← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 60 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 2 geometry boxes at ₹90 each and 3 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.What do 3 storybooks at ₹135 each and 4 pens at ₹11 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.One badminton racket costs ₹435. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
  4. 4.What do 3 water bottles at ₹245 each and 4 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  5. 5.There are 16 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  6. 6.One notebook costs ₹35. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  7. 7.What do 2 lunch boxes at ₹250 each and 3 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  8. 8.How many water bottles can you buy with ₹330 if one costs ₹165?
  9. 9.How many school bags can you buy with ₹7920 if one costs ₹720?
  10. 10.There are 34 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.One colour pencil set costs ₹75. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
  12. 12.There are 27 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.What do 5 pens at ₹24 each and 5 T-shirts at ₹290 each cost in all (in ₹)?
  14. 14.How many geometry boxes can you buy with ₹1150 if one costs ₹115?
  15. 15.One storybook costs ₹135. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
  16. 16.One geometry box costs ₹115. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  17. 17.There are 20 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.How many lunch boxes can you buy with ₹775 if one costs ₹155?
  19. 19.One geometry box costs ₹100. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
  20. 20.One badminton racket costs ₹435. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
  21. 21.How many water bottles can you buy with ₹1540 if one costs ₹220?
  22. 22.One football costs ₹260. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
  23. 23.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.How many mangoes can you buy with ₹400 if one costs ₹40?
  25. 25.One school bag costs ₹715. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
  26. 26.What do 2 water bottles at ₹175 each and 2 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  27. 27.One water bottle costs ₹185. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
  28. 28.There are 10 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.How many footballs can you buy with ₹915 if one costs ₹305?
  30. 30.How many geometry boxes can you buy with ₹800 if one costs ₹80?
  31. 31.One T-shirt costs ₹225. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
  32. 32.There are 20 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.How many badminton rackets can you buy with ₹4920 if one costs ₹410?
  34. 34.What do 5 colour pencil sets at ₹70 each and 4 lunch boxes at ₹270 each cost in all (in ₹)?
  35. 35.One geometry box costs ₹95. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
  36. 36.What do 5 footballs at ₹275 each and 3 water bottles at ₹235 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.One water bottle costs ₹200. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  38. 38.There are 24 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.One notebook costs ₹40. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
  40. 40.One mango costs ₹20. How much do 4 mangoes cost (in ₹)?

Answer key

  1. 360
  2. 449
  3. 3480
  4. 955
  5. 720
  6. 175
  7. 680
  8. 2
  9. 11
  10. 442
  11. 225
  12. 1485
  13. 1570
  14. 10
  15. 675
  16. 575
  17. 600
  18. 5
  19. 300
  20. 1305
  21. 7
  22. 520
  23. 560
  24. 10
  25. 6435
  26. 560
  27. 555
  28. 250
  29. 3
  30. 10
  31. 450
  32. 1100
  33. 12
  34. 1430
  35. 855
  36. 2080
  37. 1400
  38. 960
  39. 280
  40. 80

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids