Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many samosas can you buy with ₹152 if one costs ₹19?
- 2.One badminton racket costs ₹370. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
- 3.There are 37 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 4.What do 3 pens at ₹24 each and 4 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 5.What do 4 plates of idli at ₹40 each and 2 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 6.One samosa costs ₹19. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
- 7.What do 2 colour pencil sets at ₹115 each and 2 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 8.One notebook costs ₹35. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 9.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 10.What do 5 colour pencil sets at ₹80 each and 4 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 11.One plate of idli costs ₹50. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
- 12.One water bottle costs ₹145. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
- 13.What do 3 plates of idli at ₹40 each and 3 water bottles at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 14.How many colour pencil sets can you buy with ₹450 if one costs ₹90?
- 15.What do 5 storybooks at ₹95 each and 2 samosas at ₹13 each cost in all (in ₹)?
- 16.There are 12 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 17.One geometry box costs ₹120. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
- 18.There are 30 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 19.One notebook costs ₹50. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 20.There are 29 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 21.How many notebooks can you buy with ₹210 if one costs ₹35?
- 22.How many badminton rackets can you buy with ₹900 if one costs ₹300?
- 23.What do 5 storybooks at ₹100 each and 4 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 24.What do 2 geometry boxes at ₹135 each and 4 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 25.There are 37 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 26.One lunch box costs ₹190. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
- 27.One badminton racket costs ₹385. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
- 28.One pair of socks costs ₹75. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
- 29.One cricket ball costs ₹140. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 30.How many badminton rackets can you buy with ₹2425 if one costs ₹485?
- 31.How many geometry boxes can you buy with ₹690 if one costs ₹115?
- 32.There are 20 children in a class. Each child needs one pen at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 33.One pair of socks costs ₹90. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
- 34.There are 35 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 35.What do 5 colour pencil sets at ₹70 each and 4 cricket balls at ₹130 each cost in all (in ₹)?
- 36.One cricket ball costs ₹140. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 37.One school bag costs ₹725. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
- 38.One T-shirt costs ₹245. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
- 39.How many mangoes can you buy with ₹40 if one costs ₹20?
- 40.What do 3 mangoes at ₹20 each and 3 plates of idli at ₹55 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 8
- 1850
- 1665
- 252
- 400
- 76
- 320
- 140
- 850
- 540
- 250
- 580
- 495
- 5
- 501
- 240
- 1080
- 510
- 150
- 580
- 6
- 3
- 920
- 490
- 592
- 760
- 1540
- 675
- 980
- 5
- 6
- 300
- 630
- 420
- 870
- 280
- 2175
- 490
- 2
- 225
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids