Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.9 colour pencil sets cost ₹855. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 2.6 water bottles cost ₹840. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 3.2 storybooks cost ₹290. What does one storybook cost (in ₹)?
- 4.2 plates of idli cost ₹60. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 6.2 footballs cost ₹520. What does one football cost (in ₹)?
- 7.2 water bottles cost ₹280. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 8.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 9.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 10.3 pairs of socks cost ₹150. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
- 11.5 storybooks cost ₹875. What does one storybook cost (in ₹)?
- 12.2 water bottles cost ₹440. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 13.4 colour pencil sets cost ₹420. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 14.2 colour pencil sets cost ₹150. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 15.7 storybooks cost ₹840. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
- 16.5 school bags cost ₹3900. What does one school bag cost (in ₹)?
- 17.3 school bags cost ₹1545. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
- 18.4 pairs of socks cost ₹360. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 19.3 water bottles cost ₹525. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 20.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 21.9 plates of idli cost ₹270. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 22.6 cricket balls cost ₹900. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 23.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 24.10 storybooks cost ₹900. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
- 25.6 footballs cost ₹2010. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
- 26.6 storybooks cost ₹870. What does one storybook cost (in ₹)?
- 27.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 28.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 29.10 samosas cost ₹190. What does one samosa cost (in ₹)?
- 30.3 pairs of socks cost ₹225. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
- 31.4 pairs of socks cost ₹340. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 32.8 samosas cost ₹136. How much do 10 samosas cost (in ₹)?
- 33.4 geometry boxes cost ₹580. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
- 34.7 samosas cost ₹119. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
- 35.9 pairs of socks cost ₹765. How much do 10 pairs of socks cost (in ₹)?
- 36.5 samosas cost ₹90. What does one samosa cost (in ₹)?
- 37.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 38.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 39.6 colour pencil sets cost ₹420. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 40.10 pens cost ₹170. What does one pen cost (in ₹)?
Answer key
- 285
- 140
- 145
- 30
- 10
- 260
- 140
- 7
- 5
- 400
- 175
- 220
- 315
- 75
- 600
- 780
- 2060
- 90
- 175
- 9
- 30
- 150
- 6
- 630
- 670
- 145
- 4
- 7
- 19
- 675
- 85
- 170
- 1305
- 34
- 850
- 18
- 4
- 6
- 630
- 17
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids