← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 379 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 36 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.How many badminton rackets can you buy with ₹760 if one costs ₹380?
  3. 3.What do 3 storybooks at ₹105 each and 4 colour pencil sets at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.How many mangoes can you buy with ₹70 if one costs ₹35?
  5. 5.One colour pencil set costs ₹65. How much do 7 colour pencil sets cost (in ₹)?
  6. 6.There are 13 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.What do 3 cricket balls at ₹105 each and 3 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.What do 2 storybooks at ₹165 each and 2 water bottles at ₹140 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.How many colour pencil sets can you buy with ₹190 if one costs ₹95?
  10. 10.What do 3 T-shirts at ₹250 each and 2 cricket balls at ₹135 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.How many mangoes can you buy with ₹100 if one costs ₹25?
  12. 12.There are 20 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.What do 3 geometry boxes at ₹130 each and 2 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.One plate of idli costs ₹55. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
  15. 15.One notebook costs ₹50. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  16. 16.How many T-shirts can you buy with ₹2800 if one costs ₹350?
  17. 17.One T-shirt costs ₹400. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
  18. 18.There are 10 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.How many colour pencil sets can you buy with ₹225 if one costs ₹75?
  20. 20.One samosa costs ₹16. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  21. 21.There are 34 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.One school bag costs ₹660. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
  23. 23.One colour pencil set costs ₹115. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
  24. 24.There are 27 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.One lunch box costs ₹240. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
  26. 26.There are 28 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.One pair of socks costs ₹70. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
  28. 28.There are 12 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.What do 4 samosas at ₹15 each and 2 water bottles at ₹230 each cost in all (in ₹)?
  30. 30.What do 3 pairs of socks at ₹65 each and 5 geometry boxes at ₹110 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.What do 3 water bottles at ₹175 each and 2 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.What do 4 mangoes at ₹30 each and 4 pairs of socks at ₹65 each cost in all (in ₹)?
  33. 33.What do 4 notebooks at ₹35 each and 3 colour pencil sets at ₹95 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.How many pairs of socks can you buy with ₹720 if one costs ₹80?
  35. 35.One school bag costs ₹565. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  36. 36.One lunch box costs ₹175. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
  37. 37.How many plates of idli can you buy with ₹440 if one costs ₹40?
  38. 38.What do 2 storybooks at ₹120 each and 5 footballs at ₹285 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.How many pairs of socks can you buy with ₹440 if one costs ₹55?
  40. 40.What do 3 geometry boxes at ₹80 each and 4 mangoes at ₹25 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 1980
  2. 2
  3. 655
  4. 2
  5. 455
  6. 195
  7. 420
  8. 610
  9. 2
  10. 1020
  11. 4
  12. 700
  13. 430
  14. 495
  15. 300
  16. 8
  17. 1600
  18. 450
  19. 3
  20. 64
  21. 578
  22. 1980
  23. 345
  24. 270
  25. 1200
  26. 840
  27. 140
  28. 600
  29. 520
  30. 745
  31. 595
  32. 380
  33. 425
  34. 9
  35. 1130
  36. 875
  37. 11
  38. 1665
  39. 8
  40. 340

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids