Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many colour pencil sets can you buy with ₹630 if one costs ₹105?
- 2.One pen costs ₹14. How much do 6 pens cost (in ₹)?
- 3.How many pairs of socks can you buy with ₹680 if one costs ₹85?
- 4.There are 17 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 5.What do 4 samosas at ₹14 each and 5 T-shirts at ₹265 each cost in all (in ₹)?
- 6.One notebook costs ₹50. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 7.What do 3 lunch boxes at ₹265 each and 3 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 8.What do 4 water bottles at ₹125 each and 3 geometry boxes at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 9.One storybook costs ₹190. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
- 10.There are 29 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 11.What do 5 colour pencil sets at ₹60 each and 4 notebooks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 12.There are 36 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 13.What do 5 lunch boxes at ₹210 each and 2 geometry boxes at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 14.One school bag costs ₹525. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
- 15.One cricket ball costs ₹145. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 16.How many samosas can you buy with ₹56 if one costs ₹14?
- 17.How many T-shirts can you buy with ₹750 if one costs ₹250?
- 18.One plate of idli costs ₹40. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 19.How many mangoes can you buy with ₹240 if one costs ₹30?
- 20.One samosa costs ₹18. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
- 21.What do 2 T-shirts at ₹225 each and 4 water bottles at ₹160 each cost in all (in ₹)?
- 22.How many pens can you buy with ₹96 if one costs ₹24?
- 23.What do 2 notebooks at ₹35 each and 4 storybooks at ₹140 each cost in all (in ₹)?
- 24.What do 2 geometry boxes at ₹90 each and 2 water bottles at ₹130 each cost in all (in ₹)?
- 25.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 26.One storybook costs ₹95. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 27.What do 2 cricket balls at ₹140 each and 5 pens at ₹15 each cost in all (in ₹)?
- 28.There are 19 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 29.How many water bottles can you buy with ₹1650 if one costs ₹165?
- 30.What do 5 geometry boxes at ₹95 each and 4 water bottles at ₹225 each cost in all (in ₹)?
- 31.How many badminton rackets can you buy with ₹4590 if one costs ₹510?
- 32.There are 14 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 33.What do 2 storybooks at ₹160 each and 2 colour pencil sets at ₹95 each cost in all (in ₹)?
- 34.There are 37 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 35.What do 3 storybooks at ₹195 each and 3 geometry boxes at ₹95 each cost in all (in ₹)?
- 36.What do 4 lunch boxes at ₹295 each and 3 cricket balls at ₹140 each cost in all (in ₹)?
- 37.There are 37 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 38.How many lunch boxes can you buy with ₹1950 if one costs ₹195?
- 39.There are 20 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 40.How many storybooks can you buy with ₹875 if one costs ₹125?
Answer key
- 6
- 84
- 8
- 765
- 1381
- 400
- 855
- 875
- 1710
- 580
- 500
- 432
- 1300
- 2625
- 870
- 4
- 3
- 120
- 8
- 36
- 1090
- 4
- 630
- 440
- 204
- 190
- 355
- 665
- 10
- 1375
- 9
- 560
- 510
- 592
- 870
- 1600
- 629
- 10
- 280
- 7
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids