Cost of Many Items Worksheet
The method (Multiply): Cost of many = price of one × number. For two kinds, find each cost, then add. How many you can buy = money ÷ price of one.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.How many notebooks can you buy with ₹440 if one costs ₹55?
- 2.There are 37 children in a class. Each child needs one pen at ₹13. What is the total cost (in ₹)?
- 3.There are 34 children in a class. Each child needs one mango at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 4.One T-shirt costs ₹300. How much do 3 T-shirts cost (in ₹)?
- 5.One notebook costs ₹30. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 6.One water bottle costs ₹165. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 7.One geometry box costs ₹145. How much do 8 geometry boxes cost (in ₹)?
- 8.There are 18 children in a class. Each child needs one notebook at ₹50. What is the total cost (in ₹)?
- 9.One storybook costs ₹120. How much do 2 storybooks cost (in ₹)?
- 10.What do 5 geometry boxes at ₹85 each and 5 pens at ₹11 each cost in all (in ₹)?
- 11.There are 21 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 12.What do 2 pairs of socks at ₹60 each and 4 notebooks at ₹40 each cost in all (in ₹)?
- 13.How many T-shirts can you buy with ₹2745 if one costs ₹305?
- 14.How many plates of idli can you buy with ₹60 if one costs ₹30?
- 15.There are 36 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹35. What is the total cost (in ₹)?
- 16.There are 23 children in a class. Each child needs one samosa at ₹20. What is the total cost (in ₹)?
- 17.How many pairs of socks can you buy with ₹765 if one costs ₹85?
- 18.How many water bottles can you buy with ₹2700 if one costs ₹225?
- 19.What do 5 lunch boxes at ₹205 each and 2 colour pencil sets at ₹65 each cost in all (in ₹)?
- 20.There are 14 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 21.There are 23 children in a class. Each child needs one plate of idli at ₹40. What is the total cost (in ₹)?
- 22.One pen costs ₹10. How much do 2 pens cost (in ₹)?
- 23.There are 21 children in a class. Each child needs one pen at ₹24. What is the total cost (in ₹)?
- 24.There are 31 children in a class. Each child needs one samosa at ₹19. What is the total cost (in ₹)?
- 25.What do 2 geometry boxes at ₹95 each and 3 water bottles at ₹245 each cost in all (in ₹)?
- 26.There are 30 children in a class. Each child needs one mango at ₹30. What is the total cost (in ₹)?
- 27.What do 4 colour pencil sets at ₹60 each and 3 cricket balls at ₹125 each cost in all (in ₹)?
- 28.What do 3 samosas at ₹14 each and 5 storybooks at ₹175 each cost in all (in ₹)?
- 29.What do 3 geometry boxes at ₹95 each and 3 lunch boxes at ₹190 each cost in all (in ₹)?
- 30.There are 38 children in a class. Each child needs one pen at ₹10. What is the total cost (in ₹)?
- 31.How many geometry boxes can you buy with ₹405 if one costs ₹135?
- 32.There are 13 children in a class. Each child needs one notebook at ₹55. What is the total cost (in ₹)?
- 33.There are 11 children in a class. Each child needs one samosa at ₹16. What is the total cost (in ₹)?
- 34.One lunch box costs ₹250. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
- 35.What do 2 mangoes at ₹35 each and 5 water bottles at ₹210 each cost in all (in ₹)?
- 36.One colour pencil set costs ₹90. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 37.One football costs ₹250. How much do 7 footballs cost (in ₹)?
- 38.How many badminton rackets can you buy with ₹1130 if one costs ₹565?
- 39.There are 31 children in a class. Each child needs one notebook at ₹60. What is the total cost (in ₹)?
- 40.What do 2 storybooks at ₹105 each and 3 colour pencil sets at ₹60 each cost in all (in ₹)?
Answer key
- 8
- 481
- 1190
- 900
- 240
- 990
- 1160
- 900
- 240
- 480
- 840
- 280
- 9
- 2
- 1260
- 460
- 9
- 12
- 1155
- 224
- 920
- 20
- 504
- 589
- 925
- 900
- 615
- 917
- 855
- 380
- 3
- 715
- 176
- 1750
- 1120
- 720
- 1750
- 2
- 1860
- 390
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids