← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 348 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One pen costs ₹25. How much do 3 pens cost (in ₹)?
  2. 2.One pair of socks costs ₹90. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
  3. 3.How many water bottles can you buy with ₹1650 if one costs ₹165?
  4. 4.How many footballs can you buy with ₹2000 if one costs ₹250?
  5. 5.One plate of idli costs ₹35. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
  6. 6.How many badminton rackets can you buy with ₹3800 if one costs ₹475?
  7. 7.What do 3 storybooks at ₹165 each and 4 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.One pair of socks costs ₹75. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
  9. 9.How many storybooks can you buy with ₹1210 if one costs ₹110?
  10. 10.What do 5 pairs of socks at ₹65 each and 4 cricket balls at ₹110 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.There are 24 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.There are 16 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.What do 4 pairs of socks at ₹55 each and 4 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.One badminton racket costs ₹590. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
  15. 15.How many mangoes can you buy with ₹360 if one costs ₹30?
  16. 16.One storybook costs ₹170. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
  17. 17.One water bottle costs ₹130. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
  18. 18.How many pens can you buy with ₹22 if one costs ₹11?
  19. 19.One plate of idli costs ₹40. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
  20. 20.There are 32 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  21. 21.One pen costs ₹25. How much do 7 pens cost (in ₹)?
  22. 22.What do 2 notebooks at ₹60 each and 2 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  23. 23.One school bag costs ₹745. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
  24. 24.What do 3 water bottles at ₹210 each and 2 geometry boxes at ₹100 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.What do 4 pairs of socks at ₹60 each and 4 colour pencil sets at ₹65 each cost in all (in ₹)?
  26. 26.One pair of socks costs ₹65. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
  27. 27.How many water bottles can you buy with ₹600 if one costs ₹120?
  28. 28.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.How many plates of idli can you buy with ₹360 if one costs ₹30?
  30. 30.What do 2 mangoes at ₹30 each and 4 storybooks at ₹130 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.How many lunch boxes can you buy with ₹1820 if one costs ₹260?
  32. 32.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.How many school bags can you buy with ₹3760 if one costs ₹470?
  34. 34.How many mangoes can you buy with ₹180 if one costs ₹30?
  35. 35.One mango costs ₹20. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
  36. 36.What do 3 geometry boxes at ₹105 each and 4 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.One geometry box costs ₹110. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
  38. 38.One mango costs ₹40. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
  39. 39.How many footballs can you buy with ₹600 if one costs ₹300?
  40. 40.What do 3 lunch boxes at ₹240 each and 2 storybooks at ₹150 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 75
  2. 180
  3. 10
  4. 8
  5. 315
  6. 8
  7. 835
  8. 675
  9. 11
  10. 765
  11. 1080
  12. 320
  13. 460
  14. 1180
  15. 12
  16. 340
  17. 260
  18. 2
  19. 360
  20. 448
  21. 175
  22. 300
  23. 2235
  24. 830
  25. 500
  26. 390
  27. 5
  28. 510
  29. 12
  30. 580
  31. 7
  32. 480
  33. 8
  34. 6
  35. 100
  36. 535
  37. 660
  38. 200
  39. 2
  40. 1020

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids