← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 132 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.10 notebooks cost ₹300. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
  2. 2.5 pens cost ₹90. How much do 4 pens cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.6 footballs cost ₹1680. How much do 10 footballs cost (in ₹)?
  5. 5.5 notebooks cost ₹225. What does one notebook cost (in ₹)?
  6. 6.4 badminton rackets cost ₹1560. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.5 lunch boxes cost ₹975. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
  9. 9.5 pairs of socks cost ₹425. How much do 10 pairs of socks cost (in ₹)?
  10. 10.9 notebooks cost ₹315. How much do 10 notebooks cost (in ₹)?
  11. 11.4 notebooks cost ₹180. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.6 footballs cost ₹2070. How much do 10 footballs cost (in ₹)?
  14. 14.4 geometry boxes cost ₹380. What does one geometry box cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  19. 19.4 geometry boxes cost ₹340. What does one geometry box cost (in ₹)?
  20. 20.7 water bottles cost ₹1540. What does one water bottle cost (in ₹)?
  21. 21.4 notebooks cost ₹180. What does one notebook cost (in ₹)?
  22. 22.5 lunch boxes cost ₹1500. What does one lunch box cost (in ₹)?
  23. 23.9 pairs of socks cost ₹675. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  24. 24.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  25. 25.9 footballs cost ₹3420. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
  26. 26.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
  27. 27.8 badminton rackets cost ₹3040. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
  28. 28.4 pairs of socks cost ₹240. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
  29. 29.2 pairs of socks cost ₹120. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  30. 30.4 badminton rackets cost ₹1520. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
  31. 31.2 footballs cost ₹650. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
  32. 32.2 samosas cost ₹40. What does one samosa cost (in ₹)?
  33. 33.10 pairs of socks cost ₹650. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
  34. 34.2 cricket balls cost ₹300. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
  35. 35.4 plates of idli cost ₹220. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  36. 36.3 water bottles cost ₹615. What does one water bottle cost (in ₹)?
  37. 37.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  38. 38.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  39. 39.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  40. 40.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?

Answer key

  1. 240
  2. 72
  3. 8
  4. 2800
  5. 45
  6. 1950
  7. 7
  8. 780
  9. 850
  10. 350
  11. 405
  12. 4
  13. 3450
  14. 95
  15. 8
  16. 8
  17. 5
  18. 4
  19. 85
  20. 220
  21. 45
  22. 300
  23. 75
  24. 9
  25. 1520
  26. 11
  27. 1900
  28. 360
  29. 60
  30. 3040
  31. 2925
  32. 20
  33. 390
  34. 1200
  35. 55
  36. 205
  37. 6
  38. 7
  39. 6
  40. 8

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids