Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.4 mangoes cost ₹160. What does one mango cost (in ₹)?
- 2.8 notebooks cost ₹240. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 3.4 water bottles cost ₹520. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
- 4.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 5.8 samosas cost ₹96. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
- 6.5 pairs of socks cost ₹325. How much do 9 pairs of socks cost (in ₹)?
- 7.9 storybooks cost ₹1125. What does one storybook cost (in ₹)?
- 8.7 badminton rackets cost ₹4165. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 9.8 lunch boxes cost ₹2280. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 10.9 storybooks cost ₹990. What does one storybook cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 12.3 school bags cost ₹2145. What does one school bag cost (in ₹)?
- 13.6 samosas cost ₹78. How much do 4 samosas cost (in ₹)?
- 14.2 water bottles cost ₹450. How much do 8 water bottles cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 16.A dozen (12) pencils cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 17.9 lunch boxes cost ₹1620. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 18.4 water bottles cost ₹880. How much do 5 water bottles cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 20.10 water bottles cost ₹1800. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 21.8 storybooks cost ₹1040. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 22.10 footballs cost ₹4200. What does one football cost (in ₹)?
- 23.9 pens cost ₹162. How much do 8 pens cost (in ₹)?
- 24.9 plates of idli cost ₹540. How much do 10 plates of idli cost (in ₹)?
- 25.8 pairs of socks cost ₹440. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 26.7 badminton rackets cost ₹3815. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 27.2 cricket balls cost ₹290. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 28.4 footballs cost ₹1220. How much do 9 footballs cost (in ₹)?
- 29.A dozen (12) guavas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 30.3 geometry boxes cost ₹270. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 31.8 storybooks cost ₹1200. How much do 7 storybooks cost (in ₹)?
- 32.3 geometry boxes cost ₹435. How much do 2 geometry boxes cost (in ₹)?
- 33.A dozen (12) bananas cost ₹36. What does one cost (in ₹)?
- 34.7 cricket balls cost ₹840. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 35.3 mangoes cost ₹60. What does one mango cost (in ₹)?
- 36.7 pens cost ₹84. How much do 3 pens cost (in ₹)?
- 37.10 samosas cost ₹200. How much do 3 samosas cost (in ₹)?
- 38.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 39.10 water bottles cost ₹1900. How much do 9 water bottles cost (in ₹)?
- 40.5 geometry boxes cost ₹500. What does one geometry box cost (in ₹)?
Answer key
- 40
- 60
- 1040
- 4
- 48
- 585
- 125
- 595
- 285
- 110
- 7
- 715
- 52
- 1800
- 6
- 6
- 180
- 1100
- 6
- 180
- 390
- 420
- 144
- 600
- 55
- 545
- 145
- 2745
- 4
- 90
- 1050
- 290
- 3
- 120
- 20
- 36
- 60
- 8
- 1710
- 100
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids