Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 2.5 water bottles cost ₹1200. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 4.6 school bags cost ₹3120. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
- 5.10 water bottles cost ₹2350. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
- 6.10 storybooks cost ₹1550. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 7.9 pairs of socks cost ₹495. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
- 8.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 9.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 11.10 colour pencil sets cost ₹700. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 12.6 notebooks cost ₹300. What does one notebook cost (in ₹)?
- 13.3 lunch boxes cost ₹765. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
- 14.10 pens cost ₹100. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 16.3 samosas cost ₹39. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
- 17.3 water bottles cost ₹630. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 18.3 footballs cost ₹1260. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
- 19.3 mangoes cost ₹90. How much do 10 mangoes cost (in ₹)?
- 20.10 T-shirts cost ₹2550. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 21.10 school bags cost ₹5700. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 22.3 pairs of socks cost ₹225. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 23.4 plates of idli cost ₹160. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 24.3 notebooks cost ₹135. What does one notebook cost (in ₹)?
- 25.4 cricket balls cost ₹460. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 26.6 plates of idli cost ₹360. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 27.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 28.6 colour pencil sets cost ₹480. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 29.7 geometry boxes cost ₹700. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 30.5 footballs cost ₹1450. How much do 7 footballs cost (in ₹)?
- 31.5 colour pencil sets cost ₹450. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 32.6 notebooks cost ₹360. What does one notebook cost (in ₹)?
- 33.3 samosas cost ₹60. What does one samosa cost (in ₹)?
- 34.2 samosas cost ₹38. What does one samosa cost (in ₹)?
- 35.8 notebooks cost ₹320. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 36.3 samosas cost ₹57. What does one samosa cost (in ₹)?
- 37.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 38.7 badminton rackets cost ₹2975. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 39.A dozen (12) guavas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 40.7 geometry boxes cost ₹875. What does one geometry box cost (in ₹)?
Answer key
- 5
- 1920
- 7
- 1560
- 2115
- 465
- 275
- 4
- 8
- 5
- 70
- 50
- 510
- 50
- 7
- 91
- 210
- 3780
- 300
- 255
- 1140
- 75
- 40
- 45
- 115
- 60
- 7
- 80
- 100
- 2030
- 360
- 60
- 20
- 19
- 360
- 19
- 5
- 425
- 5
- 125
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids