Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 40 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 2.One water bottle costs ₹160. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 3.How many cricket balls can you buy with ₹960 if one costs ₹120?
- 4.One badminton racket costs ₹400. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
- 5.What do 4 geometry boxes at ₹135 each and 5 lunch boxes at ₹300 each cost in all (in ₹)?
- 6.How many pens can you buy with ₹114 if one costs ₹19?
- 7.There are 27 children in a class. Each child needs one pen at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 8.What do 2 colour pencil sets at ₹60 each and 2 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 9.How many T-shirts can you buy with ₹3160 if one costs ₹395?
- 10.What do 2 notebooks at ₹40 each and 4 pens at ₹13 each cost in all (in ₹)?
- 11.There are 16 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 12.How many storybooks can you buy with ₹480 if one costs ₹160?
- 13.There are 25 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 14.How many samosas can you buy with ₹192 if one costs ₹16?
- 15.How many pairs of socks can you buy with ₹585 if one costs ₹65?
- 16.How many T-shirts can you buy with ₹2300 if one costs ₹230?
- 17.One pair of socks costs ₹80. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
- 18.What do 4 notebooks at ₹60 each and 4 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 19.One mango costs ₹25. How much do 8 mangoes cost (in ₹)?
- 20.There are 36 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 21.There are 30 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 22.What do 4 lunch boxes at ₹250 each and 4 storybooks at ₹165 each cost in all (in ₹)?
- 23.How many T-shirts can you buy with ₹885 if one costs ₹295?
- 24.There are 37 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 25.What do 2 water bottles at ₹230 each and 5 lunch boxes at ₹290 each cost in all (in ₹)?
- 26.How many plates of idli can you buy with ₹350 if one costs ₹50?
- 27.There are 18 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 28.How many water bottles can you buy with ₹300 if one costs ₹150?
- 29.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹21. What is the total cost (in ₹)?
- 30.How many plates of idli can you buy with ₹135 if one costs ₹45?
- 31.How many notebooks can you buy with ₹280 if one costs ₹35?
- 32.What do 5 samosas at ₹20 each and 2 geometry boxes at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 33.There are 14 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 34.One lunch box costs ₹275. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
- 35.One pen costs ₹16. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 36.What do 5 pairs of socks at ₹90 each and 5 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 37.There are 36 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 38.How many geometry boxes can you buy with ₹500 if one costs ₹100?
- 39.How many pens can you buy with ₹133 if one costs ₹19?
- 40.There are 27 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 1600
- 800
- 8
- 1600
- 2040
- 6
- 405
- 240
- 8
- 132
- 400
- 3
- 875
- 12
- 9
- 10
- 400
- 380
- 200
- 1440
- 1650
- 1660
- 3
- 1295
- 1910
- 7
- 234
- 2
- 357
- 3
- 8
- 260
- 280
- 2475
- 80
- 650
- 1620
- 5
- 7
- 1215
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids