← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 340 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One football costs ₹285. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
  2. 2.What do 2 colour pencil sets at ₹60 each and 5 cricket balls at ₹115 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.How many storybooks can you buy with ₹585 if one costs ₹195?
  4. 4.There are 33 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.What do 3 lunch boxes at ₹160 each and 5 mangoes at ₹25 each cost in all (in ₹)?
  6. 6.One mango costs ₹30. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
  7. 7.One plate of idli costs ₹55. How much do 7 plates of idli cost (in ₹)?
  8. 8.One colour pencil set costs ₹90. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
  9. 9.There are 20 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.How many school bags can you buy with ₹6660 if one costs ₹555?
  11. 11.How many plates of idli can you buy with ₹480 if one costs ₹60?
  12. 12.One lunch box costs ₹150. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
  13. 13.One geometry box costs ₹105. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
  14. 14.How many storybooks can you buy with ₹500 if one costs ₹100?
  15. 15.There are 16 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  16. 16.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  17. 17.There are 34 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.What do 5 geometry boxes at ₹85 each and 4 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.How many pens can you buy with ₹119 if one costs ₹17?
  20. 20.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  21. 21.How many water bottles can you buy with ₹2750 if one costs ₹250?
  22. 22.One notebook costs ₹40. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  23. 23.One notebook costs ₹50. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  24. 24.What do 3 cricket balls at ₹110 each and 2 pens at ₹18 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.How many lunch boxes can you buy with ₹1155 if one costs ₹165?
  27. 27.One T-shirt costs ₹215. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
  28. 28.There are 19 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.One geometry box costs ₹80. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
  31. 31.How many storybooks can you buy with ₹520 if one costs ₹130?
  32. 32.There are 16 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.One school bag costs ₹545. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
  34. 34.How many water bottles can you buy with ₹240 if one costs ₹120?
  35. 35.One notebook costs ₹60. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  36. 36.There are 40 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.One football costs ₹345. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
  38. 38.How many storybooks can you buy with ₹1395 if one costs ₹155?
  39. 39.How many footballs can you buy with ₹2485 if one costs ₹355?
  40. 40.There are 30 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 2565
  2. 695
  3. 3
  4. 495
  5. 605
  6. 270
  7. 385
  8. 180
  9. 800
  10. 12
  11. 8
  12. 300
  13. 210
  14. 5
  15. 288
  16. 480
  17. 1190
  18. 665
  19. 7
  20. 750
  21. 11
  22. 120
  23. 250
  24. 366
  25. 930
  26. 7
  27. 1720
  28. 380
  29. 560
  30. 720
  31. 4
  32. 336
  33. 3815
  34. 2
  35. 120
  36. 1400
  37. 1035
  38. 9
  39. 7
  40. 570

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids