← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 121 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.6 T-shirts cost ₹2400. How much do 10 T-shirts cost (in ₹)?
  2. 2.5 colour pencil sets cost ₹425. How much do 10 colour pencil sets cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) oranges cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.6 colour pencil sets cost ₹570. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.8 water bottles cost ₹1120. What does one water bottle cost (in ₹)?
  9. 9.2 storybooks cost ₹380. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) pencils cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.4 pens cost ₹88. How much do 8 pens cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.3 cricket balls cost ₹420. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  14. 14.4 water bottles cost ₹500. What does one water bottle cost (in ₹)?
  15. 15.2 colour pencil sets cost ₹230. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
  16. 16.9 colour pencil sets cost ₹765. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
  17. 17.9 pairs of socks cost ₹450. How much do 8 pairs of socks cost (in ₹)?
  18. 18.6 geometry boxes cost ₹870. What does one geometry box cost (in ₹)?
  19. 19.10 cricket balls cost ₹1400. How much do 2 cricket balls cost (in ₹)?
  20. 20.2 notebooks cost ₹60. How much do 3 notebooks cost (in ₹)?
  21. 21.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  22. 22.9 water bottles cost ₹1395. How much do 10 water bottles cost (in ₹)?
  23. 23.4 samosas cost ₹56. What does one samosa cost (in ₹)?
  24. 24.8 notebooks cost ₹440. What does one notebook cost (in ₹)?
  25. 25.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  26. 26.10 cricket balls cost ₹1350. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  27. 27.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  28. 28.4 pairs of socks cost ₹340. How much do 2 pairs of socks cost (in ₹)?
  29. 29.9 samosas cost ₹135. What does one samosa cost (in ₹)?
  30. 30.8 notebooks cost ₹240. What does one notebook cost (in ₹)?
  31. 31.10 geometry boxes cost ₹1100. What does one geometry box cost (in ₹)?
  32. 32.3 cricket balls cost ₹330. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  33. 33.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  34. 34.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  35. 35.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  36. 36.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  37. 37.3 notebooks cost ₹90. What does one notebook cost (in ₹)?
  38. 38.4 badminton rackets cost ₹1280. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  39. 39.6 pens cost ₹150. What does one pen cost (in ₹)?
  40. 40.9 samosas cost ₹171. How much do 2 samosas cost (in ₹)?

Answer key

  1. 4000
  2. 850
  3. 5
  4. 95
  5. 5
  6. 6
  7. 4
  8. 140
  9. 1330
  10. 8
  11. 176
  12. 8
  13. 140
  14. 125
  15. 690
  16. 510
  17. 400
  18. 145
  19. 280
  20. 90
  21. 9
  22. 1550
  23. 14
  24. 55
  25. 6
  26. 135
  27. 10
  28. 170
  29. 15
  30. 30
  31. 110
  32. 110
  33. 8
  34. 9
  35. 6
  36. 5
  37. 30
  38. 320
  39. 25
  40. 38

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids