← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 415 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many pairs of socks can you buy with ₹165 if one costs ₹55?
  2. 2.There are 26 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  3. 3.One notebook costs ₹30. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  4. 4.How many plates of idli can you buy with ₹165 if one costs ₹55?
  5. 5.How many school bags can you buy with ₹5480 if one costs ₹685?
  6. 6.What do 5 plates of idli at ₹55 each and 5 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.How many storybooks can you buy with ₹1295 if one costs ₹185?
  8. 8.One geometry box costs ₹150. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
  9. 9.There are 33 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.There are 11 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.One badminton racket costs ₹320. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
  12. 12.What do 4 pairs of socks at ₹75 each and 2 plates of idli at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.There are 11 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.How many water bottles can you buy with ₹645 if one costs ₹215?
  15. 15.What do 5 footballs at ₹255 each and 5 plates of idli at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.How many pens can you buy with ₹144 if one costs ₹16?
  17. 17.There are 36 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.One school bag costs ₹540. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
  19. 19.What do 2 storybooks at ₹130 each and 4 pairs of socks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.One colour pencil set costs ₹75. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
  21. 21.One storybook costs ₹165. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
  22. 22.How many T-shirts can you buy with ₹3375 if one costs ₹375?
  23. 23.How many lunch boxes can you buy with ₹780 if one costs ₹195?
  24. 24.What do 3 pairs of socks at ₹70 each and 2 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.What do 5 plates of idli at ₹55 each and 3 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  26. 26.One pen costs ₹15. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  27. 27.How many pens can you buy with ₹112 if one costs ₹16?
  28. 28.What do 3 notebooks at ₹40 each and 2 geometry boxes at ₹95 each cost in all (in ₹)?
  29. 29.One storybook costs ₹150. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
  30. 30.What do 2 lunch boxes at ₹170 each and 5 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.One storybook costs ₹100. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
  32. 32.How many pairs of socks can you buy with ₹300 if one costs ₹75?
  33. 33.There are 37 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.There are 37 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.There are 20 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.There are 18 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.One pair of socks costs ₹75. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
  38. 38.How many pens can you buy with ₹69 if one costs ₹23?
  39. 39.What do 3 storybooks at ₹95 each and 4 T-shirts at ₹245 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.There are 12 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 3
  2. 312
  3. 120
  4. 3
  5. 8
  6. 575
  7. 7
  8. 1350
  9. 330
  10. 385
  11. 2560
  12. 380
  13. 264
  14. 3
  15. 1575
  16. 9
  17. 432
  18. 3780
  19. 480
  20. 675
  21. 330
  22. 9
  23. 4
  24. 238
  25. 515
  26. 75
  27. 7
  28. 310
  29. 1350
  30. 790
  31. 200
  32. 4
  33. 1480
  34. 1850
  35. 1200
  36. 900
  37. 525
  38. 3
  39. 1265
  40. 144

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids