← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 76 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.What do 2 storybooks at ₹160 each and 2 cricket balls at ₹130 each cost in all (in ₹)?
  2. 2.What do 4 geometry boxes at ₹85 each and 5 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.What do 5 pairs of socks at ₹75 each and 3 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.One notebook costs ₹35. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  5. 5.One football costs ₹295. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
  6. 6.What do 3 T-shirts at ₹255 each and 4 pens at ₹14 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.How many school bags can you buy with ₹4410 if one costs ₹735?
  8. 8.How many mangoes can you buy with ₹100 if one costs ₹20?
  9. 9.How many plates of idli can you buy with ₹90 if one costs ₹30?
  10. 10.How many water bottles can you buy with ₹1665 if one costs ₹185?
  11. 11.There are 33 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.How many school bags can you buy with ₹3955 if one costs ₹565?
  13. 13.One pair of socks costs ₹85. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
  14. 14.There are 22 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  15. 15.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  16. 16.How many badminton rackets can you buy with ₹6480 if one costs ₹540?
  17. 17.How many pens can you buy with ₹96 if one costs ₹12?
  18. 18.How many colour pencil sets can you buy with ₹800 if one costs ₹100?
  19. 19.What do 4 T-shirts at ₹215 each and 2 plates of idli at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.How many colour pencil sets can you buy with ₹455 if one costs ₹65?
  21. 21.What do 5 plates of idli at ₹30 each and 4 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.One storybook costs ₹120. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
  23. 23.There are 13 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.One cricket ball costs ₹120. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  25. 25.There are 29 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  26. 26.One T-shirt costs ₹205. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  27. 27.How many water bottles can you buy with ₹1000 if one costs ₹250?
  28. 28.One water bottle costs ₹245. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
  29. 29.What do 5 footballs at ₹295 each and 4 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
  30. 30.One storybook costs ₹115. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
  31. 31.There are 23 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  32. 32.How many geometry boxes can you buy with ₹1125 if one costs ₹125?
  33. 33.What do 3 pens at ₹23 each and 4 storybooks at ₹180 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.What do 2 water bottles at ₹205 each and 5 footballs at ₹290 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.One T-shirt costs ₹315. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  37. 37.What do 4 plates of idli at ₹60 each and 3 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
  38. 38.One samosa costs ₹16. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  39. 39.One badminton racket costs ₹390. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
  40. 40.What do 4 colour pencil sets at ₹105 each and 2 geometry boxes at ₹95 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 580
  2. 615
  3. 540
  4. 70
  5. 2360
  6. 821
  7. 6
  8. 5
  9. 3
  10. 9
  11. 330
  12. 7
  13. 680
  14. 396
  15. 750
  16. 12
  17. 8
  18. 8
  19. 970
  20. 7
  21. 270
  22. 1080
  23. 169
  24. 600
  25. 580
  26. 1845
  27. 4
  28. 490
  29. 1675
  30. 1035
  31. 1380
  32. 9
  33. 789
  34. 360
  35. 1860
  36. 2835
  37. 300
  38. 32
  39. 3120
  40. 610

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids