Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One cricket ball costs ₹115. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 2.There are 23 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 3.What do 4 cricket balls at ₹120 each and 2 storybooks at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 4.One water bottle costs ₹225. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
- 5.There are 21 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 6.One geometry box costs ₹140. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
- 7.One notebook costs ₹35. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 8.One pair of socks costs ₹50. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
- 9.How many pens can you buy with ₹98 if one costs ₹14?
- 10.There are 23 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 11.There are 10 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 12.There are 26 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 13.One school bag costs ₹590. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 14.How many colour pencil sets can you buy with ₹780 if one costs ₹65?
- 15.How many colour pencil sets can you buy with ₹240 if one costs ₹60?
- 16.How many notebooks can you buy with ₹100 if one costs ₹50?
- 17.How many geometry boxes can you buy with ₹880 if one costs ₹110?
- 18.What do 4 pairs of socks at ₹75 each and 3 plates of idli at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 19.One football costs ₹285. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
- 20.What do 2 storybooks at ₹160 each and 4 footballs at ₹260 each cost in all (in ₹)?
- 21.What do 3 colour pencil sets at ₹65 each and 4 water bottles at ₹135 each cost in all (in ₹)?
- 22.How many geometry boxes can you buy with ₹520 if one costs ₹130?
- 23.One football costs ₹250. How much do 7 footballs cost (in ₹)?
- 24.There are 32 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 25.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 26.What do 3 storybooks at ₹180 each and 2 cricket balls at ₹110 each cost in all (in ₹)?
- 27.There are 27 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 28.There are 31 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 29.One storybook costs ₹145. How much do 8 storybooks cost (in ₹)?
- 30.One samosa costs ₹13. How much do 3 samosas cost (in ₹)?
- 31.How many school bags can you buy with ₹1010 if one costs ₹505?
- 32.What do 5 water bottles at ₹165 each and 5 lunch boxes at ₹230 each cost in all (in ₹)?
- 33.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 34.One badminton racket costs ₹355. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
- 35.There are 27 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 36.One cricket ball costs ₹140. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 37.What do 4 pairs of socks at ₹70 each and 2 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
- 38.One plate of idli costs ₹50. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 39.What do 5 pens at ₹23 each and 5 water bottles at ₹200 each cost in all (in ₹)?
- 40.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 805
- 920
- 720
- 1800
- 840
- 1260
- 175
- 400
- 7
- 552
- 250
- 910
- 1180
- 12
- 4
- 2
- 8
- 465
- 2565
- 1360
- 735
- 4
- 1750
- 576
- 680
- 760
- 540
- 1240
- 1160
- 39
- 2
- 1975
- 480
- 2485
- 810
- 700
- 300
- 150
- 1115
- 1020
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids