Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 26 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 2.One notebook costs ₹30. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 3.What do 3 pairs of socks at ₹90 each and 5 storybooks at ₹110 each cost in all (in ₹)?
- 4.How many notebooks can you buy with ₹540 if one costs ₹45?
- 5.How many notebooks can you buy with ₹660 if one costs ₹60?
- 6.How many storybooks can you buy with ₹1295 if one costs ₹185?
- 7.There are 21 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 8.What do 5 T-shirts at ₹215 each and 5 water bottles at ₹195 each cost in all (in ₹)?
- 9.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 10.How many plates of idli can you buy with ₹400 if one costs ₹50?
- 11.How many school bags can you buy with ₹3040 if one costs ₹760?
- 12.There are 33 children in a class. Each child needs one mango at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 13.There are 35 children in a class. Each child needs one pen at ₹15. What is the total cost (in ₹)?
- 14.There are 28 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
- 15.There are 12 children in a class. Each child needs one pen at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 16.One pen costs ₹12. How much do 6 pens cost (in ₹)?
- 17.One samosa costs ₹12. How much do 9 samosas cost (in ₹)?
- 18.How many badminton rackets can you buy with ₹4510 if one costs ₹410?
- 19.There are 35 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 20.There are 32 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 21.What do 3 cricket balls at ₹110 each and 4 T-shirts at ₹265 each cost in all (in ₹)?
- 22.One T-shirt costs ₹330. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
- 23.There are 14 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 24.One mango costs ₹20. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 25.One football costs ₹315. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
- 26.One cricket ball costs ₹110. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 27.What do 5 lunch boxes at ₹265 each and 3 colour pencil sets at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 28.What do 5 pairs of socks at ₹65 each and 5 samosas at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 29.How many pairs of socks can you buy with ₹720 if one costs ₹90?
- 30.What do 4 samosas at ₹18 each and 3 pens at ₹17 each cost in all (in ₹)?
- 31.One pair of socks costs ₹50. How much do 7 pairs of socks cost (in ₹)?
- 32.One pen costs ₹11. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 33.One water bottle costs ₹245. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 34.One T-shirt costs ₹275. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
- 35.One samosa costs ₹18. How much do 8 samosas cost (in ₹)?
- 36.One water bottle costs ₹155. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
- 37.How many pens can you buy with ₹72 if one costs ₹24?
- 38.There are 13 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 39.How many colour pencil sets can you buy with ₹190 if one costs ₹95?
- 40.One colour pencil set costs ₹105. How much do 5 colour pencil sets cost (in ₹)?
Answer key
- 468
- 90
- 820
- 12
- 11
- 7
- 630
- 2050
- 450
- 8
- 4
- 660
- 525
- 308
- 192
- 72
- 108
- 11
- 490
- 1280
- 1390
- 1320
- 196
- 120
- 630
- 220
- 1595
- 425
- 8
- 123
- 350
- 55
- 1470
- 550
- 144
- 1395
- 3
- 650
- 2
- 525
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids