Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.4 samosas cost ₹52. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 3.3 pens cost ₹66. How much do 4 pens cost (in ₹)?
- 4.3 notebooks cost ₹120. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 5.9 geometry boxes cost ₹765. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 6.10 geometry boxes cost ₹1350. How much do 7 geometry boxes cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 8.5 pens cost ₹70. How much do 10 pens cost (in ₹)?
- 9.4 colour pencil sets cost ₹280. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 10.4 storybooks cost ₹600. What does one storybook cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 13.5 pens cost ₹120. What does one pen cost (in ₹)?
- 14.6 colour pencil sets cost ₹360. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 15.2 plates of idli cost ₹70. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
- 16.5 school bags cost ₹2800. What does one school bag cost (in ₹)?
- 17.6 plates of idli cost ₹270. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 18.6 notebooks cost ₹270. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 19.10 badminton rackets cost ₹3500. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 20.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 21.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 22.6 notebooks cost ₹210. What does one notebook cost (in ₹)?
- 23.3 plates of idli cost ₹180. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 24.6 samosas cost ₹114. What does one samosa cost (in ₹)?
- 25.4 colour pencil sets cost ₹360. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 26.8 storybooks cost ₹840. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
- 27.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 28.5 colour pencil sets cost ₹525. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 29.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 30.7 water bottles cost ₹1260. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 31.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 32.3 footballs cost ₹1275. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
- 33.6 colour pencil sets cost ₹510. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 34.9 plates of idli cost ₹540. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 35.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 36.3 school bags cost ₹1845. What does one school bag cost (in ₹)?
- 37.8 footballs cost ₹2600. How much do 6 footballs cost (in ₹)?
- 38.7 lunch boxes cost ₹2030. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 39.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 40.4 notebooks cost ₹140. How much do 5 notebooks cost (in ₹)?
Answer key
- 91
- 4
- 88
- 240
- 85
- 945
- 8
- 140
- 420
- 150
- 6
- 6
- 24
- 60
- 280
- 560
- 45
- 360
- 350
- 5
- 9
- 35
- 60
- 19
- 810
- 525
- 6
- 105
- 10
- 180
- 7
- 2550
- 85
- 60
- 4
- 615
- 1950
- 290
- 7
- 175
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids