Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.4 mangoes cost ₹100. What does one mango cost (in ₹)?
- 2.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 3.4 colour pencil sets cost ₹420. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 4.5 pens cost ₹90. How much do 4 pens cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 6.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 8.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 9.6 T-shirts cost ₹1590. How much do 4 T-shirts cost (in ₹)?
- 10.7 badminton rackets cost ₹3185. How much do 9 badminton rackets cost (in ₹)?
- 11.5 notebooks cost ₹175. How much do 10 notebooks cost (in ₹)?
- 12.6 school bags cost ₹2850. What does one school bag cost (in ₹)?
- 13.4 storybooks cost ₹520. What does one storybook cost (in ₹)?
- 14.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 15.8 footballs cost ₹2520. How much do 4 footballs cost (in ₹)?
- 16.7 samosas cost ₹140. How much do 10 samosas cost (in ₹)?
- 17.6 cricket balls cost ₹630. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 18.2 geometry boxes cost ₹250. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 19.3 lunch boxes cost ₹585. How much do 4 lunch boxes cost (in ₹)?
- 20.6 mangoes cost ₹150. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 21.A dozen (12) guavas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 22.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 23.3 geometry boxes cost ₹405. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 24.9 cricket balls cost ₹1080. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 25.6 lunch boxes cost ₹1440. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 26.9 T-shirts cost ₹2700. How much do 8 T-shirts cost (in ₹)?
- 27.2 pens cost ₹44. What does one pen cost (in ₹)?
- 28.2 colour pencil sets cost ₹240. How much do 8 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 29.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
- 30.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 31.3 mangoes cost ₹75. What does one mango cost (in ₹)?
- 32.8 cricket balls cost ₹1000. How much do 10 cricket balls cost (in ₹)?
- 33.3 samosas cost ₹39. What does one samosa cost (in ₹)?
- 34.6 cricket balls cost ₹690. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 35.7 school bags cost ₹3290. How much do 5 school bags cost (in ₹)?
- 36.9 school bags cost ₹5895. How much do 4 school bags cost (in ₹)?
- 37.3 badminton rackets cost ₹1455. How much do 10 badminton rackets cost (in ₹)?
- 38.4 samosas cost ₹48. How much do 7 samosas cost (in ₹)?
- 39.4 cricket balls cost ₹440. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 40.2 plates of idli cost ₹70. What does one plate of idli cost (in ₹)?
Answer key
- 25
- 9
- 105
- 72
- 5
- 7
- 7
- 8
- 1060
- 4095
- 350
- 475
- 130
- 8
- 1260
- 200
- 105
- 125
- 780
- 175
- 5
- 6
- 135
- 360
- 240
- 2400
- 22
- 960
- 12
- 7
- 25
- 1250
- 13
- 115
- 2350
- 2620
- 4850
- 84
- 990
- 35
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids