Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.8 pens cost ₹200. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 2.3 notebooks cost ₹120. What does one notebook cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 4.8 lunch boxes cost ₹2320. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
- 5.3 footballs cost ₹780. How much do 8 footballs cost (in ₹)?
- 6.8 water bottles cost ₹1320. How much do 6 water bottles cost (in ₹)?
- 7.8 water bottles cost ₹960. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 8.7 storybooks cost ₹665. What does one storybook cost (in ₹)?
- 9.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 11.2 lunch boxes cost ₹370. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 13.6 badminton rackets cost ₹2970. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 14.3 badminton rackets cost ₹1470. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
- 15.9 pens cost ₹225. How much do 2 pens cost (in ₹)?
- 16.7 samosas cost ₹140. What does one samosa cost (in ₹)?
- 17.5 water bottles cost ₹875. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 18.3 samosas cost ₹45. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 20.8 mangoes cost ₹280. What does one mango cost (in ₹)?
- 21.2 badminton rackets cost ₹820. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 22.A dozen (12) bangles cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 23.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 24.6 colour pencil sets cost ₹660. How much do 3 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 25.4 colour pencil sets cost ₹340. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 26.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 27.2 notebooks cost ₹110. What does one notebook cost (in ₹)?
- 28.A dozen (12) oranges cost ₹120. What does one cost (in ₹)?
- 29.2 water bottles cost ₹390. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 30.2 mangoes cost ₹70. What does one mango cost (in ₹)?
- 31.9 cricket balls cost ₹1170. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 32.7 mangoes cost ₹280. What does one mango cost (in ₹)?
- 33.2 storybooks cost ₹200. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 34.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 35.9 storybooks cost ₹810. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
- 36.10 notebooks cost ₹600. What does one notebook cost (in ₹)?
- 37.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 38.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 39.6 water bottles cost ₹1200. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 40.3 water bottles cost ₹585. What does one water bottle cost (in ₹)?
Answer key
- 125
- 40
- 7
- 580
- 2080
- 990
- 120
- 95
- 7
- 7
- 740
- 5
- 495
- 980
- 50
- 20
- 1225
- 60
- 9
- 35
- 410
- 7
- 4
- 330
- 85
- 6
- 55
- 10
- 975
- 35
- 130
- 40
- 300
- 8
- 450
- 60
- 6
- 6
- 200
- 195
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids