Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 36 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 2.How many badminton rackets can you buy with ₹760 if one costs ₹380?
- 3.What do 3 storybooks at ₹105 each and 4 colour pencil sets at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 4.How many mangoes can you buy with ₹70 if one costs ₹35?
- 5.One colour pencil set costs ₹65. How much do 7 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 6.There are 13 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 7.What do 3 cricket balls at ₹105 each and 3 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 8.What do 2 storybooks at ₹165 each and 2 water bottles at ₹140 each cost in all (in ₹)?
- 9.How many colour pencil sets can you buy with ₹190 if one costs ₹95?
- 10.What do 3 T-shirts at ₹250 each and 2 cricket balls at ₹135 each cost in all (in ₹)?
- 11.How many mangoes can you buy with ₹100 if one costs ₹25?
- 12.There are 20 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 13.What do 3 geometry boxes at ₹130 each and 2 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 14.One plate of idli costs ₹55. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
- 15.One notebook costs ₹50. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 16.How many T-shirts can you buy with ₹2800 if one costs ₹350?
- 17.One T-shirt costs ₹400. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
- 18.There are 10 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 19.How many colour pencil sets can you buy with ₹225 if one costs ₹75?
- 20.One samosa costs ₹16. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
- 21.There are 34 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 22.One school bag costs ₹660. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
- 23.One colour pencil set costs ₹115. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 24.There are 27 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
- 25.One lunch box costs ₹240. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
- 26.There are 28 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 27.One pair of socks costs ₹70. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
- 28.There are 12 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 29.What do 4 samosas at ₹15 each and 2 water bottles at ₹230 each cost in all (in ₹)?
- 30.What do 3 pairs of socks at ₹65 each and 5 geometry boxes at ₹110 each cost in all (in ₹)?
- 31.What do 3 water bottles at ₹175 each and 2 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 32.What do 4 mangoes at ₹30 each and 4 pairs of socks at ₹65 each cost in all (in ₹)?
- 33.What do 4 notebooks at ₹35 each and 3 colour pencil sets at ₹95 each cost in all (in ₹)?
- 34.How many pairs of socks can you buy with ₹720 if one costs ₹80?
- 35.One school bag costs ₹565. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 36.One lunch box costs ₹175. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
- 37.How many plates of idli can you buy with ₹440 if one costs ₹40?
- 38.What do 2 storybooks at ₹120 each and 5 footballs at ₹285 each cost in all (in ₹)?
- 39.How many pairs of socks can you buy with ₹440 if one costs ₹55?
- 40.What do 3 geometry boxes at ₹80 each and 4 mangoes at ₹25 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 1980
- 2
- 655
- 2
- 455
- 195
- 420
- 610
- 2
- 1020
- 4
- 700
- 430
- 495
- 300
- 8
- 1600
- 450
- 3
- 64
- 578
- 1980
- 345
- 270
- 1200
- 840
- 140
- 600
- 520
- 745
- 595
- 380
- 425
- 9
- 1130
- 875
- 11
- 1665
- 8
- 340
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids