← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 381 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 14 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.One notebook costs ₹35. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  3. 3.There are 37 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.One football costs ₹255. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
  5. 5.One pen costs ₹12. How much do 3 pens cost (in ₹)?
  6. 6.What do 4 cricket balls at ₹105 each and 5 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.One lunch box costs ₹220. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  8. 8.There are 34 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.One storybook costs ₹125. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
  10. 10.There are 17 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.There are 18 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.There are 17 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.What do 4 pens at ₹20 each and 4 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.What do 5 samosas at ₹14 each and 5 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.One geometry box costs ₹80. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
  16. 16.One lunch box costs ₹300. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  17. 17.How many cricket balls can you buy with ₹1595 if one costs ₹145?
  18. 18.What do 2 pens at ₹23 each and 4 storybooks at ₹130 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.How many T-shirts can you buy with ₹3015 if one costs ₹335?
  20. 20.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
  21. 21.One geometry box costs ₹130. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
  22. 22.What do 3 colour pencil sets at ₹105 each and 5 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  23. 23.One cricket ball costs ₹140. How much do 4 cricket balls cost (in ₹)?
  24. 24.How many school bags can you buy with ₹3250 if one costs ₹650?
  25. 25.One badminton racket costs ₹440. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
  26. 26.One plate of idli costs ₹30. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
  27. 27.What do 5 colour pencil sets at ₹65 each and 4 geometry boxes at ₹150 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.How many samosas can you buy with ₹171 if one costs ₹19?
  29. 29.There are 22 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.How many water bottles can you buy with ₹250 if one costs ₹125?
  31. 31.There are 36 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  32. 32.There are 36 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.There are 20 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.One school bag costs ₹555. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  35. 35.What do 4 notebooks at ₹60 each and 3 plates of idli at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.What do 2 pairs of socks at ₹55 each and 3 pens at ₹25 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.How many samosas can you buy with ₹60 if one costs ₹20?
  38. 38.There are 31 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.What do 4 footballs at ₹280 each and 3 water bottles at ₹245 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.There are 26 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 420
  2. 210
  3. 1110
  4. 765
  5. 36
  6. 570
  7. 660
  8. 1190
  9. 875
  10. 425
  11. 540
  12. 595
  13. 400
  14. 220
  15. 320
  16. 900
  17. 11
  18. 566
  19. 9
  20. 616
  21. 780
  22. 915
  23. 560
  24. 5
  25. 880
  26. 60
  27. 925
  28. 9
  29. 880
  30. 2
  31. 504
  32. 1440
  33. 400
  34. 1110
  35. 360
  36. 185
  37. 3
  38. 310
  39. 1855
  40. 468

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids