Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 2 geometry boxes at ₹90 each and 3 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 2.What do 3 storybooks at ₹135 each and 4 pens at ₹11 each cost in all (in ₹)?
- 3.One badminton racket costs ₹435. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 4.What do 3 water bottles at ₹245 each and 4 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 5.There are 16 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 6.One notebook costs ₹35. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 7.What do 2 lunch boxes at ₹250 each and 3 notebooks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 8.How many water bottles can you buy with ₹330 if one costs ₹165?
- 9.How many school bags can you buy with ₹7920 if one costs ₹720?
- 10.There are 34 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 11.One colour pencil set costs ₹75. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 12.There are 27 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 13.What do 5 pens at ₹24 each and 5 T-shirts at ₹290 each cost in all (in ₹)?
- 14.How many geometry boxes can you buy with ₹1150 if one costs ₹115?
- 15.One storybook costs ₹135. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
- 16.One geometry box costs ₹115. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 17.There are 20 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 18.How many lunch boxes can you buy with ₹775 if one costs ₹155?
- 19.One geometry box costs ₹100. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
- 20.One badminton racket costs ₹435. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
- 21.How many water bottles can you buy with ₹1540 if one costs ₹220?
- 22.One football costs ₹260. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
- 23.There are 16 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 24.How many mangoes can you buy with ₹400 if one costs ₹40?
- 25.One school bag costs ₹715. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
- 26.What do 2 water bottles at ₹175 each and 2 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 27.One water bottle costs ₹185. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
- 28.There are 10 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 29.How many footballs can you buy with ₹915 if one costs ₹305?
- 30.How many geometry boxes can you buy with ₹800 if one costs ₹80?
- 31.One T-shirt costs ₹225. How much do 2 T-shirts cost (in ₹)?
- 32.There are 20 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 33.How many badminton rackets can you buy with ₹4920 if one costs ₹410?
- 34.What do 5 colour pencil sets at ₹70 each and 4 lunch boxes at ₹270 each cost in all (in ₹)?
- 35.One geometry box costs ₹95. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
- 36.What do 5 footballs at ₹275 each and 3 water bottles at ₹235 each cost in all (in ₹)?
- 37.One water bottle costs ₹200. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 38.There are 24 children in a class. Each child needs one notebook at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 39.One notebook costs ₹40. How much do 7 notebooks cost (in ₹)?
- 40.One mango costs ₹20. How much do 4 mangoes cost (in ₹)?
Answer key
- 360
- 449
- 3480
- 955
- 720
- 175
- 680
- 2
- 11
- 442
- 225
- 1485
- 1570
- 10
- 675
- 575
- 600
- 5
- 300
- 1305
- 7
- 520
- 560
- 10
- 6435
- 560
- 555
- 250
- 3
- 10
- 450
- 1100
- 12
- 1430
- 855
- 2080
- 1400
- 960
- 280
- 80
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids