← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 113 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.4 samosas cost ₹52. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.3 pens cost ₹66. How much do 4 pens cost (in ₹)?
  4. 4.3 notebooks cost ₹120. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  5. 5.9 geometry boxes cost ₹765. What does one geometry box cost (in ₹)?
  6. 6.10 geometry boxes cost ₹1350. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.5 pens cost ₹70. How much do 10 pens cost (in ₹)?
  9. 9.4 colour pencil sets cost ₹280. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
  10. 10.4 storybooks cost ₹600. What does one storybook cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.5 pens cost ₹120. What does one pen cost (in ₹)?
  14. 14.6 colour pencil sets cost ₹360. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  15. 15.2 plates of idli cost ₹70. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
  16. 16.5 school bags cost ₹2800. What does one school bag cost (in ₹)?
  17. 17.6 plates of idli cost ₹270. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  18. 18.6 notebooks cost ₹270. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  19. 19.10 badminton rackets cost ₹3500. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  20. 20.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  21. 21.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  22. 22.6 notebooks cost ₹210. What does one notebook cost (in ₹)?
  23. 23.3 plates of idli cost ₹180. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  24. 24.6 samosas cost ₹114. What does one samosa cost (in ₹)?
  25. 25.4 colour pencil sets cost ₹360. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
  26. 26.8 storybooks cost ₹840. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
  27. 27.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  28. 28.5 colour pencil sets cost ₹525. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  29. 29.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  30. 30.7 water bottles cost ₹1260. What does one water bottle cost (in ₹)?
  31. 31.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  32. 32.3 footballs cost ₹1275. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
  33. 33.6 colour pencil sets cost ₹510. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  34. 34.9 plates of idli cost ₹540. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  35. 35.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  36. 36.3 school bags cost ₹1845. What does one school bag cost (in ₹)?
  37. 37.8 footballs cost ₹2600. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
  38. 38.7 lunch boxes cost ₹2030. What does one lunch box cost (in ₹)?
  39. 39.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  40. 40.4 notebooks cost ₹140. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?

Answer key

  1. 91
  2. 4
  3. 88
  4. 240
  5. 85
  6. 945
  7. 8
  8. 140
  9. 420
  10. 150
  11. 6
  12. 6
  13. 24
  14. 60
  15. 280
  16. 560
  17. 45
  18. 360
  19. 350
  20. 5
  21. 9
  22. 35
  23. 60
  24. 19
  25. 810
  26. 525
  27. 6
  28. 105
  29. 10
  30. 180
  31. 7
  32. 2550
  33. 85
  34. 60
  35. 4
  36. 615
  37. 1950
  38. 290
  39. 7
  40. 175

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids