← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 169 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.6 notebooks cost ₹240. What does one notebook cost (in ₹)?
  2. 2.5 school bags cost ₹2575. What does one school bag cost (in ₹)?
  3. 3.9 pairs of socks cost ₹495. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  4. 4.10 badminton rackets cost ₹4900. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  5. 5.3 plates of idli cost ₹150. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  6. 6.2 plates of idli cost ₹70. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  7. 7.10 badminton rackets cost ₹5700. How much do 2 badminton rackets cost (in ₹)?
  8. 8.10 pens cost ₹130. What does one pen cost (in ₹)?
  9. 9.5 samosas cost ₹70. What does one samosa cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.5 school bags cost ₹3775. What does one school bag cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.A dozen (12) eggs cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  14. 14.2 pens cost ₹24. What does one pen cost (in ₹)?
  15. 15.6 lunch boxes cost ₹1530. What does one lunch box cost (in ₹)?
  16. 16.2 cricket balls cost ₹230. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  17. 17.4 colour pencil sets cost ₹320. How much do 7 colour pencil sets cost (in ₹)?
  18. 18.4 lunch boxes cost ₹800. What does one lunch box cost (in ₹)?
  19. 19.2 badminton rackets cost ₹700. How much do 8 badminton rackets cost (in ₹)?
  20. 20.7 cricket balls cost ₹840. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  21. 21.4 school bags cost ₹2260. How much do 2 school bags cost (in ₹)?
  22. 22.7 storybooks cost ₹770. What does one storybook cost (in ₹)?
  23. 23.2 notebooks cost ₹80. What does one notebook cost (in ₹)?
  24. 24.4 lunch boxes cost ₹1140. How much do 2 lunch boxes cost (in ₹)?
  25. 25.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  26. 26.10 notebooks cost ₹550. How much do 4 notebooks cost (in ₹)?
  27. 27.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  28. 28.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  29. 29.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  30. 30.2 storybooks cost ₹190. How much do 5 storybooks cost (in ₹)?
  31. 31.A dozen (12) oranges cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  32. 32.10 notebooks cost ₹450. What does one notebook cost (in ₹)?
  33. 33.A dozen (12) eggs cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  34. 34.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  35. 35.6 cricket balls cost ₹600. How much do 9 cricket balls cost (in ₹)?
  36. 36.2 pairs of socks cost ₹120. How much do 4 pairs of socks cost (in ₹)?
  37. 37.A dozen (12) pencils cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  38. 38.A dozen (12) bananas cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  39. 39.6 footballs cost ₹2580. What does one football cost (in ₹)?
  40. 40.3 pens cost ₹30. How much do 4 pens cost (in ₹)?

Answer key

  1. 40
  2. 515
  3. 55
  4. 490
  5. 50
  6. 35
  7. 1140
  8. 13
  9. 14
  10. 8
  11. 755
  12. 8
  13. 9
  14. 12
  15. 255
  16. 115
  17. 560
  18. 200
  19. 2800
  20. 360
  21. 1130
  22. 110
  23. 40
  24. 570
  25. 4
  26. 220
  27. 5
  28. 9
  29. 9
  30. 475
  31. 9
  32. 45
  33. 7
  34. 7
  35. 900
  36. 240
  37. 7
  38. 5
  39. 430
  40. 40

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids