Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many plates of idli can you buy with ₹550 if one costs ₹55?
- 2.What do 5 cricket balls at ₹110 each and 4 lunch boxes at ₹220 each cost in all (in ₹)?
- 3.What do 4 geometry boxes at ₹105 each and 5 samosas at ₹12 each cost in all (in ₹)?
- 4.There are 17 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 5.How many water bottles can you buy with ₹625 if one costs ₹125?
- 6.There are 40 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 7.How many school bags can you buy with ₹3090 if one costs ₹515?
- 8.There are 12 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
- 9.One geometry box costs ₹140. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
- 10.One school bag costs ₹670. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
- 11.How many plates of idli can you buy with ₹315 if one costs ₹45?
- 12.There are 35 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 13.There are 30 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 14.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 15.There are 36 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 16.What do 2 mangoes at ₹35 each and 2 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
- 17.There are 33 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 18.How many lunch boxes can you buy with ₹2160 if one costs ₹180?
- 19.One geometry box costs ₹135. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
- 20.One football costs ₹425. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
- 21.What do 5 cricket balls at ₹120 each and 5 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 22.How many plates of idli can you buy with ₹160 if one costs ₹40?
- 23.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 24.How many school bags can you buy with ₹1635 if one costs ₹545?
- 25.One pen costs ₹25. How much do 7 pens cost (in ₹)?
- 26.One lunch box costs ₹250. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
- 27.How many water bottles can you buy with ₹700 if one costs ₹140?
- 28.What do 4 water bottles at ₹240 each and 2 storybooks at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 29.There are 37 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 30.How many storybooks can you buy with ₹370 if one costs ₹185?
- 31.What do 3 geometry boxes at ₹110 each and 2 plates of idli at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 32.How many plates of idli can you buy with ₹495 if one costs ₹55?
- 33.One storybook costs ₹95. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
- 34.One colour pencil set costs ₹60. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 35.How many water bottles can you buy with ₹1920 if one costs ₹240?
- 36.What do 5 samosas at ₹12 each and 2 pens at ₹17 each cost in all (in ₹)?
- 37.One water bottle costs ₹125. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 38.How many water bottles can you buy with ₹1040 if one costs ₹130?
- 39.One samosa costs ₹16. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
- 40.One mango costs ₹40. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
Answer key
- 10
- 1430
- 480
- 425
- 5
- 760
- 6
- 144
- 840
- 4690
- 7
- 1925
- 1650
- 600
- 1260
- 140
- 627
- 12
- 1080
- 1700
- 900
- 4
- 1125
- 3
- 175
- 750
- 5
- 1170
- 1295
- 2
- 410
- 9
- 475
- 120
- 8
- 94
- 250
- 8
- 80
- 280
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids