← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 103 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  2. 2.5 water bottles cost ₹1200. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.6 school bags cost ₹3120. How much do 3 school bags cost (in ₹)?
  5. 5.10 water bottles cost ₹2350. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
  6. 6.10 storybooks cost ₹1550. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  7. 7.9 pairs of socks cost ₹495. How much do 5 pairs of socks cost (in ₹)?
  8. 8.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  9. 9.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.10 colour pencil sets cost ₹700. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  12. 12.6 notebooks cost ₹300. What does one notebook cost (in ₹)?
  13. 13.3 lunch boxes cost ₹765. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
  14. 14.10 pens cost ₹100. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.3 samosas cost ₹39. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
  17. 17.3 water bottles cost ₹630. What does one water bottle cost (in ₹)?
  18. 18.3 footballs cost ₹1260. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
  19. 19.3 mangoes cost ₹90. How much do 10 mangoes cost (in ₹)?
  20. 20.10 T-shirts cost ₹2550. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  21. 21.10 school bags cost ₹5700. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  22. 22.3 pairs of socks cost ₹225. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  23. 23.4 plates of idli cost ₹160. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  24. 24.3 notebooks cost ₹135. What does one notebook cost (in ₹)?
  25. 25.4 cricket balls cost ₹460. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  26. 26.6 plates of idli cost ₹360. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  27. 27.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  28. 28.6 colour pencil sets cost ₹480. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  29. 29.7 geometry boxes cost ₹700. What does one geometry box cost (in ₹)?
  30. 30.5 footballs cost ₹1450. How much do 7 footballs cost (in ₹)?
  31. 31.5 colour pencil sets cost ₹450. How much do 4 colour pencil sets cost (in ₹)?
  32. 32.6 notebooks cost ₹360. What does one notebook cost (in ₹)?
  33. 33.3 samosas cost ₹60. What does one samosa cost (in ₹)?
  34. 34.2 samosas cost ₹38. What does one samosa cost (in ₹)?
  35. 35.8 notebooks cost ₹320. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
  36. 36.3 samosas cost ₹57. What does one samosa cost (in ₹)?
  37. 37.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  38. 38.7 badminton rackets cost ₹2975. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  39. 39.A dozen (12) guavas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  40. 40.7 geometry boxes cost ₹875. What does one geometry box cost (in ₹)?

Answer key

  1. 5
  2. 1920
  3. 7
  4. 1560
  5. 2115
  6. 465
  7. 275
  8. 4
  9. 8
  10. 5
  11. 70
  12. 50
  13. 510
  14. 50
  15. 7
  16. 91
  17. 210
  18. 3780
  19. 300
  20. 255
  21. 1140
  22. 75
  23. 40
  24. 45
  25. 115
  26. 60
  27. 7
  28. 80
  29. 100
  30. 2030
  31. 360
  32. 60
  33. 20
  34. 19
  35. 360
  36. 19
  37. 5
  38. 425
  39. 5
  40. 125

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids