← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 148 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.A dozen (12) bangles cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  2. 2.2 school bags cost ₹1590. What does one school bag cost (in ₹)?
  3. 3.8 water bottles cost ₹1080. What does one water bottle cost (in ₹)?
  4. 4.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  5. 5.9 badminton rackets cost ₹3195. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  6. 6.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  7. 7.4 water bottles cost ₹600. What does one water bottle cost (in ₹)?
  8. 8.5 water bottles cost ₹1000. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
  9. 9.7 cricket balls cost ₹770. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.4 school bags cost ₹2880. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  12. 12.6 mangoes cost ₹150. How much do 4 mangoes cost (in ₹)?
  13. 13.9 lunch boxes cost ₹1980. How much do 5 lunch boxes cost (in ₹)?
  14. 14.3 plates of idli cost ₹150. How much do 8 plates of idli cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.3 mangoes cost ₹75. What does one mango cost (in ₹)?
  17. 17.6 water bottles cost ₹1170. What does one water bottle cost (in ₹)?
  18. 18.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  19. 19.3 lunch boxes cost ₹465. How much do 6 lunch boxes cost (in ₹)?
  20. 20.7 colour pencil sets cost ₹560. How much do 6 colour pencil sets cost (in ₹)?
  21. 21.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  22. 22.9 storybooks cost ₹1575. What does one storybook cost (in ₹)?
  23. 23.A dozen (12) bananas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  24. 24.7 geometry boxes cost ₹770. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
  25. 25.2 storybooks cost ₹260. What does one storybook cost (in ₹)?
  26. 26.4 lunch boxes cost ₹980. What does one lunch box cost (in ₹)?
  27. 27.10 water bottles cost ₹1250. How much do 7 water bottles cost (in ₹)?
  28. 28.2 badminton rackets cost ₹920. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  29. 29.6 storybooks cost ₹840. What does one storybook cost (in ₹)?
  30. 30.9 footballs cost ₹2520. What does one football cost (in ₹)?
  31. 31.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  32. 32.4 storybooks cost ₹740. What does one storybook cost (in ₹)?
  33. 33.9 T-shirts cost ₹3240. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  34. 34.10 cricket balls cost ₹1100. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  35. 35.9 geometry boxes cost ₹900. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  36. 36.4 pens cost ₹56. What does one pen cost (in ₹)?
  37. 37.9 cricket balls cost ₹1215. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  38. 38.4 mangoes cost ₹140. What does one mango cost (in ₹)?
  39. 39.9 pens cost ₹162. How much do 5 pens cost (in ₹)?
  40. 40.5 samosas cost ₹95. What does one samosa cost (in ₹)?

Answer key

  1. 7
  2. 795
  3. 135
  4. 7
  5. 355
  6. 8
  7. 150
  8. 1600
  9. 110
  10. 8
  11. 1440
  12. 100
  13. 1100
  14. 400
  15. 5
  16. 25
  17. 195
  18. 9
  19. 930
  20. 480
  21. 6
  22. 175
  23. 6
  24. 660
  25. 130
  26. 245
  27. 875
  28. 460
  29. 140
  30. 280
  31. 6
  32. 185
  33. 360
  34. 110
  35. 500
  36. 14
  37. 135
  38. 35
  39. 90
  40. 19

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids