← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 180 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.3 cricket balls cost ₹330. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  2. 2.2 mangoes cost ₹80. What does one mango cost (in ₹)?
  3. 3.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  4. 4.7 T-shirts cost ₹2520. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  5. 5.7 T-shirts cost ₹2310. How much do 9 T-shirts cost (in ₹)?
  6. 6.3 samosas cost ₹42. What does one samosa cost (in ₹)?
  7. 7.A dozen (12) bangles cost ₹156. What does one cost (in ₹)?
  8. 8.2 geometry boxes cost ₹170. How much do 5 geometry boxes cost (in ₹)?
  9. 9.8 notebooks cost ₹440. How much do 9 notebooks cost (in ₹)?
  10. 10.4 water bottles cost ₹900. What does one water bottle cost (in ₹)?
  11. 11.5 lunch boxes cost ₹950. What does one lunch box cost (in ₹)?
  12. 12.4 pens cost ₹88. What does one pen cost (in ₹)?
  13. 13.A dozen (12) guavas cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  14. 14.6 school bags cost ₹3630. How much do 8 school bags cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.2 samosas cost ₹26. What does one samosa cost (in ₹)?
  17. 17.3 mangoes cost ₹120. How much do 6 mangoes cost (in ₹)?
  18. 18.A dozen (12) bangles cost ₹144. What does one cost (in ₹)?
  19. 19.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  20. 20.A dozen (12) oranges cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  21. 21.8 geometry boxes cost ₹1200. What does one geometry box cost (in ₹)?
  22. 22.10 geometry boxes cost ₹1250. How much do 6 geometry boxes cost (in ₹)?
  23. 23.2 storybooks cost ₹310. What does one storybook cost (in ₹)?
  24. 24.A dozen (12) oranges cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  25. 25.3 notebooks cost ₹180. How much do 6 notebooks cost (in ₹)?
  26. 26.6 school bags cost ₹3900. How much do 10 school bags cost (in ₹)?
  27. 27.5 school bags cost ₹2825. How much do 10 school bags cost (in ₹)?
  28. 28.5 footballs cost ₹1550. What does one football cost (in ₹)?
  29. 29.5 mangoes cost ₹200. What does one mango cost (in ₹)?
  30. 30.4 pens cost ₹84. How much do 6 pens cost (in ₹)?
  31. 31.3 water bottles cost ₹555. What does one water bottle cost (in ₹)?
  32. 32.3 water bottles cost ₹750. How much do 2 water bottles cost (in ₹)?
  33. 33.5 storybooks cost ₹600. How much do 3 storybooks cost (in ₹)?
  34. 34.10 samosas cost ₹200. What does one samosa cost (in ₹)?
  35. 35.A dozen (12) bananas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  36. 36.2 pairs of socks cost ₹100. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  37. 37.10 storybooks cost ₹1050. What does one storybook cost (in ₹)?
  38. 38.6 pens cost ₹84. How much do 2 pens cost (in ₹)?
  39. 39.4 storybooks cost ₹600. What does one storybook cost (in ₹)?
  40. 40.10 storybooks cost ₹1800. What does one storybook cost (in ₹)?

Answer key

  1. 110
  2. 40
  3. 8
  4. 360
  5. 2970
  6. 14
  7. 13
  8. 425
  9. 495
  10. 225
  11. 190
  12. 22
  13. 9
  14. 4840
  15. 4
  16. 13
  17. 240
  18. 12
  19. 6
  20. 6
  21. 150
  22. 750
  23. 155
  24. 7
  25. 360
  26. 6500
  27. 5650
  28. 310
  29. 40
  30. 126
  31. 185
  32. 500
  33. 360
  34. 20
  35. 7
  36. 50
  37. 105
  38. 28
  39. 150
  40. 180

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids