Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One football costs ₹285. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
- 2.What do 2 colour pencil sets at ₹60 each and 5 cricket balls at ₹115 each cost in all (in ₹)?
- 3.How many storybooks can you buy with ₹585 if one costs ₹195?
- 4.There are 33 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 5.What do 3 lunch boxes at ₹160 each and 5 mangoes at ₹25 each cost in all (in ₹)?
- 6.One mango costs ₹30. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 7.One plate of idli costs ₹55. How much do 7 plates of idli cost (in ₹)?
- 8.One colour pencil set costs ₹90. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 9.There are 20 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 10.How many school bags can you buy with ₹6660 if one costs ₹555?
- 11.How many plates of idli can you buy with ₹480 if one costs ₹60?
- 12.One lunch box costs ₹150. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
- 13.One geometry box costs ₹105. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
- 14.How many storybooks can you buy with ₹500 if one costs ₹100?
- 15.There are 16 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 16.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 17.There are 34 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 18.What do 5 geometry boxes at ₹85 each and 4 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 19.How many pens can you buy with ₹119 if one costs ₹17?
- 20.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 21.How many water bottles can you buy with ₹2750 if one costs ₹250?
- 22.One notebook costs ₹40. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 23.One notebook costs ₹50. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 24.What do 3 cricket balls at ₹110 each and 2 pens at ₹18 each cost in all (in ₹)?
- 25.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 26.How many lunch boxes can you buy with ₹1155 if one costs ₹165?
- 27.One T-shirt costs ₹215. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
- 28.There are 19 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 29.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 30.One geometry box costs ₹80. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
- 31.How many storybooks can you buy with ₹520 if one costs ₹130?
- 32.There are 16 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
- 33.One school bag costs ₹545. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
- 34.How many water bottles can you buy with ₹240 if one costs ₹120?
- 35.One notebook costs ₹60. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 36.There are 40 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 37.One football costs ₹345. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
- 38.How many storybooks can you buy with ₹1395 if one costs ₹155?
- 39.How many footballs can you buy with ₹2485 if one costs ₹355?
- 40.There are 30 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 2565
- 695
- 3
- 495
- 605
- 270
- 385
- 180
- 800
- 12
- 8
- 300
- 210
- 5
- 288
- 480
- 1190
- 665
- 7
- 750
- 11
- 120
- 250
- 366
- 930
- 7
- 1720
- 380
- 560
- 720
- 4
- 336
- 3815
- 2
- 120
- 1400
- 1035
- 9
- 7
- 570
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids