← Price of one lesson New set →

Price of One Item Worksheet

Money maths lesson 15: Price of one · Set 184 · 40 sums
TalentJR

The method (Unitary method): Price of one = total cost ÷ number of things. Price of many = price of one × number you want. A dozen means 12.

NameDateTime takenScore ___ / 40
  1. 1.3 T-shirts cost ₹1035. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  2. 2.10 badminton rackets cost ₹4150. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  3. 3.2 footballs cost ₹850. What does one football cost (in ₹)?
  4. 4.8 school bags cost ₹4320. What does one school bag cost (in ₹)?
  5. 5.A dozen (12) bangles cost ₹108. What does one cost (in ₹)?
  6. 6.6 notebooks cost ₹180. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  7. 7.3 notebooks cost ₹165. What does one notebook cost (in ₹)?
  8. 8.3 notebooks cost ₹120. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  9. 9.A dozen (12) eggs cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  10. 10.A dozen (12) eggs cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  11. 11.A dozen (12) bananas cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  12. 12.A dozen (12) bananas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  13. 13.7 lunch boxes cost ₹1925. How much do 8 lunch boxes cost (in ₹)?
  14. 14.4 cricket balls cost ₹600. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  15. 15.A dozen (12) pencils cost ₹48. What does one cost (in ₹)?
  16. 16.4 colour pencil sets cost ₹340. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  17. 17.A dozen (12) pencils cost ₹60. What does one cost (in ₹)?
  18. 18.5 notebooks cost ₹225. How much do 2 notebooks cost (in ₹)?
  19. 19.2 water bottles cost ₹280. What does one water bottle cost (in ₹)?
  20. 20.6 T-shirts cost ₹2070. What does one T-shirt cost (in ₹)?
  21. 21.2 pairs of socks cost ₹110. What does one pair of socks cost (in ₹)?
  22. 22.A dozen (12) bangles cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  23. 23.2 colour pencil sets cost ₹120. How much do 9 colour pencil sets cost (in ₹)?
  24. 24.5 footballs cost ₹1250. What does one football cost (in ₹)?
  25. 25.A dozen (12) oranges cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  26. 26.2 mangoes cost ₹50. How much do 7 mangoes cost (in ₹)?
  27. 27.10 cricket balls cost ₹1500. What does one cricket ball cost (in ₹)?
  28. 28.7 badminton rackets cost ₹2170. How much do 4 badminton rackets cost (in ₹)?
  29. 29.A dozen (12) guavas cost ₹72. What does one cost (in ₹)?
  30. 30.3 colour pencil sets cost ₹330. How much do 7 colour pencil sets cost (in ₹)?
  31. 31.5 colour pencil sets cost ₹600. What does one colour pencil set cost (in ₹)?
  32. 32.4 lunch boxes cost ₹800. How much do 7 lunch boxes cost (in ₹)?
  33. 33.2 plates of idli cost ₹110. What does one plate of idli cost (in ₹)?
  34. 34.10 badminton rackets cost ₹3300. What does one badminton racket cost (in ₹)?
  35. 35.5 school bags cost ₹2850. How much do 6 school bags cost (in ₹)?
  36. 36.7 cricket balls cost ₹805. How much do 3 cricket balls cost (in ₹)?
  37. 37.7 pens cost ₹168. What does one pen cost (in ₹)?
  38. 38.A dozen (12) guavas cost ₹96. What does one cost (in ₹)?
  39. 39.A dozen (12) guavas cost ₹84. What does one cost (in ₹)?
  40. 40.8 pens cost ₹80. What does one pen cost (in ₹)?

Answer key

  1. 345
  2. 415
  3. 425
  4. 540
  5. 9
  6. 60
  7. 55
  8. 80
  9. 6
  10. 8
  11. 4
  12. 8
  13. 2200
  14. 150
  15. 4
  16. 85
  17. 5
  18. 90
  19. 140
  20. 345
  21. 55
  22. 6
  23. 540
  24. 250
  25. 8
  26. 175
  27. 150
  28. 1240
  29. 6
  30. 770
  31. 120
  32. 1400
  33. 55
  34. 330
  35. 3420
  36. 345
  37. 24
  38. 8
  39. 7
  40. 10

Free money maths lessons, practice and worksheets at talentjr.in/money-for-kids