← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 385 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 4 storybooks at ₹100 each and 4 footballs at ₹255 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.There are 40 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  3. 3.How many school bags can you buy with ₹5390 if one costs ₹490?
  4. 4.One lunch box costs ₹170. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
  5. 5.How many geometry boxes can you buy with ₹1050 if one costs ₹150?
  6. 6.One notebook costs ₹55. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  7. 7.What do 2 plates of idli at ₹30 each and 2 T-shirts at ₹215 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.What do 2 cricket balls at ₹140 each and 3 water bottles at ₹235 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.One plate of idli costs ₹40. How much do 6 plates of idli cost (in ₹)?
  10. 10.How many water bottles can you buy with ₹725 if one costs ₹145?
  11. 11.One geometry box costs ₹90. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
  12. 12.What do 2 lunch boxes at ₹280 each and 3 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.What do 3 cricket balls at ₹100 each and 3 pens at ₹17 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.What do 2 cricket balls at ₹135 each and 3 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.What do 5 storybooks at ₹120 each and 3 colour pencil sets at ₹70 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.One cricket ball costs ₹110. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  17. 17.How many footballs can you buy with ₹4005 if one costs ₹445?
  18. 18.One colour pencil set costs ₹85. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
  19. 19.How many pens can you buy with ₹80 if one costs ₹10?
  20. 20.One badminton racket costs ₹330. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
  21. 21.What do 4 colour pencil sets at ₹95 each and 2 lunch boxes at ₹160 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.There are 31 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  23. 23.How many T-shirts can you buy with ₹1925 if one costs ₹275?
  24. 24.How many plates of idli can you buy with ₹120 if one costs ₹40?
  25. 25.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.What do 4 pairs of socks at ₹90 each and 5 pens at ₹19 each cost in all (in ₹)?
  27. 27.One T-shirt costs ₹335. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
  28. 28.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.One pair of socks costs ₹65. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
  30. 30.How many badminton rackets can you buy with ₹3680 if one costs ₹460?
  31. 31.One school bag costs ₹490. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
  32. 32.One school bag costs ₹790. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  33. 33.There are 20 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.What do 4 pens at ₹10 each and 2 samosas at ₹18 each cost in all (in ₹)?
  35. 35.How many colour pencil sets can you buy with ₹630 if one costs ₹105?
  36. 36.One geometry box costs ₹90. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
  37. 37.One mango costs ₹40. How much do 4 mangoes cost (in ₹)?
  38. 38.What do 4 storybooks at ₹115 each and 3 lunch boxes at ₹155 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.How many footballs can you buy with ₹2950 if one costs ₹295?
  40. 40.One cricket ball costs ₹130. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?

Answer key

  1. 1420
  2. 2400
  3. 11
  4. 1360
  5. 7
  6. 275
  7. 490
  8. 985
  9. 240
  10. 5
  11. 540
  12. 815
  13. 351
  14. 420
  15. 810
  16. 220
  17. 9
  18. 340
  19. 8
  20. 1980
  21. 700
  22. 1705
  23. 7
  24. 3
  25. 273
  26. 455
  27. 2010
  28. 1860
  29. 520
  30. 8
  31. 3430
  32. 1580
  33. 400
  34. 76
  35. 6
  36. 270
  37. 160
  38. 925
  39. 10
  40. 1170

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids