Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many pairs of socks can you buy with ₹270 if one costs ₹90?
- 2.One school bag costs ₹530. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
- 3.What do 3 cricket balls at ₹100 each and 5 storybooks at ₹110 each cost in all (in ₹)?
- 4.There are 23 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
- 5.What do 5 T-shirts at ₹255 each and 2 pairs of socks at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 6.What do 4 pens at ₹24 each and 3 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
- 7.How many samosas can you buy with ₹135 if one costs ₹15?
- 8.There are 35 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 9.How many geometry boxes can you buy with ₹255 if one costs ₹85?
- 10.There are 36 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 11.What do 5 lunch boxes at ₹190 each and 5 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
- 12.What do 5 cricket balls at ₹105 each and 5 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 13.How many geometry boxes can you buy with ₹190 if one costs ₹95?
- 14.How many mangoes can you buy with ₹60 if one costs ₹30?
- 15.What do 5 lunch boxes at ₹255 each and 2 cricket balls at ₹115 each cost in all (in ₹)?
- 16.How many badminton rackets can you buy with ₹1180 if one costs ₹590?
- 17.There are 26 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 18.How many mangoes can you buy with ₹40 if one costs ₹20?
- 19.How many footballs can you buy with ₹1250 if one costs ₹250?
- 20.There are 22 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 21.How many pens can you buy with ₹189 if one costs ₹21?
- 22.One badminton racket costs ₹340. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
- 23.How many school bags can you buy with ₹9540 if one costs ₹795?
- 24.What do 4 plates of idli at ₹30 each and 3 water bottles at ₹190 each cost in all (in ₹)?
- 25.How many notebooks can you buy with ₹270 if one costs ₹30?
- 26.How many colour pencil sets can you buy with ₹770 if one costs ₹70?
- 27.One pen costs ₹18. How much do 6 pens cost (in ₹)?
- 28.One samosa costs ₹17. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
- 29.There are 21 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 30.What do 5 T-shirts at ₹260 each and 2 pens at ₹12 each cost in all (in ₹)?
- 31.What do 3 footballs at ₹260 each and 4 lunch boxes at ₹190 each cost in all (in ₹)?
- 32.One badminton racket costs ₹490. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
- 33.What do 4 cricket balls at ₹145 each and 2 water bottles at ₹150 each cost in all (in ₹)?
- 34.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 35.One notebook costs ₹50. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
- 36.There are 34 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 37.How many mangoes can you buy with ₹385 if one costs ₹35?
- 38.There are 31 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 39.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 40.One badminton racket costs ₹425. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
Answer key
- 3
- 3710
- 850
- 230
- 1455
- 366
- 9
- 1225
- 3
- 504
- 1375
- 725
- 2
- 2
- 1505
- 2
- 780
- 2
- 5
- 660
- 9
- 2040
- 12
- 690
- 9
- 11
- 108
- 119
- 735
- 1324
- 1540
- 1470
- 880
- 408
- 250
- 680
- 11
- 1395
- 306
- 2550
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids