← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 90 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many pairs of socks can you buy with ₹270 if one costs ₹90?
  2. 2.One school bag costs ₹530. How much do 7 school bags cost (in ₹)?
  3. 3.What do 3 cricket balls at ₹100 each and 5 storybooks at ₹110 each cost in all (in ₹)?
  4. 4.There are 23 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
  5. 5.What do 5 T-shirts at ₹255 each and 2 pairs of socks at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  6. 6.What do 4 pens at ₹24 each and 3 geometry boxes at ₹90 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.How many samosas can you buy with ₹135 if one costs ₹15?
  8. 8.There are 35 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.How many geometry boxes can you buy with ₹255 if one costs ₹85?
  10. 10.There are 36 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  11. 11.What do 5 lunch boxes at ₹190 each and 5 geometry boxes at ₹85 each cost in all (in ₹)?
  12. 12.What do 5 cricket balls at ₹105 each and 5 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.How many geometry boxes can you buy with ₹190 if one costs ₹95?
  14. 14.How many mangoes can you buy with ₹60 if one costs ₹30?
  15. 15.What do 5 lunch boxes at ₹255 each and 2 cricket balls at ₹115 each cost in all (in ₹)?
  16. 16.How many badminton rackets can you buy with ₹1180 if one costs ₹590?
  17. 17.There are 26 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.How many mangoes can you buy with ₹40 if one costs ₹20?
  19. 19.How many footballs can you buy with ₹1250 if one costs ₹250?
  20. 20.There are 22 children in a class. Each child needs one notebook at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  21. 21.How many pens can you buy with ₹189 if one costs ₹21?
  22. 22.One badminton racket costs ₹340. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?
  23. 23.How many school bags can you buy with ₹9540 if one costs ₹795?
  24. 24.What do 4 plates of idli at ₹30 each and 3 water bottles at ₹190 each cost in all (in ₹)?
  25. 25.How many notebooks can you buy with ₹270 if one costs ₹30?
  26. 26.How many colour pencil sets can you buy with ₹770 if one costs ₹70?
  27. 27.One pen costs ₹18. How much do 6 pens cost (in ₹)?
  28. 28.One samosa costs ₹17. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
  29. 29.There are 21 children in a class. Each child needs one notebook at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  30. 30.What do 5 T-shirts at ₹260 each and 2 pens at ₹12 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.What do 3 footballs at ₹260 each and 4 lunch boxes at ₹190 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.One badminton racket costs ₹490. How much do 3 badminton rackets cost (in ₹)?
  33. 33.What do 4 cricket balls at ₹145 each and 2 water bottles at ₹150 each cost in all (in ₹)?
  34. 34.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.One notebook costs ₹50. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
  36. 36.There are 34 children in a class. Each child needs one pen at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.How many mangoes can you buy with ₹385 if one costs ₹35?
  38. 38.There are 31 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  39. 39.There are 17 children in a class. Each child needs one pen at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  40. 40.One badminton racket costs ₹425. How much do 6 badminton rackets cost (in ₹)?

Answer key

  1. 3
  2. 3710
  3. 850
  4. 230
  5. 1455
  6. 366
  7. 9
  8. 1225
  9. 3
  10. 504
  11. 1375
  12. 725
  13. 2
  14. 2
  15. 1505
  16. 2
  17. 780
  18. 2
  19. 5
  20. 660
  21. 9
  22. 2040
  23. 12
  24. 690
  25. 9
  26. 11
  27. 108
  28. 119
  29. 735
  30. 1324
  31. 1540
  32. 1470
  33. 880
  34. 408
  35. 250
  36. 680
  37. 11
  38. 1395
  39. 306
  40. 2550

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids