← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 119 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.9 colour pencil sets cost ₹855. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
  2. 2.6 water bottles cost ₹840. What does one water bottle cost (in ₹)?
  3. 3.2 storybooks cost ₹290. What does one storybook cost (in ₹)?
  4. 4.2 plates of idli cost ₹60. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.2 footballs cost ₹520. What does one football cost (in ₹)?
  7. 7.2 water bottles cost ₹280. What does one water bottle cost (in ₹)?
  8. 8.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  9. 9.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  10. 10.3 pairs of socks cost ₹150. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
  11. 11.5 storybooks cost ₹875. What does one storybook cost (in ₹)?
  12. 12.2 water bottles cost ₹440. What does one water bottle cost (in ₹)?
  13. 13.4 colour pencil sets cost ₹420. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
  14. 14.2 colour pencil sets cost ₹150. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  15. 15.7 storybooks cost ₹840. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
  16. 16.5 school bags cost ₹3900. What does one school bag cost (in ₹)?
  17. 17.3 school bags cost ₹1545. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
  18. 18.4 pairs of socks cost ₹360. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  19. 19.3 water bottles cost ₹525. What does one water bottle cost (in ₹)?
  20. 20.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  21. 21.9 plates of idli cost ₹270. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  22. 22.6 cricket balls cost ₹900. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  23. 23.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  24. 24.10 storybooks cost ₹900. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
  25. 25.6 footballs cost ₹2010. How much do 2 footballs cost (in ₹)?
  26. 26.6 storybooks cost ₹870. What does one storybook cost (in ₹)?
  27. 27.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  28. 28.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  29. 29.10 samosas cost ₹190. What does one samosa cost (in ₹)?
  30. 30.3 pairs of socks cost ₹225. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
  31. 31.4 pairs of socks cost ₹340. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  32. 32.8 samosas cost ₹136. How much do 10 samosas cost (in ₹)?
  33. 33.4 geometry boxes cost ₹580. How much do 9 geometry boxes cost (in ₹)?
  34. 34.7 samosas cost ₹119. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
  35. 35.9 pairs of socks cost ₹765. How much do 10 pairs of socks cost (in ₹)?
  36. 36.5 samosas cost ₹90. What does one samosa cost (in ₹)?
  37. 37.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  38. 38.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  39. 39.6 colour pencil sets cost ₹420. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
  40. 40.10 pens cost ₹170. What does one pen cost (in ₹)?

Answer key

  1. 285
  2. 140
  3. 145
  4. 30
  5. 10
  6. 260
  7. 140
  8. 7
  9. 5
  10. 400
  11. 175
  12. 220
  13. 315
  14. 75
  15. 600
  16. 780
  17. 2060
  18. 90
  19. 175
  20. 9
  21. 30
  22. 150
  23. 6
  24. 630
  25. 670
  26. 145
  27. 4
  28. 7
  29. 19
  30. 675
  31. 85
  32. 170
  33. 1305
  34. 34
  35. 850
  36. 18
  37. 4
  38. 6
  39. 630
  40. 17

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids