Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.A dozen (12) bangles cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 2.2 school bags cost ₹1590. What does one school bag cost (in ₹)?
- 3.8 water bottles cost ₹1080. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 4.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 5.9 badminton rackets cost ₹3195. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 6.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 7.4 water bottles cost ₹600. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 8.5 water bottles cost ₹1000. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
- 9.7 cricket balls cost ₹770. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 11.4 school bags cost ₹2880. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 12.6 mangoes cost ₹150. How much do 4 mangoes cost (in ₹)?
- 13.9 lunch boxes cost ₹1980. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
- 14.3 plates of idli cost ₹150. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 16.3 mangoes cost ₹75. What does one mango cost (in ₹)?
- 17.6 water bottles cost ₹1170. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 18.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 19.3 lunch boxes cost ₹465. How much do 6 lunch boxes cost (in ₹)?
- 20.7 colour pencil sets cost ₹560. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 21.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 22.9 storybooks cost ₹1575. What does one storybook cost (in ₹)?
- 23.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 24.7 geometry boxes cost ₹770. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
- 25.2 storybooks cost ₹260. What does one storybook cost (in ₹)?
- 26.4 lunch boxes cost ₹980. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 27.10 water bottles cost ₹1250. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
- 28.2 badminton rackets cost ₹920. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 29.6 storybooks cost ₹840. What does one storybook cost (in ₹)?
- 30.9 footballs cost ₹2520. What does one football cost (in ₹)?
- 31.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 32.4 storybooks cost ₹740. What does one storybook cost (in ₹)?
- 33.9 T-shirts cost ₹3240. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 34.10 cricket balls cost ₹1100. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 35.9 geometry boxes cost ₹900. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 36.4 pens cost ₹56. What does one pen cost (in ₹)?
- 37.9 cricket balls cost ₹1215. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 38.4 mangoes cost ₹140. What does one mango cost (in ₹)?
- 39.9 pens cost ₹162. How much do 5 pens cost (in ₹)?
- 40.5 samosas cost ₹95. What does one samosa cost (in ₹)?
Answer key
- 7
- 795
- 135
- 7
- 355
- 8
- 150
- 1600
- 110
- 8
- 1440
- 100
- 1100
- 400
- 5
- 25
- 195
- 9
- 930
- 480
- 6
- 175
- 6
- 660
- 130
- 245
- 875
- 460
- 140
- 280
- 6
- 185
- 360
- 110
- 500
- 14
- 135
- 35
- 90
- 19
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids