Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 2.One T-shirt costs ₹205. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
- 3.How many samosas can you buy with ₹68 if one costs ₹17?
- 4.One water bottle costs ₹235. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 5.How many lunch boxes can you buy with ₹2750 if one costs ₹275?
- 6.One lunch box costs ₹195. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 7.One notebook costs ₹50. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 8.There are 23 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 9.What do 3 lunch boxes at ₹250 each and 4 water bottles at ₹235 each cost in all (in ₹)?
- 10.One water bottle costs ₹150. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 11.One T-shirt costs ₹220. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
- 12.What do 2 pairs of socks at ₹70 each and 5 lunch boxes at ₹180 each cost in all (in ₹)?
- 13.How many plates of idli can you buy with ₹440 if one costs ₹40?
- 14.One lunch box costs ₹150. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
- 15.What do 3 mangoes at ₹35 each and 5 storybooks at ₹165 each cost in all (in ₹)?
- 16.One lunch box costs ₹250. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
- 17.How many plates of idli can you buy with ₹360 if one costs ₹60?
- 18.How many pens can you buy with ₹154 if one costs ₹14?
- 19.What do 4 geometry boxes at ₹140 each and 4 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 20.How many water bottles can you buy with ₹1440 if one costs ₹160?
- 21.What do 3 pens at ₹15 each and 2 footballs at ₹285 each cost in all (in ₹)?
- 22.How many badminton rackets can you buy with ₹950 if one costs ₹475?
- 23.There are 14 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 24.One mango costs ₹30. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 25.There are 25 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 26.One cricket ball costs ₹145. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 27.How many water bottles can you buy with ₹945 if one costs ₹135?
- 28.There are 24 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 29.One lunch box costs ₹175. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
- 30.There are 39 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 31.One T-shirt costs ₹360. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
- 32.One lunch box costs ₹185. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
- 33.What do 2 T-shirts at ₹260 each and 2 lunch boxes at ₹190 each cost in all (in ₹)?
- 34.How many lunch boxes can you buy with ₹480 if one costs ₹160?
- 35.One samosa costs ₹19. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
- 36.One water bottle costs ₹180. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
- 37.How many storybooks can you buy with ₹900 if one costs ₹150?
- 38.What do 3 water bottles at ₹155 each and 4 T-shirts at ₹265 each cost in all (in ₹)?
- 39.What do 4 plates of idli at ₹60 each and 2 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 40.One geometry box costs ₹85. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
Answer key
- 448
- 410
- 4
- 1410
- 10
- 585
- 300
- 1150
- 1690
- 1050
- 880
- 1040
- 11
- 750
- 930
- 1000
- 6
- 11
- 700
- 9
- 615
- 2
- 560
- 180
- 300
- 870
- 7
- 480
- 350
- 624
- 1800
- 925
- 900
- 3
- 133
- 540
- 6
- 1525
- 320
- 595
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids