Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many water bottles can you buy with ₹750 if one costs ₹150?
- 2.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 3.One cricket ball costs ₹125. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 4.There are 24 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 5.There are 19 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 6.How many water bottles can you buy with ₹1080 if one costs ₹135?
- 7.There are 15 children in a class. Each child needs one pen at ₹23. What is the total cost (in ₹)?
- 8.There are 29 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 9.One badminton racket costs ₹475. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
- 10.How many samosas can you buy with ₹192 if one costs ₹16?
- 11.What do 2 samosas at ₹17 each and 5 T-shirts at ₹215 each cost in all (in ₹)?
- 12.What do 3 pens at ₹21 each and 5 colour pencil sets at ₹65 each cost in all (in ₹)?
- 13.How many T-shirts can you buy with ₹2100 if one costs ₹350?
- 14.There are 34 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 15.What do 3 geometry boxes at ₹90 each and 4 water bottles at ₹190 each cost in all (in ₹)?
- 16.One mango costs ₹25. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 17.What do 5 mangoes at ₹20 each and 3 lunch boxes at ₹285 each cost in all (in ₹)?
- 18.There are 35 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 19.There are 39 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
- 20.What do 5 plates of idli at ₹50 each and 2 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 21.How many pens can you buy with ₹30 if one costs ₹15?
- 22.How many pens can you buy with ₹176 if one costs ₹22?
- 23.What do 4 storybooks at ₹185 each and 5 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
- 24.How many samosas can you buy with ₹180 if one costs ₹18?
- 25.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 26.There are 29 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 27.How many notebooks can you buy with ₹350 if one costs ₹50?
- 28.There are 14 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 29.There are 10 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 30.What do 2 notebooks at ₹30 each and 4 storybooks at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 31.One cricket ball costs ₹130. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 32.One storybook costs ₹185. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
- 33.One geometry box costs ₹80. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
- 34.One mango costs ₹35. How much do 2 mangoes cost (in ₹)?
- 35.There are 13 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 36.What do 3 footballs at ₹275 each and 5 pens at ₹21 each cost in all (in ₹)?
- 37.What do 3 colour pencil sets at ₹75 each and 2 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 38.One T-shirt costs ₹365. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
- 39.How many cricket balls can you buy with ₹1260 if one costs ₹105?
- 40.How many storybooks can you buy with ₹1020 if one costs ₹170?
Answer key
- 5
- 1375
- 1000
- 336
- 361
- 8
- 345
- 435
- 1900
- 12
- 1109
- 388
- 6
- 1190
- 1030
- 150
- 955
- 665
- 858
- 320
- 2
- 8
- 1115
- 10
- 456
- 464
- 7
- 336
- 190
- 540
- 390
- 740
- 240
- 70
- 156
- 930
- 295
- 730
- 12
- 6
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids