← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 167 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.4 mangoes cost ₹100. What does one mango cost (in ₹)?
  2. 2.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  3. 3.4 colour pencil sets cost ₹420. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  4. 4.5 pens cost ₹90. How much do 4 pens cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  9. 9.6 T-shirts cost ₹1590. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
  10. 10.7 badminton rackets cost ₹3185. How much do 9 badminton rackets cost (in ₹)?
  11. 11.5 notebooks cost ₹175. How much do 10 notebooks cost (in ₹)?
  12. 12.6 school bags cost ₹2850. What does one school bag cost (in ₹)?
  13. 13.4 storybooks cost ₹520. What does one storybook cost (in ₹)?
  14. 14.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  15. 15.8 footballs cost ₹2520. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
  16. 16.7 samosas cost ₹140. How much do 10 samosas cost (in ₹)?
  17. 17.6 cricket balls cost ₹630. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  18. 18.2 geometry boxes cost ₹250. What does one geometry box cost (in ₹)?
  19. 19.3 lunch boxes cost ₹585. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
  20. 20.6 mangoes cost ₹150. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  21. 21.A dozen (12) guavas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  22. 22.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  23. 23.3 geometry boxes cost ₹405. What does one geometry box cost (in ₹)?
  24. 24.9 cricket balls cost ₹1080. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  25. 25.6 lunch boxes cost ₹1440. What does one lunch box cost (in ₹)?
  26. 26.9 T-shirts cost ₹2700. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
  27. 27.2 pens cost ₹44. What does one pen cost (in ₹)?
  28. 28.2 colour pencil sets cost ₹240. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
  29. 29.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
  30. 30.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  31. 31.3 mangoes cost ₹75. What does one mango cost (in ₹)?
  32. 32.8 cricket balls cost ₹1000. How much do 10 cricket balls cost (in ₹)?
  33. 33.3 samosas cost ₹39. What does one samosa cost (in ₹)?
  34. 34.6 cricket balls cost ₹690. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  35. 35.7 school bags cost ₹3290. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
  36. 36.9 school bags cost ₹5895. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
  37. 37.3 badminton rackets cost ₹1455. How much do 10 badminton rackets cost (in ₹)?
  38. 38.4 samosas cost ₹48. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
  39. 39.4 cricket balls cost ₹440. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  40. 40.2 plates of idli cost ₹70. What does one plate of idli cost (in ₹)?

Answer key

  1. 25
  2. 9
  3. 105
  4. 72
  5. 5
  6. 7
  7. 7
  8. 8
  9. 1060
  10. 4095
  11. 350
  12. 475
  13. 130
  14. 8
  15. 1260
  16. 200
  17. 105
  18. 125
  19. 780
  20. 175
  21. 5
  22. 6
  23. 135
  24. 360
  25. 240
  26. 2400
  27. 22
  28. 960
  29. 12
  30. 7
  31. 25
  32. 1250
  33. 13
  34. 115
  35. 2350
  36. 2620
  37. 4850
  38. 84
  39. 990
  40. 35

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids