← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 409 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.How many lunch boxes can you buy with ₹800 if one costs ₹160?
  3. 3.What do 2 geometry boxes at ₹130 each and 2 pairs of socks at ₹65 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.There are 12 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.One badminton racket costs ₹480. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
  6. 6.What do 4 samosas at ₹18 each and 3 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.What do 4 lunch boxes at ₹185 each and 5 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.There are 36 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.One badminton racket costs ₹475. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
  10. 10.There are 29 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.There are 11 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.There are 28 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.How many pens can you buy with ₹228 if one costs ₹19?
  14. 14.What do 3 geometry boxes at ₹125 each and 2 storybooks at ₹160 each cost in all (in ₹)?
  15. 15.What do 4 notebooks at ₹30 each and 2 T-shirts at ₹275 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.There are 33 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  17. 17.There are 13 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.How many geometry boxes can you buy with ₹240 if one costs ₹80?
  19. 19.How many badminton rackets can you buy with ₹4080 if one costs ₹510?
  20. 20.What do 4 pairs of socks at ₹60 each and 2 storybooks at ₹175 each cost in all (in ₹)?
  21. 21.There are 39 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.How many notebooks can you buy with ₹605 if one costs ₹55?
  23. 23.One colour pencil set costs ₹100. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
  24. 24.What do 5 plates of idli at ₹60 each and 2 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.There are 25 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.There are 35 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.How many water bottles can you buy with ₹1450 if one costs ₹145?
  28. 28.One badminton racket costs ₹520. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
  29. 29.One colour pencil set costs ₹75. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
  30. 30.What do 3 storybooks at ₹100 each and 2 footballs at ₹280 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.What do 3 plates of idli at ₹45 each and 4 water bottles at ₹185 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.What do 4 cricket balls at ₹110 each and 3 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  33. 33.There are 15 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.How many mangoes can you buy with ₹100 if one costs ₹25?
  35. 35.One colour pencil set costs ₹90. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
  36. 36.How many plates of idli can you buy with ₹120 if one costs ₹60?
  37. 37.One pair of socks costs ₹60. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
  38. 38.How many mangoes can you buy with ₹60 if one costs ₹20?
  39. 39.How many lunch boxes can you buy with ₹370 if one costs ₹185?
  40. 40.There are 21 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 450
  2. 5
  3. 390
  4. 660
  5. 3360
  6. 177
  7. 890
  8. 720
  9. 2850
  10. 522
  11. 143
  12. 336
  13. 12
  14. 695
  15. 670
  16. 1155
  17. 156
  18. 3
  19. 8
  20. 590
  21. 1560
  22. 11
  23. 400
  24. 340
  25. 1125
  26. 630
  27. 10
  28. 2600
  29. 225
  30. 860
  31. 875
  32. 500
  33. 900
  34. 4
  35. 720
  36. 2
  37. 300
  38. 3
  39. 2
  40. 1260

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids