Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many cricket balls can you buy with ₹1120 if one costs ₹140?
- 2.What do 2 geometry boxes at ₹100 each and 2 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 3.There are 11 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 4.One storybook costs ₹110. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 5.How many badminton rackets can you buy with ₹990 if one costs ₹330?
- 6.One pen costs ₹17. How much do 9 pens cost (in ₹)?
- 7.There are 14 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 8.How many samosas can you buy with ₹80 if one costs ₹16?
- 9.What do 4 samosas at ₹13 each and 4 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 10.What do 5 cricket balls at ₹135 each and 5 lunch boxes at ₹250 each cost in all (in ₹)?
- 11.How many storybooks can you buy with ₹775 if one costs ₹155?
- 12.One cricket ball costs ₹110. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 13.How many pairs of socks can you buy with ₹480 if one costs ₹60?
- 14.One samosa costs ₹14. How much do 6 samosas cost (in ₹)?
- 15.What do 5 cricket balls at ₹125 each and 3 colour pencil sets at ₹95 each cost in all (in ₹)?
- 16.What do 3 water bottles at ₹150 each and 4 plates of idli at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 17.There are 12 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 18.What do 3 T-shirts at ₹285 each and 2 storybooks at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 19.One pair of socks costs ₹85. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
- 20.What do 5 pairs of socks at ₹50 each and 3 pens at ₹19 each cost in all (in ₹)?
- 21.There are 28 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 22.How many samosas can you buy with ₹168 if one costs ₹14?
- 23.There are 20 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 24.One colour pencil set costs ₹85. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 25.There are 23 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 26.One school bag costs ₹550. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
- 27.What do 3 cricket balls at ₹120 each and 3 pens at ₹10 each cost in all (in ₹)?
- 28.One mango costs ₹30. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 29.One geometry box costs ₹145. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
- 30.How many storybooks can you buy with ₹555 if one costs ₹185?
- 31.One mango costs ₹35. How much do 2 mangoes cost (in ₹)?
- 32.One pair of socks costs ₹90. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
- 33.What do 2 cricket balls at ₹105 each and 4 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 34.How many samosas can you buy with ₹200 if one costs ₹20?
- 35.How many notebooks can you buy with ₹550 if one costs ₹55?
- 36.There are 12 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 37.What do 3 footballs at ₹260 each and 3 storybooks at ₹190 each cost in all (in ₹)?
- 38.One lunch box costs ₹175. How much do 9 lunch boxes cost (in ₹)?
- 39.There are 29 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 40.What do 5 cricket balls at ₹110 each and 2 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 8
- 290
- 187
- 220
- 3
- 153
- 770
- 5
- 212
- 1925
- 5
- 220
- 8
- 84
- 910
- 650
- 480
- 1035
- 510
- 307
- 980
- 12
- 380
- 170
- 437
- 4950
- 390
- 180
- 580
- 3
- 70
- 540
- 370
- 10
- 10
- 720
- 1350
- 1575
- 870
- 590
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids