Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One pen costs ₹25. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 2.One pair of socks costs ₹90. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
- 3.How many water bottles can you buy with ₹1650 if one costs ₹165?
- 4.How many footballs can you buy with ₹2000 if one costs ₹250?
- 5.One plate of idli costs ₹35. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
- 6.How many badminton rackets can you buy with ₹3800 if one costs ₹475?
- 7.What do 3 storybooks at ₹165 each and 4 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 8.One pair of socks costs ₹75. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
- 9.How many storybooks can you buy with ₹1210 if one costs ₹110?
- 10.What do 5 pairs of socks at ₹65 each and 4 cricket balls at ₹110 each cost in all (in ₹)?
- 11.There are 24 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 12.There are 16 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 13.What do 4 pairs of socks at ₹55 each and 4 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 14.One badminton racket costs ₹590. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
- 15.How many mangoes can you buy with ₹360 if one costs ₹30?
- 16.One storybook costs ₹170. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 17.One water bottle costs ₹130. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 18.How many pens can you buy with ₹22 if one costs ₹11?
- 19.One plate of idli costs ₹40. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
- 20.There are 32 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 21.One pen costs ₹25. How much do 7 pens cost (in ₹)?
- 22.What do 2 notebooks at ₹60 each and 2 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 23.One school bag costs ₹745. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
- 24.What do 3 water bottles at ₹210 each and 2 geometry boxes at ₹100 each cost in all (in ₹)?
- 25.What do 4 pairs of socks at ₹60 each and 4 colour pencil sets at ₹65 each cost in all (in ₹)?
- 26.One pair of socks costs ₹65. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
- 27.How many water bottles can you buy with ₹600 if one costs ₹120?
- 28.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 29.How many plates of idli can you buy with ₹360 if one costs ₹30?
- 30.What do 2 mangoes at ₹30 each and 4 storybooks at ₹130 each cost in all (in ₹)?
- 31.How many lunch boxes can you buy with ₹1820 if one costs ₹260?
- 32.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 33.How many school bags can you buy with ₹3760 if one costs ₹470?
- 34.How many mangoes can you buy with ₹180 if one costs ₹30?
- 35.One mango costs ₹20. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 36.What do 3 geometry boxes at ₹105 each and 4 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 37.One geometry box costs ₹110. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
- 38.One mango costs ₹40. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 39.How many footballs can you buy with ₹600 if one costs ₹300?
- 40.What do 3 lunch boxes at ₹240 each and 2 storybooks at ₹150 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 75
- 180
- 10
- 8
- 315
- 8
- 835
- 675
- 11
- 765
- 1080
- 320
- 460
- 1180
- 12
- 340
- 260
- 2
- 360
- 448
- 175
- 300
- 2235
- 830
- 500
- 390
- 5
- 510
- 12
- 580
- 7
- 480
- 8
- 6
- 100
- 535
- 660
- 200
- 2
- 1020
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids