Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.What do 2 storybooks at ₹160 each and 2 cricket balls at ₹130 each cost in all (in ₹)?
- 2.What do 4 geometry boxes at ₹85 each and 5 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 3.What do 5 pairs of socks at ₹75 each and 3 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 4.One notebook costs ₹35. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 5.One football costs ₹295. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
- 6.What do 3 T-shirts at ₹255 each and 4 pens at ₹14 each cost in all (in ₹)?
- 7.How many school bags can you buy with ₹4410 if one costs ₹735?
- 8.How many mangoes can you buy with ₹100 if one costs ₹20?
- 9.How many plates of idli can you buy with ₹90 if one costs ₹30?
- 10.How many water bottles can you buy with ₹1665 if one costs ₹185?
- 11.There are 33 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
- 12.How many school bags can you buy with ₹3955 if one costs ₹565?
- 13.One pair of socks costs ₹85. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
- 14.There are 22 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 15.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 16.How many badminton rackets can you buy with ₹6480 if one costs ₹540?
- 17.How many pens can you buy with ₹96 if one costs ₹12?
- 18.How many colour pencil sets can you buy with ₹800 if one costs ₹100?
- 19.What do 4 T-shirts at ₹215 each and 2 plates of idli at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 20.How many colour pencil sets can you buy with ₹455 if one costs ₹65?
- 21.What do 5 plates of idli at ₹30 each and 4 mangoes at ₹30 each cost in all (in ₹)?
- 22.One storybook costs ₹120. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
- 23.There are 13 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 24.One cricket ball costs ₹120. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 25.There are 29 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 26.One T-shirt costs ₹205. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 27.How many water bottles can you buy with ₹1000 if one costs ₹250?
- 28.One water bottle costs ₹245. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 29.What do 5 footballs at ₹295 each and 4 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 30.One storybook costs ₹115. How much do 9 storybooks cost (in ₹)?
- 31.There are 23 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 32.How many geometry boxes can you buy with ₹1125 if one costs ₹125?
- 33.What do 3 pens at ₹23 each and 4 storybooks at ₹180 each cost in all (in ₹)?
- 34.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 35.What do 2 water bottles at ₹205 each and 5 footballs at ₹290 each cost in all (in ₹)?
- 36.One T-shirt costs ₹315. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 37.What do 4 plates of idli at ₹60 each and 3 mangoes at ₹20 each cost in all (in ₹)?
- 38.One samosa costs ₹16. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
- 39.One badminton racket costs ₹390. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 40.What do 4 colour pencil sets at ₹105 each and 2 geometry boxes at ₹95 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 580
- 615
- 540
- 70
- 2360
- 821
- 6
- 5
- 3
- 9
- 330
- 7
- 680
- 396
- 750
- 12
- 8
- 8
- 970
- 7
- 270
- 1080
- 169
- 600
- 580
- 1845
- 4
- 490
- 1675
- 1035
- 1380
- 9
- 789
- 360
- 1860
- 2835
- 300
- 32
- 3120
- 610
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids