Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 14 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 2.One notebook costs ₹35. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 3.There are 37 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 4.One football costs ₹255. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
- 5.One pen costs ₹12. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 6.What do 4 cricket balls at ₹105 each and 5 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 7.One lunch box costs ₹220. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 8.There are 34 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 9.One storybook costs ₹125. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
- 10.There are 17 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 11.There are 18 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 12.There are 17 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 13.What do 4 pens at ₹20 each and 4 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 14.What do 5 samosas at ₹14 each and 5 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 15.One geometry box costs ₹80. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
- 16.One lunch box costs ₹300. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 17.How many cricket balls can you buy with ₹1595 if one costs ₹145?
- 18.What do 2 pens at ₹23 each and 4 storybooks at ₹130 each cost in all (in ₹)?
- 19.How many T-shirts can you buy with ₹3015 if one costs ₹335?
- 20.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
- 21.One geometry box costs ₹130. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
- 22.What do 3 colour pencil sets at ₹105 each and 5 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 23.One cricket ball costs ₹140. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
- 24.How many school bags can you buy with ₹3250 if one costs ₹650?
- 25.One badminton racket costs ₹440. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
- 26.One plate of idli costs ₹30. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
- 27.What do 5 colour pencil sets at ₹65 each and 4 geometry boxes at ₹150 each cost in all (in ₹)?
- 28.How many samosas can you buy with ₹171 if one costs ₹19?
- 29.There are 22 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 30.How many water bottles can you buy with ₹250 if one costs ₹125?
- 31.There are 36 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 32.There are 36 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 33.There are 20 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 34.One school bag costs ₹555. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 35.What do 4 notebooks at ₹60 each and 3 plates of idli at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 36.What do 2 pairs of socks at ₹55 each and 3 pens at ₹25 each cost in all (in ₹)?
- 37.How many samosas can you buy with ₹60 if one costs ₹20?
- 38.There are 31 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
- 39.What do 4 footballs at ₹280 each and 3 water bottles at ₹245 each cost in all (in ₹)?
- 40.There are 26 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 420
- 210
- 1110
- 765
- 36
- 570
- 660
- 1190
- 875
- 425
- 540
- 595
- 400
- 220
- 320
- 900
- 11
- 566
- 9
- 616
- 780
- 915
- 560
- 5
- 880
- 60
- 925
- 9
- 880
- 2
- 504
- 1440
- 400
- 1110
- 360
- 185
- 3
- 310
- 1855
- 468
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids