Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many footballs can you buy with ₹1040 if one costs ₹260?
- 2.One football costs ₹250. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
- 3.One colour pencil set costs ₹100. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 4.What do 2 plates of idli at ₹35 each and 2 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
- 5.One water bottle costs ₹185. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
- 6.What do 4 lunch boxes at ₹165 each and 2 samosas at ₹12 each cost in all (in ₹)?
- 7.One water bottle costs ₹220. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
- 8.How many pens can you buy with ₹20 if one costs ₹10?
- 9.What do 2 notebooks at ₹45 each and 4 pens at ₹13 each cost in all (in ₹)?
- 10.How many notebooks can you buy with ₹350 if one costs ₹50?
- 11.One pair of socks costs ₹70. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
- 12.There are 27 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 13.There are 14 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 14.There are 14 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
- 15.One pair of socks costs ₹70. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
- 16.One storybook costs ₹115. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 17.There are 15 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
- 18.What do 2 colour pencil sets at ₹120 each and 2 pairs of socks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 19.What do 5 notebooks at ₹55 each and 4 storybooks at ₹100 each cost in all (in ₹)?
- 20.How many water bottles can you buy with ₹780 if one costs ₹195?
- 21.There are 18 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
- 22.How many storybooks can you buy with ₹1920 if one costs ₹160?
- 23.What do 2 plates of idli at ₹30 each and 2 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
- 24.One cricket ball costs ₹110. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 25.What do 3 mangoes at ₹25 each and 3 water bottles at ₹245 each cost in all (in ₹)?
- 26.There are 10 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 27.One plate of idli costs ₹35. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
- 28.There are 23 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 29.What do 2 plates of idli at ₹35 each and 2 pens at ₹19 each cost in all (in ₹)?
- 30.What do 2 pairs of socks at ₹55 each and 3 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
- 31.What do 5 storybooks at ₹190 each and 2 geometry boxes at ₹95 each cost in all (in ₹)?
- 32.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 33.How many footballs can you buy with ₹3465 if one costs ₹385?
- 34.There are 10 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 35.There are 24 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
- 36.There are 11 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
- 37.How many samosas can you buy with ₹133 if one costs ₹19?
- 38.What do 3 cricket balls at ₹100 each and 3 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
- 39.What do 2 geometry boxes at ₹90 each and 4 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
- 40.One badminton racket costs ₹495. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
Answer key
- 4
- 750
- 300
- 280
- 1665
- 684
- 660
- 2
- 142
- 7
- 210
- 486
- 182
- 630
- 560
- 230
- 255
- 360
- 675
- 4
- 450
- 12
- 88
- 220
- 810
- 140
- 105
- 1380
- 108
- 470
- 1140
- 660
- 9
- 350
- 336
- 198
- 7
- 465
- 420
- 2475
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids