← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 43 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One pair of socks costs ₹80. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
  2. 2.One pen costs ₹22. How much do 7 pens cost (in ₹)?
  3. 3.How many school bags can you buy with ₹4165 if one costs ₹595?
  4. 4.What do 5 notebooks at ₹45 each and 4 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  5. 5.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.How many water bottles can you buy with ₹660 if one costs ₹165?
  7. 7.One school bag costs ₹670. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
  8. 8.What do 5 water bottles at ₹210 each and 5 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.There are 14 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.There are 26 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.How many notebooks can you buy with ₹200 if one costs ₹50?
  13. 13.There are 15 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.How many samosas can you buy with ₹160 if one costs ₹16?
  15. 15.How many water bottles can you buy with ₹360 if one costs ₹180?
  16. 16.How many T-shirts can you buy with ₹2100 if one costs ₹210?
  17. 17.How many notebooks can you buy with ₹540 if one costs ₹60?
  18. 18.How many mangoes can you buy with ₹160 if one costs ₹20?
  19. 19.What do 2 colour pencil sets at ₹120 each and 5 water bottles at ₹175 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.How many lunch boxes can you buy with ₹525 if one costs ₹175?
  21. 21.How many notebooks can you buy with ₹110 if one costs ₹55?
  22. 22.There are 26 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  23. 23.How many geometry boxes can you buy with ₹1560 if one costs ₹130?
  24. 24.One lunch box costs ₹190. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
  25. 25.There are 19 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.One water bottle costs ₹150. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
  27. 27.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  28. 28.There are 36 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.What do 4 pens at ₹15 each and 5 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  30. 30.One cricket ball costs ₹105. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  31. 31.How many plates of idli can you buy with ₹165 if one costs ₹55?
  32. 32.One football costs ₹325. How much do 7 footballs cost (in ₹)?
  33. 33.There are 16 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.How many mangoes can you buy with ₹60 if one costs ₹30?
  35. 35.There are 23 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.One water bottle costs ₹220. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  37. 37.There are 23 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
  38. 38.There are 39 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.What do 4 pens at ₹22 each and 4 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?

Answer key

  1. 240
  2. 154
  3. 7
  4. 405
  5. 640
  6. 4
  7. 6030
  8. 1300
  9. 280
  10. 520
  11. 1040
  12. 4
  13. 285
  14. 10
  15. 2
  16. 10
  17. 9
  18. 8
  19. 1115
  20. 3
  21. 2
  22. 312
  23. 12
  24. 1520
  25. 361
  26. 300
  27. 420
  28. 720
  29. 310
  30. 210
  31. 3
  32. 2275
  33. 208
  34. 2
  35. 690
  36. 1540
  37. 506
  38. 1365
  39. 168
  40. 294

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids