← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 453 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many samosas can you buy with ₹152 if one costs ₹19?
  2. 2.One badminton racket costs ₹370. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
  3. 3.There are 37 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.What do 3 pens at ₹24 each and 4 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  5. 5.What do 4 plates of idli at ₹40 each and 2 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  6. 6.One samosa costs ₹19. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  7. 7.What do 2 colour pencil sets at ₹115 each and 2 plates of idli at ₹45 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.One notebook costs ₹35. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  9. 9.There are 17 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.What do 5 colour pencil sets at ₹80 each and 4 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.One plate of idli costs ₹50. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
  12. 12.One water bottle costs ₹145. How much do 4 water bottles cost (in ₹)?
  13. 13.What do 3 plates of idli at ₹40 each and 3 water bottles at ₹125 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.How many colour pencil sets can you buy with ₹450 if one costs ₹90?
  15. 15.What do 5 storybooks at ₹95 each and 2 samosas at ₹13 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.There are 12 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  17. 17.One geometry box costs ₹120. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
  18. 18.There are 30 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.One notebook costs ₹50. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  20. 20.There are 29 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  21. 21.How many notebooks can you buy with ₹210 if one costs ₹35?
  22. 22.How many badminton rackets can you buy with ₹900 if one costs ₹300?
  23. 23.What do 5 storybooks at ₹100 each and 4 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  24. 24.What do 2 geometry boxes at ₹135 each and 4 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.There are 37 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.One lunch box costs ₹190. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
  27. 27.One badminton racket costs ₹385. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
  28. 28.One pair of socks costs ₹75. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
  29. 29.One cricket ball costs ₹140. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
  30. 30.How many badminton rackets can you buy with ₹2425 if one costs ₹485?
  31. 31.How many geometry boxes can you buy with ₹690 if one costs ₹115?
  32. 32.There are 20 children in a class. Each child needs one pen at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.One pair of socks costs ₹90. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
  34. 34.There are 35 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.What do 5 colour pencil sets at ₹70 each and 4 cricket balls at ₹130 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.One cricket ball costs ₹140. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  37. 37.One school bag costs ₹725. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
  38. 38.One T-shirt costs ₹245. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
  39. 39.How many mangoes can you buy with ₹40 if one costs ₹20?
  40. 40.What do 3 mangoes at ₹20 each and 3 plates of idli at ₹55 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 8
  2. 1850
  3. 1665
  4. 252
  5. 400
  6. 76
  7. 320
  8. 140
  9. 850
  10. 540
  11. 250
  12. 580
  13. 495
  14. 5
  15. 501
  16. 240
  17. 1080
  18. 510
  19. 150
  20. 580
  21. 6
  22. 3
  23. 920
  24. 490
  25. 592
  26. 760
  27. 1540
  28. 675
  29. 980
  30. 5
  31. 6
  32. 300
  33. 630
  34. 420
  35. 870
  36. 280
  37. 2175
  38. 490
  39. 2
  40. 225

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids