Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 5 geometry boxes at ₹135 each and 3 cricket balls at ₹145 each cost in all (in ₹)?
- 2.How many cricket balls can you buy with ₹1125 if one costs ₹125?
- 3.How many pens can you buy with ₹56 if one costs ₹14?
- 4.How many storybooks can you buy with ₹990 if one costs ₹110?
- 5.How many storybooks can you buy with ₹420 if one costs ₹140?
- 6.How many colour pencil sets can you buy with ₹805 if one costs ₹115?
- 7.What do 5 samosas at ₹13 each and 2 plates of idli at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 8.One storybook costs ₹185. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
- 9.There are 26 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 10.One mango costs ₹25. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 11.One water bottle costs ₹145. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
- 12.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 13.One pen costs ₹21. How much do 6 pens cost (in ₹)?
- 14.How many badminton rackets can you buy with ₹3535 if one costs ₹505?
- 15.One storybook costs ₹120. How much do 8 storybooks cost (in ₹)?
- 16.There are 18 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 17.One cricket ball costs ₹105. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 18.How many geometry boxes can you buy with ₹680 if one costs ₹85?
- 19.What do 5 cricket balls at ₹110 each and 5 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 20.What do 3 pens at ₹10 each and 4 cricket balls at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 21.How many cricket balls can you buy with ₹770 if one costs ₹110?
- 22.One badminton racket costs ₹495. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
- 23.What do 3 water bottles at ₹200 each and 5 storybooks at ₹180 each cost in all (in ₹)?
- 24.One plate of idli costs ₹35. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
- 25.How many notebooks can you buy with ₹320 if one costs ₹40?
- 26.One plate of idli costs ₹45. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
- 27.There are 29 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 28.One T-shirt costs ₹340. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
- 29.One notebook costs ₹30. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 30.There are 39 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 31.One colour pencil set costs ₹120. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 32.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 33.One water bottle costs ₹170. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 34.What do 2 footballs at ₹280 each and 4 water bottles at ₹185 each cost in all (in ₹)?
- 35.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 36.There are 40 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 37.How many notebooks can you buy with ₹360 if one costs ₹30?
- 38.What do 2 geometry boxes at ₹140 each and 2 lunch boxes at ₹180 each cost in all (in ₹)?
- 39.What do 2 mangoes at ₹40 each and 5 water bottles at ₹130 each cost in all (in ₹)?
- 40.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 1110
- 9
- 4
- 9
- 3
- 7
- 165
- 925
- 1430
- 175
- 580
- 595
- 126
- 7
- 960
- 450
- 945
- 8
- 700
- 530
- 7
- 1980
- 1500
- 315
- 8
- 405
- 1015
- 2380
- 240
- 1950
- 1080
- 1085
- 1020
- 1300
- 550
- 600
- 12
- 640
- 730
- 600
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids