← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 88 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many plates of idli can you buy with ₹550 if one costs ₹55?
  2. 2.What do 5 cricket balls at ₹110 each and 4 lunch boxes at ₹220 each cost in all (in ₹)?
  3. 3.What do 4 geometry boxes at ₹105 each and 5 samosas at ₹12 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.There are 17 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.How many water bottles can you buy with ₹625 if one costs ₹125?
  6. 6.There are 40 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  7. 7.How many school bags can you buy with ₹3090 if one costs ₹515?
  8. 8.There are 12 children in a class. Each child needs one samosa at ₹12. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.One geometry box costs ₹140. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
  10. 10.One school bag costs ₹670. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
  11. 11.How many plates of idli can you buy with ₹315 if one costs ₹45?
  12. 12.There are 35 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.There are 30 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  15. 15.There are 36 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  16. 16.What do 2 mangoes at ₹35 each and 2 notebooks at ₹35 each cost in all (in ₹)?
  17. 17.There are 33 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.How many lunch boxes can you buy with ₹2160 if one costs ₹180?
  19. 19.One geometry box costs ₹135. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
  20. 20.One football costs ₹425. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
  21. 21.What do 5 cricket balls at ₹120 each and 5 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  22. 22.How many plates of idli can you buy with ₹160 if one costs ₹40?
  23. 23.There are 25 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.How many school bags can you buy with ₹1635 if one costs ₹545?
  25. 25.One pen costs ₹25. How much do 7 pens cost (in ₹)?
  26. 26.One lunch box costs ₹250. How much do 3 lunch boxes cost (in ₹)?
  27. 27.How many water bottles can you buy with ₹700 if one costs ₹140?
  28. 28.What do 4 water bottles at ₹240 each and 2 storybooks at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  29. 29.There are 37 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.How many storybooks can you buy with ₹370 if one costs ₹185?
  31. 31.What do 3 geometry boxes at ₹110 each and 2 plates of idli at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.How many plates of idli can you buy with ₹495 if one costs ₹55?
  33. 33.One storybook costs ₹95. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
  34. 34.One colour pencil set costs ₹60. How much do 2 colour pencil sets cost (in ₹)?
  35. 35.How many water bottles can you buy with ₹1920 if one costs ₹240?
  36. 36.What do 5 samosas at ₹12 each and 2 pens at ₹17 each cost in all (in ₹)?
  37. 37.One water bottle costs ₹125. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
  38. 38.How many water bottles can you buy with ₹1040 if one costs ₹130?
  39. 39.One samosa costs ₹16. How much do 5 samosas cost (in ₹)?
  40. 40.One mango costs ₹40. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?

Answer key

  1. 10
  2. 1430
  3. 480
  4. 425
  5. 5
  6. 760
  7. 6
  8. 144
  9. 840
  10. 4690
  11. 7
  12. 1925
  13. 1650
  14. 600
  15. 1260
  16. 140
  17. 627
  18. 12
  19. 1080
  20. 1700
  21. 900
  22. 4
  23. 1125
  24. 3
  25. 175
  26. 750
  27. 5
  28. 1170
  29. 1295
  30. 2
  31. 410
  32. 9
  33. 475
  34. 120
  35. 8
  36. 94
  37. 250
  38. 8
  39. 80
  40. 280

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids