Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 4 samosas at ₹16 each and 4 lunch boxes at ₹300 each cost in all (in ₹)?
- 2.How many footballs can you buy with ₹4840 if one costs ₹440?
- 3.One pen costs ₹22. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 4.What do 2 water bottles at ₹245 each and 2 pairs of socks at ₹65 each cost in all (in ₹)?
- 5.How many badminton rackets can you buy with ₹5995 if one costs ₹545?
- 6.There are 13 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 7.There are 24 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 8.How many lunch boxes can you buy with ₹1890 if one costs ₹270?
- 9.What do 2 water bottles at ₹230 each and 5 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 10.How many T-shirts can you buy with ₹420 if one costs ₹210?
- 11.What do 4 notebooks at ₹55 each and 2 T-shirts at ₹230 each cost in all (in ₹)?
- 12.One plate of idli costs ₹45. How much do 6 plates of idli cost (in ₹)?
- 13.How many geometry boxes can you buy with ₹420 if one costs ₹140?
- 14.One pen costs ₹25. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 15.One colour pencil set costs ₹60. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 16.There are 40 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 17.There are 28 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 18.One badminton racket costs ₹445. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
- 19.There are 29 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 20.What do 5 water bottles at ₹240 each and 3 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
- 21.There are 14 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 22.There are 37 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 23.How many storybooks can you buy with ₹1260 if one costs ₹105?
- 24.One football costs ₹375. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
- 25.How many samosas can you buy with ₹39 if one costs ₹13?
- 26.There are 28 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 27.How many colour pencil sets can you buy with ₹1380 if one costs ₹115?
- 28.There are 38 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 29.How many cricket balls can you buy with ₹1350 if one costs ₹150?
- 30.What do 4 geometry boxes at ₹125 each and 2 lunch boxes at ₹225 each cost in all (in ₹)?
- 31.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 32.There are 34 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 33.What do 3 geometry boxes at ₹125 each and 2 pairs of socks at ₹70 each cost in all (in ₹)?
- 34.What do 5 samosas at ₹20 each and 5 lunch boxes at ₹170 each cost in all (in ₹)?
- 35.How many footballs can you buy with ₹640 if one costs ₹320?
- 36.What do 2 mangoes at ₹25 each and 4 storybooks at ₹180 each cost in all (in ₹)?
- 37.One plate of idli costs ₹30. How much do 6 plates of idli cost (in ₹)?
- 38.There are 14 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 39.What do 3 storybooks at ₹180 each and 2 pairs of socks at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 40.One school bag costs ₹655. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
Answer key
- 1264
- 11
- 110
- 620
- 11
- 325
- 1440
- 7
- 685
- 2
- 680
- 270
- 3
- 125
- 360
- 800
- 980
- 890
- 522
- 1425
- 560
- 666
- 12
- 3375
- 3
- 420
- 12
- 1140
- 9
- 950
- 722
- 408
- 515
- 950
- 2
- 770
- 180
- 700
- 720
- 2620
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids