← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 161 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.4 mangoes cost ₹160. What does one mango cost (in ₹)?
  2. 2.8 notebooks cost ₹240. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  3. 3.4 water bottles cost ₹520. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
  4. 4.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  5. 5.8 samosas cost ₹96. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  6. 6.5 pairs of socks cost ₹325. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
  7. 7.9 storybooks cost ₹1125. What does one storybook cost (in ₹)?
  8. 8.7 badminton rackets cost ₹4165. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  9. 9.8 lunch boxes cost ₹2280. What does one lunch box cost (in ₹)?
  10. 10.9 storybooks cost ₹990. What does one storybook cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.3 school bags cost ₹2145. What does one school bag cost (in ₹)?
  13. 13.6 samosas cost ₹78. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
  14. 14.2 water bottles cost ₹450. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  17. 17.9 lunch boxes cost ₹1620. What does one lunch box cost (in ₹)?
  18. 18.4 water bottles cost ₹880. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.10 water bottles cost ₹1800. What does one water bottle cost (in ₹)?
  21. 21.8 storybooks cost ₹1040. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  22. 22.10 footballs cost ₹4200. What does one football cost (in ₹)?
  23. 23.9 pens cost ₹162. How much do 8 pens cost (in ₹)?
  24. 24.9 plates of idli cost ₹540. How much do 10 plates of idli cost (in ₹)?
  25. 25.8 pairs of socks cost ₹440. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  26. 26.7 badminton rackets cost ₹3815. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  27. 27.2 cricket balls cost ₹290. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  28. 28.4 footballs cost ₹1220. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
  29. 29.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  30. 30.3 geometry boxes cost ₹270. What does one geometry box cost (in ₹)?
  31. 31.8 storybooks cost ₹1200. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
  32. 32.3 geometry boxes cost ₹435. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
  33. 33.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
  34. 34.7 cricket balls cost ₹840. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  35. 35.3 mangoes cost ₹60. What does one mango cost (in ₹)?
  36. 36.7 pens cost ₹84. How much do 3 pens cost (in ₹)?
  37. 37.10 samosas cost ₹200. How much do 3 samosas cost (in ₹)?
  38. 38.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  39. 39.10 water bottles cost ₹1900. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
  40. 40.5 geometry boxes cost ₹500. What does one geometry box cost (in ₹)?

Answer key

  1. 40
  2. 60
  3. 1040
  4. 4
  5. 48
  6. 585
  7. 125
  8. 595
  9. 285
  10. 110
  11. 7
  12. 715
  13. 52
  14. 1800
  15. 6
  16. 6
  17. 180
  18. 1100
  19. 6
  20. 180
  21. 390
  22. 420
  23. 144
  24. 600
  25. 55
  26. 545
  27. 145
  28. 2745
  29. 4
  30. 90
  31. 1050
  32. 290
  33. 3
  34. 120
  35. 20
  36. 36
  37. 60
  38. 8
  39. 1710
  40. 100

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids