← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 368 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 3 cricket balls at ₹130 each and 4 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.One pen costs ₹12. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  3. 3.One T-shirt costs ₹295. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
  4. 4.One football costs ₹365. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
  5. 5.There are 28 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.What do 4 storybooks at ₹155 each and 2 pairs of socks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.There are 15 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.One T-shirt costs ₹340. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
  9. 9.What do 5 samosas at ₹15 each and 4 colour pencil sets at ₹75 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.What do 5 notebooks at ₹60 each and 4 pairs of socks at ₹70 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.How many badminton rackets can you buy with ₹7080 if one costs ₹590?
  12. 12.How many notebooks can you buy with ₹165 if one costs ₹55?
  13. 13.What do 4 mangoes at ₹35 each and 5 storybooks at ₹100 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.What do 4 lunch boxes at ₹275 each and 5 geometry boxes at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.How many samosas can you buy with ₹160 if one costs ₹20?
  16. 16.One school bag costs ₹635. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
  17. 17.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.There are 16 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.What do 2 pens at ₹22 each and 2 storybooks at ₹175 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.How many samosas can you buy with ₹26 if one costs ₹13?
  21. 21.What do 2 mangoes at ₹20 each and 5 pens at ₹13 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.One football costs ₹440. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
  23. 23.How many badminton rackets can you buy with ₹4750 if one costs ₹475?
  24. 24.One water bottle costs ₹125. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
  25. 25.One mango costs ₹20. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  26. 26.What do 4 colour pencil sets at ₹75 each and 3 plates of idli at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  27. 27.How many storybooks can you buy with ₹1485 if one costs ₹165?
  28. 28.One football costs ₹355. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
  29. 29.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.One colour pencil set costs ₹105. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
  31. 31.There are 18 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  32. 32.There are 39 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.There are 29 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.How many T-shirts can you buy with ₹3465 if one costs ₹385?
  35. 35.There are 35 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.There are 37 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.One cricket ball costs ₹130. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
  38. 38.One mango costs ₹20. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  39. 39.How many samosas can you buy with ₹140 if one costs ₹14?
  40. 40.What do 2 storybooks at ₹110 each and 2 cricket balls at ₹125 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 570
  2. 60
  3. 590
  4. 1460
  5. 700
  6. 730
  7. 825
  8. 2380
  9. 375
  10. 580
  11. 12
  12. 3
  13. 640
  14. 1625
  15. 8
  16. 4445
  17. 880
  18. 720
  19. 394
  20. 2
  21. 105
  22. 1760
  23. 10
  24. 1125
  25. 140
  26. 480
  27. 9
  28. 2130
  29. 480
  30. 840
  31. 324
  32. 1170
  33. 435
  34. 9
  35. 1050
  36. 555
  37. 1040
  38. 120
  39. 10
  40. 470

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids