Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One samosa costs ₹15. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
- 2.What do 2 notebooks at ₹60 each and 3 geometry boxes at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 3.What do 2 samosas at ₹14 each and 5 footballs at ₹260 each cost in all (in ₹)?
- 4.What do 2 plates of idli at ₹55 each and 3 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 5.How many notebooks can you buy with ₹180 if one costs ₹30?
- 6.What do 4 samosas at ₹20 each and 2 lunch boxes at ₹190 each cost in all (in ₹)?
- 7.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 8.How many school bags can you buy with ₹6795 if one costs ₹755?
- 9.What do 2 colour pencil sets at ₹115 each and 4 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 10.How many colour pencil sets can you buy with ₹195 if one costs ₹65?
- 11.What do 3 notebooks at ₹55 each and 3 lunch boxes at ₹195 each cost in all (in ₹)?
- 12.How many school bags can you buy with ₹6545 if one costs ₹595?
- 13.What do 3 cricket balls at ₹140 each and 2 lunch boxes at ₹185 each cost in all (in ₹)?
- 14.One mango costs ₹20. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 15.One notebook costs ₹55. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 16.What do 2 storybooks at ₹135 each and 2 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 17.One notebook costs ₹30. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 18.There are 40 children in a class. Each child needs one pen at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 19.There are 15 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 20.One football costs ₹445. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
- 21.What do 4 water bottles at ₹155 each and 4 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 22.How many footballs can you buy with ₹2655 if one costs ₹295?
- 23.How many cricket balls can you buy with ₹625 if one costs ₹125?
- 24.There are 26 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 25.One badminton racket costs ₹595. How much do 9 badminton rackets cost (in ₹)?
- 26.There are 39 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 27.One geometry box costs ₹150. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
- 28.One colour pencil set costs ₹80. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 29.One badminton racket costs ₹510. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
- 30.What do 4 pairs of socks at ₹80 each and 3 water bottles at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 31.What do 4 lunch boxes at ₹205 each and 5 pairs of socks at ₹65 each cost in all (in ₹)?
- 32.One samosa costs ₹19. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
- 33.What do 3 water bottles at ₹250 each and 4 T-shirts at ₹300 each cost in all (in ₹)?
- 34.There are 15 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 35.What do 4 plates of idli at ₹40 each and 4 footballs at ₹290 each cost in all (in ₹)?
- 36.What do 2 water bottles at ₹185 each and 3 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 37.There are 34 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 38.There are 26 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 39.One T-shirt costs ₹400. How much do 3 T-shirts cost (in ₹)?
- 40.What do 3 pens at ₹13 each and 2 mangoes at ₹40 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 30
- 435
- 1328
- 200
- 6
- 460
- 600
- 9
- 590
- 3
- 750
- 11
- 790
- 120
- 440
- 350
- 180
- 600
- 240
- 4005
- 860
- 9
- 5
- 1430
- 5355
- 975
- 1200
- 480
- 1020
- 695
- 1145
- 38
- 1950
- 675
- 1320
- 550
- 680
- 442
- 1200
- 119
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids