Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.There are 38 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 2.There are 10 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 3.One storybook costs ₹195. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 4.One plate of idli costs ₹35. How much do 2 plates of idli cost (in ₹)?
- 5.What do 2 storybooks at ₹115 each and 2 water bottles at ₹195 each cost in all (in ₹)?
- 6.What do 2 pairs of socks at ₹65 each and 5 samosas at ₹16 each cost in all (in ₹)?
- 7.There are 33 children in a class. Each child needs one pen at ₹11. What is the total cost (in ₹)?
- 8.What do 5 colour pencil sets at ₹65 each and 4 T-shirts at ₹245 each cost in all (in ₹)?
- 9.One plate of idli costs ₹35. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
- 10.What do 5 samosas at ₹13 each and 5 pairs of socks at ₹50 each cost in all (in ₹)?
- 11.There are 10 children in a class. Each child needs one pen at ₹22. What is the total cost (in ₹)?
- 12.One notebook costs ₹55. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 13.What do 3 samosas at ₹20 each and 2 footballs at ₹255 each cost in all (in ₹)?
- 14.One school bag costs ₹600. How much do 9 school bags cost (in ₹)?
- 15.What do 3 cricket balls at ₹105 each and 4 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
- 16.One water bottle costs ₹120. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
- 17.What do 4 cricket balls at ₹100 each and 3 colour pencil sets at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 18.There are 11 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 19.One geometry box costs ₹85. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
- 20.One pair of socks costs ₹90. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
- 21.What do 2 pens at ₹20 each and 2 notebooks at ₹45 each cost in all (in ₹)?
- 22.There are 15 children in a class. Each child needs one mango at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 23.What do 5 mangoes at ₹35 each and 3 pens at ₹13 each cost in all (in ₹)?
- 24.What do 3 cricket balls at ₹140 each and 5 colour pencil sets at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 25.What do 4 plates of idli at ₹40 each and 4 colour pencil sets at ₹95 each cost in all (in ₹)?
- 26.What do 2 mangoes at ₹20 each and 4 footballs at ₹285 each cost in all (in ₹)?
- 27.What do 5 T-shirts at ₹240 each and 5 cricket balls at ₹100 each cost in all (in ₹)?
- 28.How many plates of idli can you buy with ₹480 if one costs ₹60?
- 29.What do 3 pairs of socks at ₹65 each and 4 samosas at ₹13 each cost in all (in ₹)?
- 30.How many T-shirts can you buy with ₹705 if one costs ₹235?
- 31.There are 13 children in a class. Each child needs one pen at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 32.There are 22 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 33.There are 17 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 34.One T-shirt costs ₹400. How much do 3 T-shirts cost (in ₹)?
- 35.There are 30 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 36.How many footballs can you buy with ₹2745 if one costs ₹305?
- 37.There are 38 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 38.How many pairs of socks can you buy with ₹935 if one costs ₹85?
- 39.One T-shirt costs ₹240. How much do 7 T-shirts cost (in ₹)?
- 40.There are 17 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
Answer key
- 2280
- 350
- 390
- 70
- 620
- 210
- 363
- 1305
- 175
- 315
- 220
- 110
- 570
- 5400
- 371
- 360
- 760
- 275
- 255
- 180
- 130
- 600
- 214
- 845
- 540
- 1180
- 1700
- 8
- 247
- 3
- 221
- 770
- 323
- 1200
- 1350
- 9
- 1710
- 11
- 1680
- 238
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids