← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 442 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.One samosa costs ₹15. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  2. 2.What do 2 notebooks at ₹60 each and 3 geometry boxes at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.What do 2 samosas at ₹14 each and 5 footballs at ₹260 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.What do 2 plates of idli at ₹55 each and 3 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  5. 5.How many notebooks can you buy with ₹180 if one costs ₹30?
  6. 6.What do 4 samosas at ₹20 each and 2 lunch boxes at ₹190 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.How many school bags can you buy with ₹6795 if one costs ₹755?
  9. 9.What do 2 colour pencil sets at ₹115 each and 4 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.How many colour pencil sets can you buy with ₹195 if one costs ₹65?
  11. 11.What do 3 notebooks at ₹55 each and 3 lunch boxes at ₹195 each cost in all (in ₹)?
  12. 12.How many school bags can you buy with ₹6545 if one costs ₹595?
  13. 13.What do 3 cricket balls at ₹140 each and 2 lunch boxes at ₹185 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.One mango costs ₹20. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  15. 15.One notebook costs ₹55. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  16. 16.What do 2 storybooks at ₹135 each and 2 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.One notebook costs ₹30. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  18. 18.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.There are 15 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.One football costs ₹445. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
  21. 21.What do 4 water bottles at ₹155 each and 4 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.How many footballs can you buy with ₹2655 if one costs ₹295?
  23. 23.How many cricket balls can you buy with ₹625 if one costs ₹125?
  24. 24.There are 26 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.One badminton racket costs ₹595. How much do 9 badminton rackets cost (in ₹)?
  26. 26.There are 39 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.One geometry box costs ₹150. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
  28. 28.One colour pencil set costs ₹80. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
  29. 29.One badminton racket costs ₹510. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
  30. 30.What do 4 pairs of socks at ₹80 each and 3 water bottles at ₹125 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.What do 4 lunch boxes at ₹205 each and 5 pairs of socks at ₹65 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.One samosa costs ₹19. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  33. 33.What do 3 water bottles at ₹250 each and 4 T-shirts at ₹300 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.There are 15 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.What do 4 plates of idli at ₹40 each and 4 footballs at ₹290 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.What do 2 water bottles at ₹185 each and 3 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.There are 34 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  38. 38.There are 26 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.One T-shirt costs ₹400. How much do 3 T-shirts cost (in ₹)?
  40. 40.What do 3 pens at ₹13 each and 2 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 30
  2. 435
  3. 1328
  4. 200
  5. 6
  6. 460
  7. 600
  8. 9
  9. 590
  10. 3
  11. 750
  12. 11
  13. 790
  14. 120
  15. 440
  16. 350
  17. 180
  18. 600
  19. 240
  20. 4005
  21. 860
  22. 9
  23. 5
  24. 1430
  25. 5355
  26. 975
  27. 1200
  28. 480
  29. 1020
  30. 695
  31. 1145
  32. 38
  33. 1950
  34. 675
  35. 1320
  36. 550
  37. 680
  38. 442
  39. 1200
  40. 119

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids