.One samosa costs ₹13. How much do 3 samosas cost (in ₹)?
  31. 31.How many school bags can you buy with ₹1010 if one costs ₹505?
  32. 32.What do 5 water bottles at ₹165 each and 5 lunch boxes at ₹230 each cost in all (in ₹)?
  33. 33.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.One badminton racket costs ₹355. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
  35. 35.There are 27 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.One cricket ball costs ₹140. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  37. 37.What do 4 pairs of socks at ₹70 each and 2 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.One plate of idli costs ₹50. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  39. 39.What do 5 pens at ₹23 each and 5 water bottles at ₹200 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 805
  2. 920
  3. 720
  4. 1800
  5. 840
  6. 1260
  7. 175
  8. 400
  9. 7
  10. 552
  11. 250
  12. 910
  13. 1180
  14. 12
  15. 4
  16. 2
  17. 8
  18. 465
  19. 2565
  20. 1360
  21. 735
  22. 4
  23. 1750
  24. 576
  25. 680
  26. 760
  27. 540
  28. 1240
  29. 1160
  30. 39
  31. 2
  32. 1975
  33. 480
  34. 2485
  35. 810
  36. 700
  37. 300
  38. 150
  39. 1115
  40. 1020

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids