Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 2.How many lunch boxes can you buy with ₹800 if one costs ₹160?
- 3.What do 2 geometry boxes at ₹130 each and 2 pairs of socks at ₹65 each cost in all (in ₹)?
- 4.There are 12 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 5.One badminton racket costs ₹480. How much do 7 badminton rackets cost (in ₹)?
- 6.What do 4 samosas at ₹18 each and 3 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 7.What do 4 lunch boxes at ₹185 each and 5 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 8.There are 36 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 9.One badminton racket costs ₹475. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
- 10.There are 29 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 11.There are 11 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 12.There are 28 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 13.How many pens can you buy with ₹228 if one costs ₹19?
- 14.What do 3 geometry boxes at ₹125 each and 2 storybooks at ₹160 each cost in all (in ₹)?
- 15.What do 4 notebooks at ₹30 each and 2 T-shirts at ₹275 each cost in all (in ₹)?
- 16.There are 33 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 17.There are 13 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 18.How many geometry boxes can you buy with ₹240 if one costs ₹80?
- 19.How many badminton rackets can you buy with ₹4080 if one costs ₹510?
- 20.What do 4 pairs of socks at ₹60 each and 2 storybooks at ₹175 each cost in all (in ₹)?
- 21.There are 39 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 22.How many notebooks can you buy with ₹605 if one costs ₹55?
- 23.One colour pencil set costs ₹100. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 24.What do 5 plates of idli at ₹60 each and 2 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 25.There are 25 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 26.There are 35 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 27.How many water bottles can you buy with ₹1450 if one costs ₹145?
- 28.One badminton racket costs ₹520. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
- 29.One colour pencil set costs ₹75. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 30.What do 3 storybooks at ₹100 each and 2 footballs at ₹280 each cost in all (in ₹)?
- 31.What do 3 plates of idli at ₹45 each and 4 water bottles at ₹185 each cost in all (in ₹)?
- 32.What do 4 cricket balls at ₹110 each and 3 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 33.There are 15 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 34.How many mangoes can you buy with ₹100 if one costs ₹25?
- 35.One colour pencil set costs ₹90. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 36.How many plates of idli can you buy with ₹120 if one costs ₹60?
- 37.One pair of socks costs ₹60. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
- 38.How many mangoes can you buy with ₹60 if one costs ₹20?
- 39.How many lunch boxes can you buy with ₹370 if one costs ₹185?
- 40.There are 21 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 450
- 5
- 390
- 660
- 3360
- 177
- 890
- 720
- 2850
- 522
- 143
- 336
- 12
- 695
- 670
- 1155
- 156
- 3
- 8
- 590
- 1560
- 11
- 400
- 340
- 1125
- 630
- 10
- 2600
- 225
- 860
- 875
- 500
- 900
- 4
- 720
- 2
- 300
- 3
- 2
- 1260
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids