← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 434 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many cricket balls can you buy with ₹1120 if one costs ₹140?
  2. 2.What do 2 geometry boxes at ₹100 each and 2 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.There are 11 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.One storybook costs ₹110. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
  5. 5.How many badminton rackets can you buy with ₹990 if one costs ₹330?
  6. 6.One pen costs ₹17. How much do 9 pens cost (in ₹)?
  7. 7.There are 14 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.How many samosas can you buy with ₹80 if one costs ₹16?
  9. 9.What do 4 samosas at ₹13 each and 4 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.What do 5 cricket balls at ₹135 each and 5 lunch boxes at ₹250 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.How many storybooks can you buy with ₹775 if one costs ₹155?
  12. 12.One cricket ball costs ₹110. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  13. 13.How many pairs of socks can you buy with ₹480 if one costs ₹60?
  14. 14.One samosa costs ₹14. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
  15. 15.What do 5 cricket balls at ₹125 each and 3 colour pencil sets at ₹95 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.What do 3 water bottles at ₹150 each and 4 plates of idli at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.There are 12 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.What do 3 T-shirts at ₹285 each and 2 storybooks at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.One pair of socks costs ₹85. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
  20. 20.What do 5 pairs of socks at ₹50 each and 3 pens at ₹19 each cost in all (in ₹)?
  21. 21.There are 28 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.How many samosas can you buy with ₹168 if one costs ₹14?
  23. 23.There are 20 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.One colour pencil set costs ₹85. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
  25. 25.There are 23 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.One school bag costs ₹550. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
  27. 27.What do 3 cricket balls at ₹120 each and 3 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.One mango costs ₹30. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  29. 29.One geometry box costs ₹145. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
  30. 30.How many storybooks can you buy with ₹555 if one costs ₹185?
  31. 31.One mango costs ₹35. How much do 2 mangoes cost (in ₹)?
  32. 32.One pair of socks costs ₹90. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
  33. 33.What do 2 cricket balls at ₹105 each and 4 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.How many samosas can you buy with ₹200 if one costs ₹20?
  35. 35.How many notebooks can you buy with ₹550 if one costs ₹55?
  36. 36.There are 12 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.What do 3 footballs at ₹260 each and 3 storybooks at ₹190 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.One lunch box costs ₹175. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
  39. 39.There are 29 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  40. 40.What do 5 cricket balls at ₹110 each and 2 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 8
  2. 290
  3. 187
  4. 220
  5. 3
  6. 153
  7. 770
  8. 5
  9. 212
  10. 1925
  11. 5
  12. 220
  13. 8
  14. 84
  15. 910
  16. 650
  17. 480
  18. 1035
  19. 510
  20. 307
  21. 980
  22. 12
  23. 380
  24. 170
  25. 437
  26. 4950
  27. 390
  28. 180
  29. 580
  30. 3
  31. 70
  32. 540
  33. 370
  34. 10
  35. 10
  36. 720
  37. 1350
  38. 1575
  39. 870
  40. 590

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids