← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 430 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 4 cricket balls at ₹120 each and 5 pairs of socks at ₹80 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.How many plates of idli can you buy with ₹350 if one costs ₹35?
  3. 3.One pen costs ₹23. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  4. 4.What do 2 plates of idli at ₹30 each and 2 pens at ₹15 each cost in all (in ₹)?
  5. 5.What do 4 storybooks at ₹135 each and 3 pens at ₹16 each cost in all (in ₹)?
  6. 6.One pair of socks costs ₹70. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
  7. 7.What do 4 plates of idli at ₹45 each and 5 samosas at ₹19 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.There are 21 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.One plate of idli costs ₹45. How much do 4 plates of idli cost (in ₹)?
  10. 10.How many samosas can you buy with ₹48 if one costs ₹12?
  11. 11.One mango costs ₹40. How much do 5 mangoes cost (in ₹)?
  12. 12.One mango costs ₹35. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  13. 13.What do 5 cricket balls at ₹105 each and 4 storybooks at ₹170 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.One samosa costs ₹19. How much do 3 samosas cost (in ₹)?
  15. 15.One samosa costs ₹20. How much do 3 samosas cost (in ₹)?
  16. 16.There are 23 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  17. 17.One water bottle costs ₹195. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  18. 18.One geometry box costs ₹145. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
  19. 19.There are 37 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.One T-shirt costs ₹205. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  21. 21.How many plates of idli can you buy with ₹540 if one costs ₹60?
  22. 22.How many pens can you buy with ₹84 if one costs ₹12?
  23. 23.There are 36 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.What do 4 samosas at ₹19 each and 5 pairs of socks at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.What do 5 lunch boxes at ₹165 each and 4 geometry boxes at ₹140 each cost in all (in ₹)?
  26. 26.One geometry box costs ₹85. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
  27. 27.What do 5 pairs of socks at ₹70 each and 2 samosas at ₹16 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.How many mangoes can you buy with ₹350 if one costs ₹35?
  29. 29.There are 11 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.One water bottle costs ₹250. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
  31. 31.How many cricket balls can you buy with ₹1620 if one costs ₹135?
  32. 32.One pair of socks costs ₹65. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
  33. 33.One cricket ball costs ₹105. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
  34. 34.There are 19 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.There are 30 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.One pair of socks costs ₹75. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
  37. 37.What do 4 notebooks at ₹45 each and 3 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.What do 5 cricket balls at ₹110 each and 5 pairs of socks at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.One mango costs ₹30. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  40. 40.What do 5 notebooks at ₹45 each and 5 storybooks at ₹140 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 880
  2. 10
  3. 115
  4. 90
  5. 588
  6. 630
  7. 275
  8. 840
  9. 180
  10. 4
  11. 200
  12. 210
  13. 1205
  14. 57
  15. 60
  16. 368
  17. 1170
  18. 1015
  19. 1110
  20. 1845
  21. 9
  22. 7
  23. 1080
  24. 526
  25. 1385
  26. 595
  27. 382
  28. 10
  29. 275
  30. 2250
  31. 12
  32. 390
  33. 630
  34. 266
  35. 1050
  36. 300
  37. 360
  38. 975
  39. 210
  40. 925

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids