← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 420 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 25 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.What do 4 plates of idli at ₹50 each and 2 pens at ₹13 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.There are 19 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.One water bottle costs ₹210. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  5. 5.There are 34 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.One plate of idli costs ₹40. How much do 7 plates of idli cost (in ₹)?
  7. 7.What do 2 pairs of socks at ₹90 each and 4 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.One pair of socks costs ₹85. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
  9. 9.One mango costs ₹40. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
  10. 10.One T-shirt costs ₹335. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
  11. 11.What do 5 samosas at ₹17 each and 3 pens at ₹21 each cost in all (in ₹)?
  12. 12.One pair of socks costs ₹55. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
  13. 13.How many notebooks can you buy with ₹420 if one costs ₹60?
  14. 14.One mango costs ₹40. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  15. 15.What do 3 water bottles at ₹130 each and 2 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.There are 38 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  17. 17.How many notebooks can you buy with ₹180 if one costs ₹60?
  18. 18.One T-shirt costs ₹215. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  19. 19.One colour pencil set costs ₹120. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
  20. 20.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  21. 21.There are 10 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.One colour pencil set costs ₹70. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
  23. 23.How many pairs of socks can you buy with ₹150 if one costs ₹75?
  24. 24.There are 11 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.How many storybooks can you buy with ₹1750 if one costs ₹175?
  26. 26.What do 5 notebooks at ₹60 each and 5 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  27. 27.How many geometry boxes can you buy with ₹700 if one costs ₹100?
  28. 28.There are 30 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.One notebook costs ₹40. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  30. 30.What do 4 mangoes at ₹40 each and 3 colour pencil sets at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.What do 5 notebooks at ₹35 each and 2 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.How many footballs can you buy with ₹2280 if one costs ₹285?
  33. 33.How many mangoes can you buy with ₹330 if one costs ₹30?
  34. 34.One cricket ball costs ₹125. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
  35. 35.There are 11 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.There are 32 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.There are 14 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  38. 38.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.One mango costs ₹20. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
  40. 40.One mango costs ₹30. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?

Answer key

  1. 625
  2. 226
  3. 323
  4. 1470
  5. 1870
  6. 280
  7. 340
  8. 255
  9. 200
  10. 2345
  11. 148
  12. 385
  13. 7
  14. 240
  15. 450
  16. 2090
  17. 3
  18. 1935
  19. 1080
  20. 700
  21. 550
  22. 420
  23. 2
  24. 209
  25. 10
  26. 500
  27. 7
  28. 1500
  29. 240
  30. 400
  31. 345
  32. 8
  33. 11
  34. 750
  35. 440
  36. 1440
  37. 336
  38. 765
  39. 180
  40. 180

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids