Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 3 cricket balls at ₹130 each and 4 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 2.One pen costs ₹12. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 3.One T-shirt costs ₹295. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
- 4.One football costs ₹365. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
- 5.There are 28 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 6.What do 4 storybooks at ₹155 each and 2 pairs of socks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 7.There are 15 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 8.One T-shirt costs ₹340. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
- 9.What do 5 samosas at ₹15 each and 4 colour pencil sets at ₹75 each cost in all (in ₹)?
- 10.What do 5 notebooks at ₹60 each and 4 pairs of socks at ₹70 each cost in all (in ₹)?
- 11.How many badminton rackets can you buy with ₹7080 if one costs ₹590?
- 12.How many notebooks can you buy with ₹165 if one costs ₹55?
- 13.What do 4 mangoes at ₹35 each and 5 storybooks at ₹100 each cost in all (in ₹)?
- 14.What do 4 lunch boxes at ₹275 each and 5 geometry boxes at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 15.How many samosas can you buy with ₹160 if one costs ₹20?
- 16.One school bag costs ₹635. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
- 17.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 18.There are 16 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 19.What do 2 pens at ₹22 each and 2 storybooks at ₹175 each cost in all (in ₹)?
- 20.How many samosas can you buy with ₹26 if one costs ₹13?
- 21.What do 2 mangoes at ₹20 each and 5 pens at ₹13 each cost in all (in ₹)?
- 22.One football costs ₹440. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
- 23.How many badminton rackets can you buy with ₹4750 if one costs ₹475?
- 24.One water bottle costs ₹125. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
- 25.One mango costs ₹20. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 26.What do 4 colour pencil sets at ₹75 each and 3 plates of idli at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 27.How many storybooks can you buy with ₹1485 if one costs ₹165?
- 28.One football costs ₹355. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
- 29.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 30.One colour pencil set costs ₹105. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 31.There are 18 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 32.There are 39 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 33.There are 29 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 34.How many T-shirts can you buy with ₹3465 if one costs ₹385?
- 35.There are 35 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 36.There are 37 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 37.One cricket ball costs ₹130. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 38.One mango costs ₹20. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 39.How many samosas can you buy with ₹140 if one costs ₹14?
- 40.What do 2 storybooks at ₹110 each and 2 cricket balls at ₹125 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 570
- 60
- 590
- 1460
- 700
- 730
- 825
- 2380
- 375
- 580
- 12
- 3
- 640
- 1625
- 8
- 4445
- 880
- 720
- 394
- 2
- 105
- 1760
- 10
- 1125
- 140
- 480
- 9
- 2130
- 480
- 840
- 324
- 1170
- 435
- 9
- 1050
- 555
- 1040
- 120
- 10
- 470
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids