Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 25 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 2.What do 4 plates of idli at ₹50 each and 2 pens at ₹13 each cost in all (in ₹)?
- 3.There are 19 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 4.One water bottle costs ₹210. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 5.There are 34 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 6.One plate of idli costs ₹40. How much do 7 plates of idli cost (in ₹)?
- 7.What do 2 pairs of socks at ₹90 each and 4 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 8.One pair of socks costs ₹85. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
- 9.One mango costs ₹40. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 10.One T-shirt costs ₹335. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
- 11.What do 5 samosas at ₹17 each and 3 pens at ₹21 each cost in all (in ₹)?
- 12.One pair of socks costs ₹55. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
- 13.How many notebooks can you buy with ₹420 if one costs ₹60?
- 14.One mango costs ₹40. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 15.What do 3 water bottles at ₹130 each and 2 notebooks at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 16.There are 38 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 17.How many notebooks can you buy with ₹180 if one costs ₹60?
- 18.One T-shirt costs ₹215. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 19.One colour pencil set costs ₹120. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 20.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 21.There are 10 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 22.One colour pencil set costs ₹70. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 23.How many pairs of socks can you buy with ₹150 if one costs ₹75?
- 24.There are 11 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 25.How many storybooks can you buy with ₹1750 if one costs ₹175?
- 26.What do 5 notebooks at ₹60 each and 5 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 27.How many geometry boxes can you buy with ₹700 if one costs ₹100?
- 28.There are 30 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 29.One notebook costs ₹40. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 30.What do 4 mangoes at ₹40 each and 3 colour pencil sets at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 31.What do 5 notebooks at ₹35 each and 2 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 32.How many footballs can you buy with ₹2280 if one costs ₹285?
- 33.How many mangoes can you buy with ₹330 if one costs ₹30?
- 34.One cricket ball costs ₹125. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 35.There are 11 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 36.There are 32 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 37.There are 14 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 38.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 39.One mango costs ₹20. How much do 9 mangoes cost (in ₹)?
- 40.One mango costs ₹30. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
Answer key
- 625
- 226
- 323
- 1470
- 1870
- 280
- 340
- 255
- 200
- 2345
- 148
- 385
- 7
- 240
- 450
- 2090
- 3
- 1935
- 1080
- 700
- 550
- 420
- 2
- 209
- 10
- 500
- 7
- 1500
- 240
- 400
- 345
- 8
- 11
- 750
- 440
- 1440
- 336
- 765
- 180
- 180
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids