← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 461 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many water bottles can you buy with ₹750 if one costs ₹150?
  2. 2.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  3. 3.One cricket ball costs ₹125. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
  4. 4.There are 24 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.There are 19 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.How many water bottles can you buy with ₹1080 if one costs ₹135?
  7. 7.There are 15 children in a class. Each child needs one pen at ₹23. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.There are 29 children in a class. Each child needs one samosa at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.One badminton racket costs ₹475. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
  10. 10.How many samosas can you buy with ₹192 if one costs ₹16?
  11. 11.What do 2 samosas at ₹17 each and 5 T-shirts at ₹215 each cost in all (in ₹)?
  12. 12.What do 3 pens at ₹21 each and 5 colour pencil sets at ₹65 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.How many T-shirts can you buy with ₹2100 if one costs ₹350?
  14. 14.There are 34 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  15. 15.What do 3 geometry boxes at ₹90 each and 4 water bottles at ₹190 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.One mango costs ₹25. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  17. 17.What do 5 mangoes at ₹20 each and 3 lunch boxes at ₹285 each cost in all (in ₹)?
  18. 18.There are 35 children in a class. Each child needs one pen at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  19. 19.There are 39 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.What do 5 plates of idli at ₹50 each and 2 mangoes at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  21. 21.How many pens can you buy with ₹30 if one costs ₹15?
  22. 22.How many pens can you buy with ₹176 if one costs ₹22?
  23. 23.What do 4 storybooks at ₹185 each and 5 pairs of socks at ₹75 each cost in all (in ₹)?
  24. 24.How many samosas can you buy with ₹180 if one costs ₹18?
  25. 25.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.There are 29 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.How many notebooks can you buy with ₹350 if one costs ₹50?
  28. 28.There are 14 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.There are 10 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.What do 2 notebooks at ₹30 each and 4 storybooks at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.One cricket ball costs ₹130. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  32. 32.One storybook costs ₹185. How much do 4 storybooks cost (in ₹)?
  33. 33.One geometry box costs ₹80. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
  34. 34.One mango costs ₹35. How much do 2 mangoes cost (in ₹)?
  35. 35.There are 13 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.What do 3 footballs at ₹275 each and 5 pens at ₹21 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.What do 3 colour pencil sets at ₹75 each and 2 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.One T-shirt costs ₹365. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
  39. 39.How many cricket balls can you buy with ₹1260 if one costs ₹105?
  40. 40.How many storybooks can you buy with ₹1020 if one costs ₹170?

Answer key

  1. 5
  2. 1375
  3. 1000
  4. 336
  5. 361
  6. 8
  7. 345
  8. 435
  9. 1900
  10. 12
  11. 1109
  12. 388
  13. 6
  14. 1190
  15. 1030
  16. 150
  17. 955
  18. 665
  19. 858
  20. 320
  21. 2
  22. 8
  23. 1115
  24. 10
  25. 456
  26. 464
  27. 7
  28. 336
  29. 190
  30. 540
  31. 390
  32. 740
  33. 240
  34. 70
  35. 156
  36. 930
  37. 295
  38. 730
  39. 12
  40. 6

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids