Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many pairs of socks can you buy with ₹165 if one costs ₹55?
- 2.There are 26 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 3.One notebook costs ₹30. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 4.How many plates of idli can you buy with ₹165 if one costs ₹55?
- 5.How many school bags can you buy with ₹5480 if one costs ₹685?
- 6.What do 5 plates of idli at ₹55 each and 5 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 7.How many storybooks can you buy with ₹1295 if one costs ₹185?
- 8.One geometry box costs ₹150. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
- 9.There are 33 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
- 10.There are 11 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 11.One badminton racket costs ₹320. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 12.What do 4 pairs of socks at ₹75 each and 2 plates of idli at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 13.There are 11 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 14.How many water bottles can you buy with ₹645 if one costs ₹215?
- 15.What do 5 footballs at ₹255 each and 5 plates of idli at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 16.How many pens can you buy with ₹144 if one costs ₹16?
- 17.There are 36 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 18.One school bag costs ₹540. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
- 19.What do 2 storybooks at ₹130 each and 4 pairs of socks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 20.One colour pencil set costs ₹75. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 21.One storybook costs ₹165. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 22.How many T-shirts can you buy with ₹3375 if one costs ₹375?
- 23.How many lunch boxes can you buy with ₹780 if one costs ₹195?
- 24.What do 3 pairs of socks at ₹70 each and 2 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
- 25.What do 5 plates of idli at ₹55 each and 3 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 26.One pen costs ₹15. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 27.How many pens can you buy with ₹112 if one costs ₹16?
- 28.What do 3 notebooks at ₹40 each and 2 geometry boxes at ₹95 each cost in all (in ₹)?
- 29.One storybook costs ₹150. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
- 30.What do 2 lunch boxes at ₹170 each and 5 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 31.One storybook costs ₹100. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 32.How many pairs of socks can you buy with ₹300 if one costs ₹75?
- 33.There are 37 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 34.There are 37 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 35.There are 20 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 36.There are 18 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 37.One pair of socks costs ₹75. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
- 38.How many pens can you buy with ₹69 if one costs ₹23?
- 39.What do 3 storybooks at ₹95 each and 4 T-shirts at ₹245 each cost in all (in ₹)?
- 40.There are 12 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 3
- 312
- 120
- 3
- 8
- 575
- 7
- 1350
- 330
- 385
- 2560
- 380
- 264
- 3
- 1575
- 9
- 432
- 3780
- 480
- 675
- 330
- 9
- 4
- 238
- 515
- 75
- 7
- 310
- 1350
- 790
- 200
- 4
- 1480
- 1850
- 1200
- 900
- 525
- 3
- 1265
- 144
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids