Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.3 cricket balls cost ₹330. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 2.2 mangoes cost ₹80. What does one mango cost (in ₹)?
- 3.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 4.7 T-shirts cost ₹2520. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 5.7 T-shirts cost ₹2310. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
- 6.3 samosas cost ₹42. What does one samosa cost (in ₹)?
- 7.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
- 8.2 geometry boxes cost ₹170. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
- 9.8 notebooks cost ₹440. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
- 10.4 water bottles cost ₹900. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 11.5 lunch boxes cost ₹950. What does one lunch box cost (in ₹)?
- 12.4 pens cost ₹88. What does one pen cost (in ₹)?
- 13.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 14.6 school bags cost ₹3630. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 16.2 samosas cost ₹26. What does one samosa cost (in ₹)?
- 17.3 mangoes cost ₹120. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
- 18.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
- 19.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 20.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 21.8 geometry boxes cost ₹1200. What does one geometry box cost (in ₹)?
- 22.10 geometry boxes cost ₹1250. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
- 23.2 storybooks cost ₹310. What does one storybook cost (in ₹)?
- 24.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 25.3 notebooks cost ₹180. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
- 26.6 school bags cost ₹3900. How much do 10 school bags cost (in ₹)?
- 27.5 school bags cost ₹2825. How much do 10 school bags cost (in ₹)?
- 28.5 footballs cost ₹1550. What does one football cost (in ₹)?
- 29.5 mangoes cost ₹200. What does one mango cost (in ₹)?
- 30.4 pens cost ₹84. How much do 6 pens cost (in ₹)?
- 31.3 water bottles cost ₹555. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 32.3 water bottles cost ₹750. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
- 33.5 storybooks cost ₹600. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
- 34.10 samosas cost ₹200. What does one samosa cost (in ₹)?
- 35.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 36.2 pairs of socks cost ₹100. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 37.10 storybooks cost ₹1050. What does one storybook cost (in ₹)?
- 38.6 pens cost ₹84. How much do 2 pens cost (in ₹)?
- 39.4 storybooks cost ₹600. What does one storybook cost (in ₹)?
- 40.10 storybooks cost ₹1800. What does one storybook cost (in ₹)?
Answer key
- 110
- 40
- 8
- 360
- 2970
- 14
- 13
- 425
- 495
- 225
- 190
- 22
- 9
- 4840
- 4
- 13
- 240
- 12
- 6
- 6
- 150
- 750
- 155
- 7
- 360
- 6500
- 5650
- 310
- 40
- 126
- 185
- 500
- 360
- 20
- 7
- 50
- 105
- 28
- 150
- 180
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids