Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.2 T-shirts cost ₹720. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
- 2.4 badminton rackets cost ₹1280. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 3.4 storybooks cost ₹600. What does one storybook cost (in ₹)?
- 4.9 mangoes cost ₹225. What does one mango cost (in ₹)?
- 5.8 plates of idli cost ₹320. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
- 6.8 storybooks cost ₹1000. What does one storybook cost (in ₹)?
- 7.6 plates of idli cost ₹330. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 8.9 plates of idli cost ₹495. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 9.8 T-shirts cost ₹2120. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
- 10.2 colour pencil sets cost ₹190. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 11.7 plates of idli cost ₹315. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 12.7 notebooks cost ₹210. What does one notebook cost (in ₹)?
- 13.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 14.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 15.2 storybooks cost ₹310. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
- 16.6 pairs of socks cost ₹480. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 18.8 storybooks cost ₹1200. What does one storybook cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 20.6 school bags cost ₹3120. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
- 21.3 T-shirts cost ₹810. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 22.7 storybooks cost ₹1120. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
- 23.9 geometry boxes cost ₹1170. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 24.2 geometry boxes cost ₹260. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
- 25.6 cricket balls cost ₹750. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 26.3 cricket balls cost ₹405. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 27.10 geometry boxes cost ₹850. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 28.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 29.9 colour pencil sets cost ₹630. How much do 5 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 30.3 cricket balls cost ₹450. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
- 31.10 mangoes cost ₹300. What does one mango cost (in ₹)?
- 32.7 footballs cost ₹1750. What does one football cost (in ₹)?
- 33.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 34.5 footballs cost ₹1250. What does one football cost (in ₹)?
- 35.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 36.9 geometry boxes cost ₹1305. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
- 37.8 storybooks cost ₹800. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 38.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 39.5 notebooks cost ₹150. What does one notebook cost (in ₹)?
- 40.7 colour pencil sets cost ₹840. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
Answer key
- 1800
- 320
- 150
- 25
- 360
- 125
- 55
- 55
- 1590
- 95
- 45
- 30
- 4
- 5
- 930
- 320
- 6
- 150
- 8
- 4160
- 270
- 800
- 130
- 520
- 1125
- 135
- 85
- 5
- 350
- 750
- 30
- 250
- 6
- 250
- 8
- 870
- 300
- 9
- 30
- 120
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids