Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.One badminton racket costs ₹345. How much do 9 badminton rackets cost (in ₹)?
- 2.One plate of idli costs ₹50. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
- 3.What do 5 samosas at ₹13 each and 2 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 4.How many school bags can you buy with ₹5940 if one costs ₹540?
- 5.What do 2 storybooks at ₹140 each and 5 pens at ₹14 each cost in all (in ₹)?
- 6.What do 2 cricket balls at ₹145 each and 5 plates of idli at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 7.What do 5 water bottles at ₹195 each and 5 cricket balls at ₹150 each cost in all (in ₹)?
- 8.There are 36 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 9.How many samosas can you buy with ₹30 if one costs ₹15?
- 10.One pair of socks costs ₹60. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
- 11.How many geometry boxes can you buy with ₹720 if one costs ₹120?
- 12.One cricket ball costs ₹140. How much do 6 cricket balls cost (in ₹)?
- 13.There are 25 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 14.What do 2 pens at ₹23 each and 2 colour pencil sets at ₹75 each cost in all (in ₹)?
- 15.One colour pencil set costs ₹85. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 16.There are 23 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 17.There are 33 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
- 18.How many water bottles can you buy with ₹840 if one costs ₹210?
- 19.What do 2 plates of idli at ₹45 each and 5 footballs at ₹285 each cost in all (in ₹)?
- 20.How many pens can you buy with ₹48 if one costs ₹24?
- 21.How many T-shirts can you buy with ₹2835 if one costs ₹315?
- 22.One storybook costs ₹200. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 23.What do 3 storybooks at ₹180 each and 4 footballs at ₹265 each cost in all (in ₹)?
- 24.One samosa costs ₹20. How much do 3 samosas cost (in ₹)?
- 25.How many lunch boxes can you buy with ₹1360 if one costs ₹170?
- 26.There are 38 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 27.What do 5 mangoes at ₹25 each and 5 footballs at ₹290 each cost in all (in ₹)?
- 28.What do 3 samosas at ₹18 each and 5 pens at ₹12 each cost in all (in ₹)?
- 29.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 30.What do 3 mangoes at ₹25 each and 2 plates of idli at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 31.How many mangoes can you buy with ₹100 if one costs ₹25?
- 32.One cricket ball costs ₹110. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 33.What do 5 plates of idli at ₹35 each and 5 colour pencil sets at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 34.One school bag costs ₹715. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
- 35.What do 4 geometry boxes at ₹90 each and 2 samosas at ₹17 each cost in all (in ₹)?
- 36.What do 5 samosas at ₹17 each and 4 plates of idli at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 37.There are 29 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 38.One school bag costs ₹610. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
- 39.What do 2 pens at ₹18 each and 4 geometry boxes at ₹140 each cost in all (in ₹)?
- 40.How many geometry boxes can you buy with ₹900 if one costs ₹100?
Answer key
- 3105
- 450
- 105
- 11
- 350
- 465
- 1725
- 1980
- 2
- 120
- 6
- 840
- 400
- 196
- 170
- 575
- 726
- 4
- 1515
- 2
- 9
- 600
- 1600
- 60
- 8
- 1900
- 1575
- 114
- 600
- 175
- 4
- 770
- 700
- 5720
- 394
- 285
- 348
- 2440
- 596
- 9
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids