Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.10 notebooks cost ₹300. How much do 8 notebooks cost (in ₹)?
- 2.5 pens cost ₹90. How much do 4 pens cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 4.6 footballs cost ₹1680. How much do 10 footballs cost (in ₹)?
- 5.5 notebooks cost ₹225. What does one notebook cost (in ₹)?
- 6.4 badminton rackets cost ₹1560. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 8.5 lunch boxes cost ₹975. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
- 9.5 pairs of socks cost ₹425. How much do 10 pairs of socks cost (in ₹)?
- 10.9 notebooks cost ₹315. How much do 10 notebooks cost (in ₹)?
- 11.4 notebooks cost ₹180. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 13.6 footballs cost ₹2070. How much do 10 footballs cost (in ₹)?
- 14.4 geometry boxes cost ₹380. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 16.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 18.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 19.4 geometry boxes cost ₹340. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 20.7 water bottles cost ₹1540. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 21.4 notebooks cost ₹180. What does one notebook cost (in ₹)?
- 22.5 lunch boxes cost ₹1500. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 23.9 pairs of socks cost ₹675. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 24.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 25.9 footballs cost ₹3420. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
- 26.A dozen (12) bangles cost ₹132. What does one cost (in ₹)?
- 27.8 badminton rackets cost ₹3040. How much do 5 badminton rackets cost (in ₹)?
- 28.4 pairs of socks cost ₹240. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
- 29.2 pairs of socks cost ₹120. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 30.4 badminton rackets cost ₹1520. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 31.2 footballs cost ₹650. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
- 32.2 samosas cost ₹40. What does one samosa cost (in ₹)?
- 33.10 pairs of socks cost ₹650. How much do 6 pairs of socks cost (in ₹)?
- 34.2 cricket balls cost ₹300. How much do 8 cricket balls cost (in ₹)?
- 35.4 plates of idli cost ₹220. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 36.3 water bottles cost ₹615. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 37.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 38.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 39.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 40.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
Answer key
- 240
- 72
- 8
- 2800
- 45
- 1950
- 7
- 780
- 850
- 350
- 405
- 4
- 3450
- 95
- 8
- 8
- 5
- 4
- 85
- 220
- 45
- 300
- 75
- 9
- 1520
- 11
- 1900
- 360
- 60
- 3040
- 2925
- 20
- 390
- 1200
- 55
- 205
- 6
- 7
- 6
- 8
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids