Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A dozen (12) bangles cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 2.2 mangoes cost ₹40. What does one mango cost (in ₹)?
- 3.7 plates of idli cost ₹350. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
- 4.2 storybooks cost ₹400. What does one storybook cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 6.6 footballs cost ₹2640. What does one football cost (in ₹)?
- 7.9 samosas cost ₹126. What does one samosa cost (in ₹)?
- 8.10 lunch boxes cost ₹1900. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 9.5 lunch boxes cost ₹1100. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 10.7 samosas cost ₹84. What does one samosa cost (in ₹)?
- 11.7 T-shirts cost ₹2555. How much do 6 T-shirts cost (in ₹)?
- 12.5 samosas cost ₹60. What does one samosa cost (in ₹)?
- 13.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 14.5 school bags cost ₹2400. What does one school bag cost (in ₹)?
- 15.10 notebooks cost ₹350. What does one notebook cost (in ₹)?
- 16.3 lunch boxes cost ₹540. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 17.4 cricket balls cost ₹440. How much do 7 cricket balls cost (in ₹)?
- 18.5 colour pencil sets cost ₹300. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 19.4 geometry boxes cost ₹440. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 20.7 plates of idli cost ₹245. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 21.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 22.A dozen (12) bangles cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 23.10 badminton rackets cost ₹4750. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 24.7 lunch boxes cost ₹1155. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 25.3 storybooks cost ₹345. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
- 26.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 27.5 pens cost ₹95. How much do 4 pens cost (in ₹)?
- 28.A dozen (12) bangles cost ₹168. What does one cost (in ₹)?
- 29.7 geometry boxes cost ₹980. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 30.10 notebooks cost ₹550. What does one notebook cost (in ₹)?
- 31.5 samosas cost ₹60. How much do 9 samosas cost (in ₹)?
- 32.7 storybooks cost ₹1260. How much do 6 storybooks cost (in ₹)?
- 33.4 plates of idli cost ₹200. How much do 5 plates of idli cost (in ₹)?
- 34.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
- 35.2 geometry boxes cost ₹170. How much do 3 geometry boxes cost (in ₹)?
- 36.A dozen (12) bangles cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 37.5 pairs of socks cost ₹425. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
- 38.5 lunch boxes cost ₹800. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
- 39.9 samosas cost ₹135. What does one samosa cost (in ₹)?
- 40.10 T-shirts cost ₹4000. What does one T-shirt cost (in ₹)?
Answer key
- 10
- 20
- 400
- 200
- 10
- 440
- 14
- 190
- 220
- 12
- 2190
- 12
- 7
- 480
- 35
- 180
- 770
- 60
- 110
- 35
- 9
- 8
- 475
- 165
- 805
- 8
- 76
- 14
- 140
- 55
- 108
- 1080
- 250
- 13
- 255
- 5
- 340
- 1120
- 15
- 400
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids