← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 94 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many footballs can you buy with ₹1040 if one costs ₹260?
  2. 2.One football costs ₹250. How much do 3 footballs cost (in ₹)?
  3. 3.One colour pencil set costs ₹100. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
  4. 4.What do 2 plates of idli at ₹35 each and 2 cricket balls at ₹105 each cost in all (in ₹)?
  5. 5.One water bottle costs ₹185. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
  6. 6.What do 4 lunch boxes at ₹165 each and 2 samosas at ₹12 each cost in all (in ₹)?
  7. 7.One water bottle costs ₹220. How much do 3 water bottles cost (in ₹)?
  8. 8.How many pens can you buy with ₹20 if one costs ₹10?
  9. 9.What do 2 notebooks at ₹45 each and 4 pens at ₹13 each cost in all (in ₹)?
  10. 10.How many notebooks can you buy with ₹350 if one costs ₹50?
  11. 11.One pair of socks costs ₹70. How much do 3 pairs of socks cost (in ₹)?
  12. 12.There are 27 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  13. 13.There are 14 children in a class. Each child needs one samosa at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  14. 14.There are 14 children in a class. Each child needs one notebook at ₹45. What is the total cost (in ₹)?
  15. 15.One pair of socks costs ₹70. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
  16. 16.One storybook costs ₹115. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
  17. 17.There are 15 children in a class. Each child needs one samosa at ₹17. What is the total cost (in ₹)?
  18. 18.What do 2 colour pencil sets at ₹120 each and 2 pairs of socks at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  19. 19.What do 5 notebooks at ₹55 each and 4 storybooks at ₹100 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.How many water bottles can you buy with ₹780 if one costs ₹195?
  21. 21.There are 18 children in a class. Each child needs one mango at ₹25. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.How many storybooks can you buy with ₹1920 if one costs ₹160?
  23. 23.What do 2 plates of idli at ₹30 each and 2 samosas at ₹14 each cost in all (in ₹)?
  24. 24.One cricket ball costs ₹110. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  25. 25.What do 3 mangoes at ₹25 each and 3 water bottles at ₹245 each cost in all (in ₹)?
  26. 26.There are 10 children in a class. Each child needs one pen at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.One plate of idli costs ₹35. How much do 3 plates of idli cost (in ₹)?
  28. 28.There are 23 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  29. 29.What do 2 plates of idli at ₹35 each and 2 pens at ₹19 each cost in all (in ₹)?
  30. 30.What do 2 pairs of socks at ₹55 each and 3 cricket balls at ₹120 each cost in all (in ₹)?
  31. 31.What do 5 storybooks at ₹190 each and 2 geometry boxes at ₹95 each cost in all (in ₹)?
  32. 32.There are 12 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.How many footballs can you buy with ₹3465 if one costs ₹385?
  34. 34.There are 10 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  35. 35.There are 24 children in a class. Each child needs one samosa at ₹14. What is the total cost (in ₹)?
  36. 36.There are 11 children in a class. Each child needs one samosa at ₹18. What is the total cost (in ₹)?
  37. 37.How many samosas can you buy with ₹133 if one costs ₹19?
  38. 38.What do 3 cricket balls at ₹100 each and 3 notebooks at ₹55 each cost in all (in ₹)?
  39. 39.What do 2 geometry boxes at ₹90 each and 4 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
  40. 40.One badminton racket costs ₹495. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?

Answer key

  1. 4
  2. 750
  3. 300
  4. 280
  5. 1665
  6. 684
  7. 660
  8. 2
  9. 142
  10. 7
  11. 210
  12. 486
  13. 182
  14. 630
  15. 560
  16. 230
  17. 255
  18. 360
  19. 675
  20. 4
  21. 450
  22. 12
  23. 88
  24. 220
  25. 810
  26. 140
  27. 105
  28. 1380
  29. 108
  30. 470
  31. 1140
  32. 660
  33. 9
  34. 350
  35. 336
  36. 198
  37. 7
  38. 465
  39. 420
  40. 2475

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids