Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 4 cricket balls at ₹120 each and 5 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
- 2.How many plates of idli can you buy with ₹350 if one costs ₹35?
- 3.One pen costs ₹23. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 4.What do 2 plates of idli at ₹30 each and 2 pens at ₹15 each cost in all (in ₹)?
- 5.What do 4 storybooks at ₹135 each and 3 pens at ₹16 each cost in all (in ₹)?
- 6.One pair of socks costs ₹70. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
- 7.What do 4 plates of idli at ₹45 each and 5 samosas at ₹19 each cost in all (in ₹)?
- 8.There are 21 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 9.One plate of idli costs ₹45. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
- 10.How many samosas can you buy with ₹48 if one costs ₹12?
- 11.One mango costs ₹40. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
- 12.One mango costs ₹35. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 13.What do 5 cricket balls at ₹105 each and 4 storybooks at ₹170 each cost in all (in ₹)?
- 14.One samosa costs ₹19. How much do 3 samosas cost (in ₹)?
- 15.One samosa costs ₹20. How much do 3 samosas cost (in ₹)?
- 16.There are 23 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 17.One water bottle costs ₹195. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 18.One geometry box costs ₹145. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
- 19.There are 37 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 20.One T-shirt costs ₹205. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 21.How many plates of idli can you buy with ₹540 if one costs ₹60?
- 22.How many pens can you buy with ₹84 if one costs ₹12?
- 23.There are 36 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 24.What do 4 samosas at ₹19 each and 5 pairs of socks at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 25.What do 5 lunch boxes at ₹165 each and 4 geometry boxes at ₹140 each cost in all (in ₹)?
- 26.One geometry box costs ₹85. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
- 27.What do 5 pairs of socks at ₹70 each and 2 samosas at ₹16 each cost in all (in ₹)?
- 28.How many mangoes can you buy with ₹350 if one costs ₹35?
- 29.There are 11 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 30.One water bottle costs ₹250. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
- 31.How many cricket balls can you buy with ₹1620 if one costs ₹135?
- 32.One pair of socks costs ₹65. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
- 33.One cricket ball costs ₹105. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 34.There are 19 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 35.There are 30 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 36.One pair of socks costs ₹75. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
- 37.What do 4 notebooks at ₹45 each and 3 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 38.What do 5 cricket balls at ₹110 each and 5 pairs of socks at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 39.One mango costs ₹30. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 40.What do 5 notebooks at ₹45 each and 5 storybooks at ₹140 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 880
- 10
- 115
- 90
- 588
- 630
- 275
- 840
- 180
- 4
- 200
- 210
- 1205
- 57
- 60
- 368
- 1170
- 1015
- 1110
- 1845
- 9
- 7
- 1080
- 526
- 1385
- 595
- 382
- 10
- 275
- 2250
- 12
- 390
- 630
- 266
- 1050
- 300
- 360
- 975
- 210
- 925
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids