← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 106 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.2 T-shirts cost ₹720. How much do 5 T-shirts cost (in ₹)?
  2. 2.4 badminton rackets cost ₹1280. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  3. 3.4 storybooks cost ₹600. What does one storybook cost (in ₹)?
  4. 4.9 mangoes cost ₹225. What does one mango cost (in ₹)?
  5. 5.8 plates of idli cost ₹320. How much do 9 plates of idli cost (in ₹)?
  6. 6.8 storybooks cost ₹1000. What does one storybook cost (in ₹)?
  7. 7.6 plates of idli cost ₹330. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  8. 8.9 plates of idli cost ₹495. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  9. 9.8 T-shirts cost ₹2120. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
  10. 10.2 colour pencil sets cost ₹190. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  11. 11.7 plates of idli cost ₹315. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  12. 12.7 notebooks cost ₹210. What does one notebook cost (in ₹)?
  13. 13.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  14. 14.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  15. 15.2 storybooks cost ₹310. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
  16. 16.6 pairs of socks cost ₹480. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.8 storybooks cost ₹1200. What does one storybook cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.6 school bags cost ₹3120. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
  21. 21.3 T-shirts cost ₹810. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  22. 22.7 storybooks cost ₹1120. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
  23. 23.9 geometry boxes cost ₹1170. What does one geometry box cost (in ₹)?
  24. 24.2 geometry boxes cost ₹260. How much do 4 geometry boxes cost (in ₹)?
  25. 25.6 cricket balls cost ₹750. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  26. 26.3 cricket balls cost ₹405. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  27. 27.10 geometry boxes cost ₹850. What does one geometry box cost (in ₹)?
  28. 28.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  29. 29.9 colour pencil sets cost ₹630. How much do 5 colour pencil sets cost (in ₹)?
  30. 30.3 cricket balls cost ₹450. How much do 5 cricket balls cost (in ₹)?
  31. 31.10 mangoes cost ₹300. What does one mango cost (in ₹)?
  32. 32.7 footballs cost ₹1750. What does one football cost (in ₹)?
  33. 33.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  34. 34.5 footballs cost ₹1250. What does one football cost (in ₹)?
  35. 35.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  36. 36.9 geometry boxes cost ₹1305. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
  37. 37.8 storybooks cost ₹800. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  38. 38.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  39. 39.5 notebooks cost ₹150. What does one notebook cost (in ₹)?
  40. 40.7 colour pencil sets cost ₹840. What does one colour pencil set cost (in ₹)?

Answer key

  1. 1800
  2. 320
  3. 150
  4. 25
  5. 360
  6. 125
  7. 55
  8. 55
  9. 1590
  10. 95
  11. 45
  12. 30
  13. 4
  14. 5
  15. 930
  16. 320
  17. 6
  18. 150
  19. 8
  20. 4160
  21. 270
  22. 800
  23. 130
  24. 520
  25. 1125
  26. 135
  27. 85
  28. 5
  29. 350
  30. 750
  31. 30
  32. 250
  33. 6
  34. 250
  35. 8
  36. 870
  37. 300
  38. 9
  39. 30
  40. 120

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids