← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 125 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.8 pens cost ₹200. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  2. 2.3 notebooks cost ₹120. What does one notebook cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.8 lunch boxes cost ₹2320. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
  5. 5.3 footballs cost ₹780. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
  6. 6.8 water bottles cost ₹1320. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
  7. 7.8 water bottles cost ₹960. What does one water bottle cost (in ₹)?
  8. 8.7 storybooks cost ₹665. What does one storybook cost (in ₹)?
  9. 9.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.2 lunch boxes cost ₹370. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.6 badminton rackets cost ₹2970. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  14. 14.3 badminton rackets cost ₹1470. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
  15. 15.9 pens cost ₹225. How much do 2 pens cost (in ₹)?
  16. 16.7 samosas cost ₹140. What does one samosa cost (in ₹)?
  17. 17.5 water bottles cost ₹875. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  18. 18.3 samosas cost ₹45. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.8 mangoes cost ₹280. What does one mango cost (in ₹)?
  21. 21.2 badminton rackets cost ₹820. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  22. 22.A dozen (12) bangles cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  23. 23.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  24. 24.6 colour pencil sets cost ₹660. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
  25. 25.4 colour pencil sets cost ₹340. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  26. 26.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  27. 27.2 notebooks cost ₹110. What does one notebook cost (in ₹)?
  28. 28.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
  29. 29.2 water bottles cost ₹390. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
  30. 30.2 mangoes cost ₹70. What does one mango cost (in ₹)?
  31. 31.9 cricket balls cost ₹1170. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  32. 32.7 mangoes cost ₹280. What does one mango cost (in ₹)?
  33. 33.2 storybooks cost ₹200. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  34. 34.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  35. 35.9 storybooks cost ₹810. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
  36. 36.10 notebooks cost ₹600. What does one notebook cost (in ₹)?
  37. 37.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  38. 38.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  39. 39.6 water bottles cost ₹1200. What does one water bottle cost (in ₹)?
  40. 40.3 water bottles cost ₹585. What does one water bottle cost (in ₹)?

Answer key

  1. 125
  2. 40
  3. 7
  4. 580
  5. 2080
  6. 990
  7. 120
  8. 95
  9. 7
  10. 7
  11. 740
  12. 5
  13. 495
  14. 980
  15. 50
  16. 20
  17. 1225
  18. 60
  19. 9
  20. 35
  21. 410
  22. 7
  23. 4
  24. 330
  25. 85
  26. 6
  27. 55
  28. 10
  29. 975
  30. 35
  31. 130
  32. 40
  33. 300
  34. 8
  35. 450
  36. 60
  37. 6
  38. 6
  39. 200
  40. 195

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids