← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 123 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A dozen (12) bangles cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  2. 2.2 mangoes cost ₹40. What does one mango cost (in ₹)?
  3. 3.7 plates of idli cost ₹350. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
  4. 4.2 storybooks cost ₹400. What does one storybook cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.6 footballs cost ₹2640. What does one football cost (in ₹)?
  7. 7.9 samosas cost ₹126. What does one samosa cost (in ₹)?
  8. 8.10 lunch boxes cost ₹1900. What does one lunch box cost (in ₹)?
  9. 9.5 lunch boxes cost ₹1100. What does one lunch box cost (in ₹)?
  10. 10.7 samosas cost ₹84. What does one samosa cost (in ₹)?
  11. 11.7 T-shirts cost ₹2555. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
  12. 12.5 samosas cost ₹60. What does one samosa cost (in ₹)?
  13. 13.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  14. 14.5 school bags cost ₹2400. What does one school bag cost (in ₹)?
  15. 15.10 notebooks cost ₹350. What does one notebook cost (in ₹)?
  16. 16.3 lunch boxes cost ₹540. What does one lunch box cost (in ₹)?
  17. 17.4 cricket balls cost ₹440. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
  18. 18.5 colour pencil sets cost ₹300. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  19. 19.4 geometry boxes cost ₹440. What does one geometry box cost (in ₹)?
  20. 20.7 plates of idli cost ₹245. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  21. 21.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  22. 22.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  23. 23.10 badminton rackets cost ₹4750. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  24. 24.7 lunch boxes cost ₹1155. What does one lunch box cost (in ₹)?
  25. 25.3 storybooks cost ₹345. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
  26. 26.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  27. 27.5 pens cost ₹95. How much do 4 pens cost (in ₹)?
  28. 28.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
  29. 29.7 geometry boxes cost ₹980. What does one geometry box cost (in ₹)?
  30. 30.10 notebooks cost ₹550. What does one notebook cost (in ₹)?
  31. 31.5 samosas cost ₹60. How much do 9 samosas cost (in ₹)?
  32. 32.7 storybooks cost ₹1260. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
  33. 33.4 plates of idli cost ₹200. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
  34. 34.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
  35. 35.2 geometry boxes cost ₹170. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
  36. 36.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  37. 37.5 pairs of socks cost ₹425. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
  38. 38.5 lunch boxes cost ₹800. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
  39. 39.9 samosas cost ₹135. What does one samosa cost (in ₹)?
  40. 40.10 T-shirts cost ₹4000. What does one T-shirt cost (in ₹)?

Answer key

  1. 10
  2. 20
  3. 400
  4. 200
  5. 10
  6. 440
  7. 14
  8. 190
  9. 220
  10. 12
  11. 2190
  12. 12
  13. 7
  14. 480
  15. 35
  16. 180
  17. 770
  18. 60
  19. 110
  20. 35
  21. 9
  22. 8
  23. 475
  24. 165
  25. 805
  26. 8
  27. 76
  28. 14
  29. 140
  30. 55
  31. 108
  32. 1080
  33. 250
  34. 13
  35. 255
  36. 5
  37. 340
  38. 1120
  39. 15
  40. 400

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids