← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 58 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.There are 26 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  2. 2.One notebook costs ₹30. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  3. 3.What do 3 pairs of socks at ₹90 each and 5 storybooks at ₹110 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.How many notebooks can you buy with ₹540 if one costs ₹45?
  5. 5.How many notebooks can you buy with ₹660 if one costs ₹60?
  6. 6.How many storybooks can you buy with ₹1295 if one costs ₹185?
  7. 7.There are 21 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  8. 8.What do 5 T-shirts at ₹215 each and 5 water bottles at ₹195 each cost in all (in ₹)?
  9. 9.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  10. 10.How many plates of idli can you buy with ₹400 if one costs ₹50?
  11. 11.How many school bags can you buy with ₹3040 if one costs ₹760?
  12. 12.There are 33 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.There are 35 children in a class. Each child needs one pen at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
  15. 15.There are 12 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  16. 16.One pen costs ₹12. How much do 6 pens cost (in ₹)?
  17. 17.One samosa costs ₹12. How much do 9 samosas cost (in ₹)?
  18. 18.How many badminton rackets can you buy with ₹4510 if one costs ₹410?
  19. 19.There are 35 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  20. 20.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  21. 21.What do 3 cricket balls at ₹110 each and 4 T-shirts at ₹265 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.One T-shirt costs ₹330. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
  23. 23.There are 14 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.One mango costs ₹20. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  25. 25.One football costs ₹315. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
  26. 26.One cricket ball costs ₹110. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  27. 27.What do 5 lunch boxes at ₹265 each and 3 colour pencil sets at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.What do 5 pairs of socks at ₹65 each and 5 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  29. 29.How many pairs of socks can you buy with ₹720 if one costs ₹90?
  30. 30.What do 4 samosas at ₹18 each and 3 pens at ₹17 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.One pair of socks costs ₹50. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
  32. 32.One pen costs ₹11. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  33. 33.One water bottle costs ₹245. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  34. 34.One T-shirt costs ₹275. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
  35. 35.One samosa costs ₹18. How much do 8 samosas cost (in ₹)?
  36. 36.One water bottle costs ₹155. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
  37. 37.How many pens can you buy with ₹72 if one costs ₹24?
  38. 38.There are 13 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.How many colour pencil sets can you buy with ₹190 if one costs ₹95?
  40. 40.One colour pencil set costs ₹105. How much do 5 colour pencil sets cost (in ₹)?

Answer key

  1. 468
  2. 90
  3. 820
  4. 12
  5. 11
  6. 7
  7. 630
  8. 2050
  9. 450
  10. 8
  11. 4
  12. 660
  13. 525
  14. 308
  15. 192
  16. 72
  17. 108
  18. 11
  19. 490
  20. 1280
  21. 1390
  22. 1320
  23. 196
  24. 120
  25. 630
  26. 220
  27. 1595
  28. 425
  29. 8
  30. 123
  31. 350
  32. 55
  33. 1470
  34. 550
  35. 144
  36. 1395
  37. 3
  38. 650
  39. 2
  40. 525

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids