← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 424 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many colour pencil sets can you buy with ₹630 if one costs ₹105?
  2. 2.One pen costs ₹14. How much do 6 pens cost (in ₹)?
  3. 3.How many pairs of socks can you buy with ₹680 if one costs ₹85?
  4. 4.There are 17 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.What do 4 samosas at ₹14 each and 5 T-shirts at ₹265 each cost in all (in ₹)?
  6. 6.One notebook costs ₹50. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  7. 7.What do 3 lunch boxes at ₹265 each and 3 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.What do 4 water bottles at ₹125 each and 3 geometry boxes at ₹125 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.One storybook costs ₹190. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
  10. 10.There are 29 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.What do 5 colour pencil sets at ₹60 each and 4 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  12. 12.There are 36 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.What do 5 lunch boxes at ₹210 each and 2 geometry boxes at ₹125 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.One school bag costs ₹525. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
  15. 15.One cricket ball costs ₹145. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
  16. 16.How many samosas can you buy with ₹56 if one costs ₹14?
  17. 17.How many T-shirts can you buy with ₹750 if one costs ₹250?
  18. 18.One plate of idli costs ₹40. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  19. 19.How many mangoes can you buy with ₹240 if one costs ₹30?
  20. 20.One samosa costs ₹18. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  21. 21.What do 2 T-shirts at ₹225 each and 4 water bottles at ₹160 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.How many pens can you buy with ₹96 if one costs ₹24?
  23. 23.What do 2 notebooks at ₹35 each and 4 storybooks at ₹140 each cost in all (in ₹)?
  24. 24.What do 2 geometry boxes at ₹90 each and 2 water bottles at ₹130 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.One storybook costs ₹95. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
  27. 27.What do 2 cricket balls at ₹140 each and 5 pens at ₹15 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.There are 19 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.How many water bottles can you buy with ₹1650 if one costs ₹165?
  30. 30.What do 5 geometry boxes at ₹95 each and 4 water bottles at ₹225 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.How many badminton rackets can you buy with ₹4590 if one costs ₹510?
  32. 32.There are 14 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.What do 2 storybooks at ₹160 each and 2 colour pencil sets at ₹95 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.There are 37 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.What do 3 storybooks at ₹195 each and 3 geometry boxes at ₹95 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.What do 4 lunch boxes at ₹295 each and 3 cricket balls at ₹140 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.There are 37 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  38. 38.How many lunch boxes can you buy with ₹1950 if one costs ₹195?
  39. 39.There are 20 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  40. 40.How many storybooks can you buy with ₹875 if one costs ₹125?

Answer key

  1. 6
  2. 84
  3. 8
  4. 765
  5. 1381
  6. 400
  7. 855
  8. 875
  9. 1710
  10. 580
  11. 500
  12. 432
  13. 1300
  14. 2625
  15. 870
  16. 4
  17. 3
  18. 120
  19. 8
  20. 36
  21. 1090
  22. 4
  23. 630
  24. 440
  25. 204
  26. 190
  27. 355
  28. 665
  29. 10
  30. 1375
  31. 9
  32. 560
  33. 510
  34. 592
  35. 870
  36. 1600
  37. 629
  38. 10
  39. 280
  40. 7

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids