← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 56 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.One T-shirt costs ₹205. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
  3. 3.How many samosas can you buy with ₹68 if one costs ₹17?
  4. 4.One water bottle costs ₹235. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  5. 5.How many lunch boxes can you buy with ₹2750 if one costs ₹275?
  6. 6.One lunch box costs ₹195. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  7. 7.One notebook costs ₹50. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  8. 8.There are 23 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.What do 3 lunch boxes at ₹250 each and 4 water bottles at ₹235 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.One water bottle costs ₹150. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  11. 11.One T-shirt costs ₹220. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
  12. 12.What do 2 pairs of socks at ₹70 each and 5 lunch boxes at ₹180 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.How many plates of idli can you buy with ₹440 if one costs ₹40?
  14. 14.One lunch box costs ₹150. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
  15. 15.What do 3 mangoes at ₹35 each and 5 storybooks at ₹165 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.One lunch box costs ₹250. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
  17. 17.How many plates of idli can you buy with ₹360 if one costs ₹60?
  18. 18.How many pens can you buy with ₹154 if one costs ₹14?
  19. 19.What do 4 geometry boxes at ₹140 each and 4 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.How many water bottles can you buy with ₹1440 if one costs ₹160?
  21. 21.What do 3 pens at ₹15 each and 2 footballs at ₹285 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.How many badminton rackets can you buy with ₹950 if one costs ₹475?
  23. 23.There are 14 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.One mango costs ₹30. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  25. 25.There are 25 children in a class. Each child needs one pen at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.One cricket ball costs ₹145. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
  27. 27.How many water bottles can you buy with ₹945 if one costs ₹135?
  28. 28.There are 24 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.One lunch box costs ₹175. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
  30. 30.There are 39 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  31. 31.One T-shirt costs ₹360. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
  32. 32.One lunch box costs ₹185. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
  33. 33.What do 2 T-shirts at ₹260 each and 2 lunch boxes at ₹190 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.How many lunch boxes can you buy with ₹480 if one costs ₹160?
  35. 35.One samosa costs ₹19. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
  36. 36.One water bottle costs ₹180. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
  37. 37.How many storybooks can you buy with ₹900 if one costs ₹150?
  38. 38.What do 3 water bottles at ₹155 each and 4 T-shirts at ₹265 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.What do 4 plates of idli at ₹60 each and 2 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.One geometry box costs ₹85. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?

Answer key

  1. 448
  2. 410
  3. 4
  4. 1410
  5. 10
  6. 585
  7. 300
  8. 1150
  9. 1690
  10. 1050
  11. 880
  12. 1040
  13. 11
  14. 750
  15. 930
  16. 1000
  17. 6
  18. 11
  19. 700
  20. 9
  21. 615
  22. 2
  23. 560
  24. 180
  25. 300
  26. 870
  27. 7
  28. 480
  29. 350
  30. 624
  31. 1800
  32. 925
  33. 900
  34. 3
  35. 133
  36. 540
  37. 6
  38. 1525
  39. 320
  40. 595

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids