Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 4 storybooks at ₹100 each and 4 footballs at ₹255 each cost in all (in ₹)?
- 2.There are 40 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 3.How many school bags can you buy with ₹5390 if one costs ₹490?
- 4.One lunch box costs ₹170. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
- 5.How many geometry boxes can you buy with ₹1050 if one costs ₹150?
- 6.One notebook costs ₹55. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 7.What do 2 plates of idli at ₹30 each and 2 T-shirts at ₹215 each cost in all (in ₹)?
- 8.What do 2 cricket balls at ₹140 each and 3 water bottles at ₹235 each cost in all (in ₹)?
- 9.One plate of idli costs ₹40. How much do 6 plates of idli cost (in ₹)?
- 10.How many water bottles can you buy with ₹725 if one costs ₹145?
- 11.One geometry box costs ₹90. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
- 12.What do 2 lunch boxes at ₹280 each and 3 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 13.What do 3 cricket balls at ₹100 each and 3 pens at ₹17 each cost in all (in ₹)?
- 14.What do 2 cricket balls at ₹135 each and 3 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 15.What do 5 storybooks at ₹120 each and 3 colour pencil sets at ₹70 each cost in all (in ₹)?
- 16.One cricket ball costs ₹110. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 17.How many footballs can you buy with ₹4005 if one costs ₹445?
- 18.One colour pencil set costs ₹85. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 19.How many pens can you buy with ₹80 if one costs ₹10?
- 20.One badminton racket costs ₹330. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
- 21.What do 4 colour pencil sets at ₹95 each and 2 lunch boxes at ₹160 each cost in all (in ₹)?
- 22.There are 31 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 23.How many T-shirts can you buy with ₹1925 if one costs ₹275?
- 24.How many plates of idli can you buy with ₹120 if one costs ₹40?
- 25.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 26.What do 4 pairs of socks at ₹90 each and 5 pens at ₹19 each cost in all (in ₹)?
- 27.One T-shirt costs ₹335. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
- 28.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 29.One pair of socks costs ₹65. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
- 30.How many badminton rackets can you buy with ₹3680 if one costs ₹460?
- 31.One school bag costs ₹490. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
- 32.One school bag costs ₹790. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 33.There are 20 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 34.What do 4 pens at ₹10 each and 2 samosas at ₹18 each cost in all (in ₹)?
- 35.How many colour pencil sets can you buy with ₹630 if one costs ₹105?
- 36.One geometry box costs ₹90. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
- 37.One mango costs ₹40. How much do 4 mangoes cost (in ₹)?
- 38.What do 4 storybooks at ₹115 each and 3 lunch boxes at ₹155 each cost in all (in ₹)?
- 39.How many footballs can you buy with ₹2950 if one costs ₹295?
- 40.One cricket ball costs ₹130. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
Answer key
- 1420
- 2400
- 11
- 1360
- 7
- 275
- 490
- 985
- 240
- 5
- 540
- 815
- 351
- 420
- 810
- 220
- 9
- 340
- 8
- 1980
- 700
- 1705
- 7
- 3
- 273
- 455
- 2010
- 1860
- 520
- 8
- 3430
- 1580
- 400
- 76
- 6
- 270
- 160
- 925
- 10
- 1170
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids