Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One pair of socks costs ₹80. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
- 2.One pen costs ₹22. How much do 7 pens cost (in ₹)?
- 3.How many school bags can you buy with ₹4165 if one costs ₹595?
- 4.What do 5 notebooks at ₹45 each and 4 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 5.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 6.How many water bottles can you buy with ₹660 if one costs ₹165?
- 7.One school bag costs ₹670. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
- 8.What do 5 water bottles at ₹210 each and 5 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 9.There are 14 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 10.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 11.There are 26 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 12.How many notebooks can you buy with ₹200 if one costs ₹50?
- 13.There are 15 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 14.How many samosas can you buy with ₹160 if one costs ₹16?
- 15.How many water bottles can you buy with ₹360 if one costs ₹180?
- 16.How many T-shirts can you buy with ₹2100 if one costs ₹210?
- 17.How many notebooks can you buy with ₹540 if one costs ₹60?
- 18.How many mangoes can you buy with ₹160 if one costs ₹20?
- 19.What do 2 colour pencil sets at ₹120 each and 5 water bottles at ₹175 each cost in all (in ₹)?
- 20.How many lunch boxes can you buy with ₹525 if one costs ₹175?
- 21.How many notebooks can you buy with ₹110 if one costs ₹55?
- 22.There are 26 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 23.How many geometry boxes can you buy with ₹1560 if one costs ₹130?
- 24.One lunch box costs ₹190. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
- 25.There are 19 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 26.One water bottle costs ₹150. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 27.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 28.There are 36 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 29.What do 4 pens at ₹15 each and 5 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 30.One cricket ball costs ₹105. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 31.How many plates of idli can you buy with ₹165 if one costs ₹55?
- 32.One football costs ₹325. How much do 7 footballs cost (in ₹)?
- 33.There are 16 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 34.How many mangoes can you buy with ₹60 if one costs ₹30?
- 35.There are 23 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 36.One water bottle costs ₹220. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 37.There are 23 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
- 38.There are 39 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 39.What do 4 pens at ₹22 each and 4 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 40.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 240
- 154
- 7
- 405
- 640
- 4
- 6030
- 1300
- 280
- 520
- 1040
- 4
- 285
- 10
- 2
- 10
- 9
- 8
- 1115
- 3
- 2
- 312
- 12
- 1520
- 361
- 300
- 420
- 720
- 310
- 210
- 3
- 2275
- 208
- 2
- 690
- 1540
- 506
- 1365
- 168
- 294
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids