← Cost of many lesson New set →

Cost of Many Items Worksheet

Money maths lesson 14: Cost of many · Set 99 · 40 sums
TalentJR

The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.How many notebooks can you buy with ₹440 if one costs ₹55?
  2. 2.There are 37 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
  3. 3.There are 34 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  4. 4.One T-shirt costs ₹300. How much do 3 T-shirts cost (in ₹)?
  5. 5.One notebook costs ₹30. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  6. 6.One water bottle costs ₹165. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  7. 7.One geometry box costs ₹145. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
  8. 8.There are 18 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
  9. 9.One storybook costs ₹120. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
  10. 10.What do 5 geometry boxes at ₹85 each and 5 pens at ₹11 each cost in all (in ₹)?
  11. 11.There are 21 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  12. 12.What do 2 pairs of socks at ₹60 each and 4 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
  13. 13.How many T-shirts can you buy with ₹2745 if one costs ₹305?
  14. 14.How many plates of idli can you buy with ₹60 if one costs ₹30?
  15. 15.There are 36 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
  16. 16.There are 23 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
  17. 17.How many pairs of socks can you buy with ₹765 if one costs ₹85?
  18. 18.How many water bottles can you buy with ₹2700 if one costs ₹225?
  19. 19.What do 5 lunch boxes at ₹205 each and 2 colour pencil sets at ₹65 each cost in all (in ₹)?
  20. 20.There are 14 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  21. 21.There are 23 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
  22. 22.One pen costs ₹10. How much do 2 pens cost (in ₹)?
  23. 23.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
  24. 24.There are 31 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
  25. 25.What do 2 geometry boxes at ₹95 each and 3 water bottles at ₹245 each cost in all (in ₹)?
  26. 26.There are 30 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
  27. 27.What do 4 colour pencil sets at ₹60 each and 3 cricket balls at ₹125 each cost in all (in ₹)?
  28. 28.What do 3 samosas at ₹14 each and 5 storybooks at ₹175 each cost in all (in ₹)?
  29. 29.What do 3 geometry boxes at ₹95 each and 3 lunch boxes at ₹190 each cost in all (in ₹)?
  30. 30.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
  31. 31.How many geometry boxes can you buy with ₹405 if one costs ₹135?
  32. 32.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
  33. 33.There are 11 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
  34. 34.One lunch box costs ₹250. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
  35. 35.What do 2 mangoes at ₹35 each and 5 water bottles at ₹210 each cost in all (in ₹)?
  36. 36.One colour pencil set costs ₹90. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
  37. 37.One football costs ₹250. How much do 7 footballs cost (in ₹)?
  38. 38.How many badminton rackets can you buy with ₹1130 if one costs ₹565?
  39. 39.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
  40. 40.What do 2 storybooks at ₹105 each and 3 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?

Answer key

  1. 8
  2. 481
  3. 1190
  4. 900
  5. 240
  6. 990
  7. 1160
  8. 900
  9. 240
  10. 480
  11. 840
  12. 280
  13. 9
  14. 2
  15. 1260
  16. 460
  17. 9
  18. 12
  19. 1155
  20. 224
  21. 920
  22. 20
  23. 504
  24. 589
  25. 925
  26. 900
  27. 615
  28. 917
  29. 855
  30. 380
  31. 3
  32. 715
  33. 176
  34. 1750
  35. 1120
  36. 720
  37. 1750
  38. 2
  39. 1860
  40. 390

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids