Price of One Item Worksheet
The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.
NameDateTime takenScore ___ / 40
- 1.3 T-shirts cost ₹1035. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 2.10 badminton rackets cost ₹4150. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 3.2 footballs cost ₹850. What does one football cost (in ₹)?
- 4.8 school bags cost ₹4320. What does one school bag cost (in ₹)?
- 5.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
- 6.6 notebooks cost ₹180. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 7.3 notebooks cost ₹165. What does one notebook cost (in ₹)?
- 8.3 notebooks cost ₹120. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 9.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 10.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 11.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 12.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 13.7 lunch boxes cost ₹1925. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
- 14.4 cricket balls cost ₹600. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 15.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
- 16.4 colour pencil sets cost ₹340. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 17.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
- 18.5 notebooks cost ₹225. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
- 19.2 water bottles cost ₹280. What does one water bottle cost (in ₹)?
- 20.6 T-shirts cost ₹2070. What does one T-shirt cost (in ₹)?
- 21.2 pairs of socks cost ₹110. What does one pair of socks cost (in ₹)?
- 22.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 23.2 colour pencil sets cost ₹120. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 24.5 footballs cost ₹1250. What does one football cost (in ₹)?
- 25.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 26.2 mangoes cost ₹50. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
- 27.10 cricket balls cost ₹1500. What does one cricket ball cost (in ₹)?
- 28.7 badminton rackets cost ₹2170. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
- 29.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
- 30.3 colour pencil sets cost ₹330. How much do 7 colour pencil sets cost (in ₹)?
- 31.5 colour pencil sets cost ₹600. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
- 32.4 lunch boxes cost ₹800. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
- 33.2 plates of idli cost ₹110. What does one plate of idli cost (in ₹)?
- 34.10 badminton rackets cost ₹3300. What does one badminton racket cost (in ₹)?
- 35.5 school bags cost ₹2850. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
- 36.7 cricket balls cost ₹805. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
- 37.7 pens cost ₹168. What does one pen cost (in ₹)?
- 38.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
- 39.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
- 40.8 pens cost ₹80. What does one pen cost (in ₹)?
Answer key
- 345
- 415
- 425
- 540
- 9
- 60
- 55
- 80
- 6
- 8
- 4
- 8
- 2200
- 150
- 4
- 85
- 5
- 90
- 140
- 345
- 55
- 6
- 540
- 250
- 8
- 175
- 150
- 1240
- 6
- 770
- 120
- 1400
- 55
- 330
- 3420
- 345
- 24
- 8
- 7
- 10
Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids