← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 396 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 40 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.One water bottle costs ₹160. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
  3. 3.How many cricket balls can you buy with ₹960 if one costs ₹120?
  4. 4.One badminton racket costs ₹400. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
  5. 5.What do 4 geometry boxes at ₹135 each and 5 lunch boxes at ₹300 each cost in all (in ₹)?
  6. 6.How many pens can you buy with ₹114 if one costs ₹19?
  7. 7.There are 27 children in a class. Each child needs one pen at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.What do 2 colour pencil sets at ₹60 each and 2 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.How many T-shirts can you buy with ₹3160 if one costs ₹395?
  10. 10.What do 2 notebooks at ₹40 each and 4 pens at ₹13 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.There are 16 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.How many storybooks can you buy with ₹480 if one costs ₹160?
  13. 13.There are 25 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.How many samosas can you buy with ₹192 if one costs ₹16?
  15. 15.How many pairs of socks can you buy with ₹585 if one costs ₹65?
  16. 16.How many T-shirts can you buy with ₹2300 if one costs ₹230?
  17. 17.One pair of socks costs ₹80. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
  18. 18.What do 4 notebooks at ₹60 each and 4 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.One mango costs ₹25. How much do 8 mangoes cost (in ₹)?
  20. 20.There are 36 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  21. 21.There are 30 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.What do 4 lunch boxes at ₹250 each and 4 storybooks at ₹165 each cost in all (in ₹)?
  23. 23.How many T-shirts can you buy with ₹885 if one costs ₹295?
  24. 24.There are 37 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.What do 2 water bottles at ₹230 each and 5 lunch boxes at ₹290 each cost in all (in ₹)?
  26. 26.How many plates of idli can you buy with ₹350 if one costs ₹50?
  27. 27.There are 18 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  28. 28.How many water bottles can you buy with ₹300 if one costs ₹150?
  29. 29.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.How many plates of idli can you buy with ₹135 if one costs ₹45?
  31. 31.How many notebooks can you buy with ₹280 if one costs ₹35?
  32. 32.What do 5 samosas at ₹20 each and 2 geometry boxes at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  33. 33.There are 14 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.One lunch box costs ₹275. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
  35. 35.One pen costs ₹16. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  36. 36.What do 5 pairs of socks at ₹90 each and 5 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.There are 36 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  38. 38.How many geometry boxes can you buy with ₹500 if one costs ₹100?
  39. 39.How many pens can you buy with ₹133 if one costs ₹19?
  40. 40.There are 27 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 1600
  2. 800
  3. 8
  4. 1600
  5. 2040
  6. 6
  7. 405
  8. 240
  9. 8
  10. 132
  11. 400
  12. 3
  13. 875
  14. 12
  15. 9
  16. 10
  17. 400
  18. 380
  19. 200
  20. 1440
  21. 1650
  22. 1660
  23. 3
  24. 1295
  25. 1910
  26. 7
  27. 234
  28. 2
  29. 357
  30. 3
  31. 8
  32. 260
  33. 280
  34. 2475
  35. 80
  36. 650
  37. 1620
  38. 5
  39. 7
  40. 1215

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids