Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.6 T-shirts cost ₹2400. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
- 2.5 colour pencil sets cost ₹425. How much do 10 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 4.6 colour pencil sets cost ₹570. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 6.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 8.8 water bottles cost ₹1120. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 9.2 storybooks cost ₹380. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 11.4 pens cost ₹88. How much do 8 pens cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 13.3 cricket balls cost ₹420. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 14.4 water bottles cost ₹500. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 15.2 colour pencil sets cost ₹230. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 16.9 colour pencil sets cost ₹765. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 17.9 pairs of socks cost ₹450. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
- 18.6 geometry boxes cost ₹870. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 19.10 cricket balls cost ₹1400. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
- 20.2 notebooks cost ₹60. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
- 21.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 22.9 water bottles cost ₹1395. How much do 10 water bottles cost (in ₹)?
- 23.4 samosas cost ₹56. What does one samosa cost (in ₹)?
- 24.8 notebooks cost ₹440. What does one notebook cost (in ₹)?
- 25.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 26.10 cricket balls cost ₹1350. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 27.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 28.4 pairs of socks cost ₹340. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
- 29.9 samosas cost ₹135. What does one samosa cost (in ₹)?
- 30.8 notebooks cost ₹240. What does one notebook cost (in ₹)?
- 31.10 geometry boxes cost ₹1100. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 32.3 cricket balls cost ₹330. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 33.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 34.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 35.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 36.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 37.3 notebooks cost ₹90. What does one notebook cost (in ₹)?
- 38.4 badminton rackets cost ₹1280. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 39.6 pens cost ₹150. What does one pen cost (in ₹)?
- 40.9 samosas cost ₹171. How much do 2 samosas cost (in ₹)?
Answer key
- 4000
- 850
- 5
- 95
- 5
- 6
- 4
- 140
- 1330
- 8
- 176
- 8
- 140
- 125
- 690
- 510
- 400
- 145
- 280
- 90
- 9
- 1550
- 14
- 55
- 6
- 135
- 10
- 170
- 15
- 30
- 110
- 110
- 8
- 9
- 6
- 5
- 30
- 320
- 25
- 38
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids