← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 377 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 5 geometry boxes at ₹135 each and 3 cricket balls at ₹145 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.How many cricket balls can you buy with ₹1125 if one costs ₹125?
  3. 3.How many pens can you buy with ₹56 if one costs ₹14?
  4. 4.How many storybooks can you buy with ₹990 if one costs ₹110?
  5. 5.How many storybooks can you buy with ₹420 if one costs ₹140?
  6. 6.How many colour pencil sets can you buy with ₹805 if one costs ₹115?
  7. 7.What do 5 samosas at ₹13 each and 2 plates of idli at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.One storybook costs ₹185. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
  9. 9.There are 26 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.One mango costs ₹25. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  11. 11.One water bottle costs ₹145. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  12. 12.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.One pen costs ₹21. How much do 6 pens cost (in ₹)?
  14. 14.How many badminton rackets can you buy with ₹3535 if one costs ₹505?
  15. 15.One storybook costs ₹120. How much do 8 storybooks cost (in ₹)?
  16. 16.There are 18 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  17. 17.One cricket ball costs ₹105. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  18. 18.How many geometry boxes can you buy with ₹680 if one costs ₹85?
  19. 19.What do 5 cricket balls at ₹110 each and 5 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.What do 3 pens at ₹10 each and 4 cricket balls at ₹125 each cost in all (in ₹)?
  21. 21.How many cricket balls can you buy with ₹770 if one costs ₹110?
  22. 22.One badminton racket costs ₹495. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
  23. 23.What do 3 water bottles at ₹200 each and 5 storybooks at ₹180 each cost in all (in ₹)?
  24. 24.One plate of idli costs ₹35. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
  25. 25.How many notebooks can you buy with ₹320 if one costs ₹40?
  26. 26.One plate of idli costs ₹45. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
  27. 27.There are 29 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  28. 28.One T-shirt costs ₹340. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
  29. 29.One notebook costs ₹30. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  30. 30.There are 39 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  31. 31.One colour pencil set costs ₹120. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
  32. 32.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.One water bottle costs ₹170. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  34. 34.What do 2 footballs at ₹280 each and 4 water bottles at ₹185 each cost in all (in ₹)?
  35. 35.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.There are 40 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.How many notebooks can you buy with ₹360 if one costs ₹30?
  38. 38.What do 2 geometry boxes at ₹140 each and 2 lunch boxes at ₹180 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.What do 2 mangoes at ₹40 each and 5 water bottles at ₹130 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 1110
  2. 9
  3. 4
  4. 9
  5. 3
  6. 7
  7. 165
  8. 925
  9. 1430
  10. 175
  11. 580
  12. 595
  13. 126
  14. 7
  15. 960
  16. 450
  17. 945
  18. 8
  19. 700
  20. 530
  21. 7
  22. 1980
  23. 1500
  24. 315
  25. 8
  26. 405
  27. 1015
  28. 2380
  29. 240
  30. 1950
  31. 1080
  32. 1085
  33. 1020
  34. 1300
  35. 550
  36. 600
  37. 12
  38. 640
  39. 730
  40. 600

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids