Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.6 notebooks cost ₹240. What does one notebook cost (in ₹)?
- 2.5 school bags cost ₹2575. What does one school bag cost (in ₹)?
- 3.9 pairs of socks cost ₹495. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 4.10 badminton rackets cost ₹4900. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 5.3 plates of idli cost ₹150. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 6.2 plates of idli cost ₹70. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 7.10 badminton rackets cost ₹5700. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
- 8.10 pens cost ₹130. What does one pen cost (in ₹)?
- 9.5 samosas cost ₹70. What does one samosa cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 11.5 school bags cost ₹3775. What does one school bag cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 13.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 14.2 pens cost ₹24. What does one pen cost (in ₹)?
- 15.6 lunch boxes cost ₹1530. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 16.2 cricket balls cost ₹230. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 17.4 colour pencil sets cost ₹320. How much do 7 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 18.4 lunch boxes cost ₹800. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 19.2 badminton rackets cost ₹700. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
- 20.7 cricket balls cost ₹840. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 21.4 school bags cost ₹2260. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
- 22.7 storybooks cost ₹770. What does one storybook cost (in ₹)?
- 23.2 notebooks cost ₹80. What does one notebook cost (in ₹)?
- 24.4 lunch boxes cost ₹1140. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
- 25.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 26.10 notebooks cost ₹550. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
- 27.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 28.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 29.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 30.2 storybooks cost ₹190. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
- 31.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 32.10 notebooks cost ₹450. What does one notebook cost (in ₹)?
- 33.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 34.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 35.6 cricket balls cost ₹600. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
- 36.2 pairs of socks cost ₹120. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
- 37.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 38.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 39.6 footballs cost ₹2580. What does one football cost (in ₹)?
- 40.3 pens cost ₹30. How much do 4 pens cost (in ₹)?
Answer key
- 40
- 515
- 55
- 490
- 50
- 35
- 1140
- 13
- 14
- 8
- 755
- 8
- 9
- 12
- 255
- 115
- 560
- 200
- 2800
- 360
- 1130
- 110
- 40
- 570
- 4
- 220
- 5
- 9
- 9
- 475
- 9
- 45
- 7
- 7
- 900
- 240
- 7
- 5
- 430
- 40
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids